Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (2413 entries)

en:  (opens in a new window)
da_DK:  (åbner i nyt vindue)

en:  Check out our <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">customization guide</a> for instructions on template modifications.
da_DK:  Tjek vores <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">tilpasningsguide</a> for instruktioner om skabelonændringer.

en:  and
da_DK:  og

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
da_DK:  bed administratoren om at angive en anden kort titel for begivenheder.

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
da_DK: Opret eller søg på %s

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
da_DK: Opret eller søg på %s

en: $25 towards any Stellar product using code <u>%s</u>
da_DK: $25 til et Stellar-produkt ved brug af koden <u>%s</u>.

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
da_DK[0]: %1$d allerede importeret %2$s blev overset.
da_DK[1]: %1$d allerede importeret %2$s blev overset.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
da_DK[0]: %1$d eksisterende %2$s blev opdateret.
da_DK[1]: %1$d eksisterende %2$s blev opdateret.

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
da_DK[0]: %1$d import brugt ud af %2$d tilgængelig i dag
da_DK[1]: %1$d importeringer brugt ud af %2$d tilgængelige i dag

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
da_DK[0]: %1$d ny %2$s blev importeret.
da_DK[1]: %1$d ny %2$s blev importeret.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
da_DK[0]: %1$d ny begivenhedskategori blev oprettet.
da_DK[1]: %1$d nye begivenhedskategorier blev oprettet.

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
da_DK[0]: %1$d der blev oprettet et nyt begivenhedstag.
da_DK[1]: %1$d der blev oprettet nye begivenhedstags.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
da_DK[0]: %1$d nyt billede blev importeret.
da_DK[1]: %1$d nye billeder blev importeret.

en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
da_DK[0]: %1$d nyt billede var planlagt til import.
da_DK[1]: %1$d nye billeder var planlagt til import.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
da_DK[0]: %1$d ny arrangør blev importeret.
da_DK[1]: %1$d nye arrangører blev importeret.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
da_DK[0]: %1$d nyt sted blev importeret.
da_DK[1]: %1$d nye steder blev importeret.

en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: %1$s counts
da_DK: %1$s tæller

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
da_DK: %1$s kladde opdateret. %2$sForhåndsvisning %3$s

en: %1$s from %2$s
da_DK: %1$s fra %2$s

en: %1$s or %2$s
da_DK: %1$s eller %2$s

en: %1$s published. %2$sView %3$s
da_DK: %1$s offentliggjort. %2$sSe %3$s

en: %1$s restored to revision from %2$s
da_DK: %1$s gendannet til revisionen fra %2$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
da_DK: %1$s planlagt til: %2$s.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
da_DK: %1$s planlagt til: %2$s. %3$sForhåndsvisning %4$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
da_DK: %1$s indsendt. %2$sForhåndsvisning %3$s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
da_DK: %1$s opdateret. %2$sVis %1$s%3$s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
da_DK: %1$sKøb en licens %2$s for Event Aggregator tjenesten for at få adgang til yderligere importfunktioner.

en: %1$sSometimes things just don’t work as expected. The %2$stroubleshooting page%3$s has a wealth of resources to get you back on track.%4$s
da_DK: %1$sNogle gange fungerer tingene bare ikke som forventet. Siden %2$stroubleshooting%3$s har et væld af ressourcer til at få dig tilbage på sporet.%4$s

en: %1$sThe Events Calendar comes with a default API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %2$sGoogle Maps API key%3$s.%4$s
da_DK: %1$sThe Event Calendar leveres med en standard API-nøgle til grundlæggende kortfunktionalitet. Hvis du gerne vil bruge mere avancerede funktioner som brugerdefinerede kortnåle eller dynamiske kortindlæsninger, skal du få din egen %2$sGoogle Maps API-nøgle%3$s.%4$s

en: %d%% complete
da_DK: %d%% fuldført

en: %s (post ID %d) created.
da_DK: %s (post ID %d) oprettet.

en: %s (post ID %d) updated.
da_DK: %s (post ID %d) opdateret.

en: %s Categories
da_DK: %s Kategorier

en: %s Category
da_DK: %s kategori

en: %s Category Link
da_DK: %s Kategori Link

en: %s Cost
da_DK: %s pris

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
da_DK: Alle %s

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
da_DK: Alle %s

en: %s Name Already Exists
da_DK: %s Navnet eksisterer allerede

en: %s Name already exists
da_DK: %s navnet findes allerede

en: %s Name can not be empty
da_DK: %s Navnet kan ikke være tomt

en: %s Name:
da_DK: %s Navn på stedet:

en: %s Options
da_DK: %s muligheder

en: %s Search and Views Navigation
da_DK: %s Søgning og visninger Navigation

en: %s Settings
da_DK: %s indstillinger

en: %s Views Navigation
da_DK: %s Visninger Navigation

en: %s Website
da_DK: %s hjemmeside

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: %s and other common installation issues.
da_DK: %s og andre almindelige installationsproblemer.

en: %s cannot be a duplicate
da_DK: %s må ikke være en gentagelse

en: %s cannot be the same as %s.
da_DK: %s må ikke være det samme som %s.

en: %s draft updated.
da_DK: %s kladde er opdateret.

en: %s from now
da_DK: %s fra nu

en: %s item | %s items
da_DK[0]: %s element
da_DK[1]: %s elementer

en: %s must be a list of valid email addresses separated by commas or semicolons.
da_DK: %s skal være en liste over gyldige e-mailadresser adskilt af kommaer eller semikoloner.

en: %s must be a number between 0 and 21.
da_DK: %s skal være et nummer mellem 0 og 21.

en: %s must be a number or percentage.
da_DK: %s skal være et nummer eller en procent.

en: %s must be a phone number.
da_DK: %s skal være et telefonnummer.

en: %s must be a positive number or percent.
da_DK: %s skal være et positivt tal eller en procent.

en: %s must be a positive number.
da_DK: %s skal være et positivt tal.

en: %s must be a valid HTML color code.
da_DK: %s skal være en gyldig HTML-farvekode.

en: %s must be a valid URL.
da_DK: %s skal være en gyldig URL.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
da_DK: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger og underscores.

en: %s must be a whole number.
da_DK: %s skal være et helt tal.

en: %s must be an email address.
da_DK: %s skal være en mailadresse.

en: %s must consist of 5 numbers.
da_DK: %s skal indeholde 5 cifre.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
da_DK: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger, apostroffer og mellemrum.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
da_DK: %s må kun indeholde bogstaver, mellemrum og skråstreger.

en: %s must contain numbers and letters only
da_DK: %s må kun indeholde tal og bogstaver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
da_DK: %s må kun indeholde tal, bogstaver og punktummer

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
da_DK: %s skal indeholde tal, bogstaver, bindestreger og understregninger kun

en: %s must have a value that's part of its options.
da_DK: %s skal have en værdi der afspejler dens valg.

en: %s must not be empty
da_DK: %s må ikke være tom

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
da_DK[0]: %s indlæg flyttet til papirkurven
da_DK[1]: %s indlæg flyttet til papirkurven

en: %s post restored. | %s posts restored.
da_DK[0]: %s indlæg gendannet.
da_DK[1]: %s indlæg gendannet.

en: %s published privately.
da_DK: %s udgivet privat.

en: %s published.
da_DK: %s udgivet.

en: %s restored to revision from %s
da_DK: %s er gendannet til revisionen fra %s

en: %s reverted to draft.
da_DK: %s vendte tilbage til kladden.

en: %s saved.
da_DK: %s blev gemt.

en: %s scheduled.
da_DK: %s planlagt.

en: %s submitted.
da_DK: %s tilføjet.

en: %s updated.
da_DK: %s er opdateret.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
da_DK: %s. Alle de almindelige (og ikke så almindelige) svar på spørgsmål vi ser er her. Det er ofte den hurtigste vej til at finde et svar!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
da_DK: %s. At teste om der er en eksisterende konflikt er det bedste udgangspunkt for dybdegående fejlsøgning. Ofte vil vil vi bede dig om at følge disse trin når du starter en ny tråd, så det er super hjælpsomt, hvis du gør det på forhånd.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
da_DK: %s. Der er meget få problemer, vi ikke har set, og det er sandsynligt, at en anden bruger allerede har stillet dit spørgsmål og fået et svar fra vores supportmedarbejdere. Mens opslag til help desk kun er for betalende kunder, er de åbne for alle at søge og gennemgå.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
da_DK: %s: Et komplet overblik på de funktioner, du kan forvente at se lige ud af boksen, samt hvordan du bruger dem.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
da_DK: %s: Et grundigt gennemgang af The Events Calendar og de indstillinger, der er tilgængelige for dig.

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
da_DK: %s: Et overblik over standardskabeloner og stile, der er inkluderet i plugin’et, samt hvordan man ændrer dem.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
da_DK: %s: Kode og vejledninger til tilpasning af din kalender på nyttige og interessante måder.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
da_DK: %s: Kan du se et problem med din kalender? Gå her først for at finde ud af, hvor det kommer fra, og hvordan du løser det.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
da_DK: %s: Vores mest omfattende skitse for at tilpasse kalenderen, så den passer til dine behov, herunder brugerdefinerede layouter og stile.

en: &Aring;land Islands
da_DK: &Aring;landsøerne

en: (555) 555-5555
da_DK: (+45) 1234-5678

en: (Estimated time: %1$s minute)
da_DK: (Estimeret tid: %1$s minut)

en: (Estimated time: %1$s minutes)
da_DK: (Estimeret tid: %1$s minutter)

en: (Event Tickets Plus)
da_DK: Event Tickets Plus

en: (Untitled Venue)
da_DK: (Unavngivet Sted)

en: (View Full %1$s Description Here: %2$s)
da_DK: (Se fuld %1$s beskrivelse her: %2$s)

en: (click here for details)
da_DK: (klik her for detaljer)

en: (do not override)
da_DK: (overskriv ikke)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
da_DK: (filtreret fra _MAX_ samlede emner)

en: * Your system information will only be used by The Events Calendar support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
da_DK: * Dine systemoplysninger vil kun blive brugt af Events Calendar-supportteamet. Alle oplysninger opbevares sikkert. Vi deler ikke disse oplysninger med nogen tredjepart.

en: + %d More | + %d More
da_DK[0]: + %d mere
da_DK[1]: + %d mere

en: + Google Map
da_DK: + Google Maps

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
da_DK: 0 = zoomet helt ud; 21 = zoomet helt ind.

en: 1 import was scheduled.
da_DK: 1 import var planlagt.

en: 1 month
da_DK: 1 måned

en: 1 year
da_DK: 1 år

en: 2 years
da_DK: 2 år

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
da_DK: <strong>The Events Calendar årlige brugerundersøgelse:</strong> del dine oplevelser med vores team—%1$s!

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
da_DK: tag undersøgelsen nu

en: 24 hours
da_DK: 24 timer

en: 3 months
da_DK: 3 måneder

en: 3 years
da_DK: 3 år

en: 41st Street
da_DK: Andeby Hovedgade

en: 6 months
da_DK: 6 måneder

en: 72 hours
da_DK: 72 timer

en: 9 months
da_DK: 9 måneder

en: : Selected %d rows
da_DK: : Valgt %d rækker

en: : Selected 1 row
da_DK: : Valgt 1 række

en: : activate to sort column ascending
da_DK: : aktiver for at sortere kolonne stigende

en: : activate to sort column descending
da_DK: : aktiver for at sortere kolonne faldende

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
da_DK[0]: <b>%1$s</b>kræver <b>PHP %2$s </b> eller højere.
da_DK[1]: <b>%1$s</b>kræver <b>PHP %2$s </b> eller højere.

en: <p>The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %1$sGoogle Maps API key</a>. %2$sRead More</a>.</p>
da_DK: <p>Med The Events Calendar følger en API-key med grundlæggende funktioner. Hvis du ønsker at bruge mere avancerede funktioner som brugerdefinerede kort, knappenål og dynamisk indlæsning af kort, har du brug for din egen %1$sGoogle Maps API-key</a>. %2$sLæs mere</a>.</p>

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
da_DK: <strong>Leder du efter øjeblikkeligt støtte?</strong> Vi tilbyder %1$s med køb af nogen af vores premium plugins (som %2$s). Hent en licens og du kan direkte poster der og forvent et svar inden for 24-48 timer i løbet af hverdagene.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
da_DK: <strong>Leder du efter øjeblikkeligt støtte?</strong> Vi tilbyder %s med køb af nogen af vores premium plugins. Afhente en licens og du kan direkte poster der og forvent et svar inden for 24-48 timer i løbet af hverdagene

en: A Google Map API KEY is required to view the map
da_DK: Der kræves en Google Map API nøgle for at vise kortet

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
da_DK: Et fuldt designet og stylet theme til dine begivenhedssider.

en: A link to a particular %s category.
da_DK: Et link til en bestemt %s kategori.

en: A link to a particular %s.
da_DK: Link til en enkelt %s.

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
da_DK: En liste over links til udtrykkets eget, arkiv og forældre REST-URL

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
da_DK: Der er ingen begivenheder på den valgte dag.

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
en: There are no upcoming %1$s.
da_DK: Der er ingen kommende %1$s.

en: A new look for The Events Calendar is here!
da_DK: The Events Calendar har fået et nyt udseende!

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
da_DK: Et problem forhindrede at tidszoneopdateringsprocessen blev fuldført. Opdater og prøv igen.

en: A record already exists with these settings, %1$s.
da_DK: Der findes allerede en post med disse indstillinger, %1$s.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
da_DK: En påkrævet parameter mangler, eller en inputparameter er i det forkerte format

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
da_DK: En sorteret række af alle de numeriske værdier for prisen

en: A valid license has been entered by your network administrator.
da_DK: En netværksadministrator har indtastet en gyldig licens.

en: A valid license key is required for support and updates
da_DK: Der kræves en gyldig licensnøgle for support og opdateringer

en: A venue with the specified post ID does not exist.
da_DK: Et mødested med det angivne post-ID findes ikke.

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
da_DK: Der blev genereret en advarsel under hentning af resultaterne fra din import:

en: API Keys
da_DK: API-nøgler

en: Accent Color
da_DK: Fremhævet farve

en: Access more event sources and automatic imports!
da_DK: Få adgang til flere begivenhedskilder og automatisk import!

en: Action-based Logger
da_DK: Handlingsbaseret Logger

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate %s
da_DK: Aktiver %s

en: Activate Block Editor for Events
da_DK: Aktiver blokeditor for begivenheder

en: Activate Event Tickets
da_DK: Aktivér Event Tickets

en: Activate Plugin
da_DK: Aktivér plugin

en: Active
da_DK: Aktive

en: Active Users:
da_DK: Aktive brugere:

en: Add %s
da_DK: Tilføj %s

en: Add Button Text
da_DK: Tilføj knaptekst

en: Add Commerce Tools
da_DK: Tilføj handelsværktøjer

en: Add Content Restriction
da_DK: Tilføj begrænsning af indhold

en: Add Cost Currency Symbol
da_DK: Tilføj omkostningsvalutasymbol

en: Add Courses
da_DK: Tilføj kurser

en: Add Description...
da_DK: Tilføj beskrivelse...

en: Add Donations
da_DK: Tilføj donationer

en: Add Event & Attendee Info to WooCommerce Order Details
da_DK: Tilføj begivenheds- og deltageroplysninger til WooCommerce-ordreoplysninger

en: Add Event Website
da_DK: Tilføj event websted

en: Add Google Maps Display and Link Options
da_DK: Tilføj Google Maps visnings- og linkindstillinger

en: Add HTML after event content
da_DK: Tilføj HTML efter indholdet i begivenheden

en: Add HTML before event content
da_DK: Tilføj HTML før indholdet i begivenheden

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New %s
da_DK: Tilføj ny %s

en: Add New %s Category
da_DK: Tilføj ny %s kategori

en: Add New Aggregator Record
da_DK: Tilføj ny Aggregator poster

en: Add Phone
da_DK: Tilføj telefonnr

en: Add Price
da_DK: Tilføj pris

en: Add Security
da_DK: Tilføj sikkerhed

en: Add Starter Templates
da_DK: Tilføj startskabeloner

en: Add another %s
da_DK: Tilføj endnu en %s

en: Add email
da_DK: Tilføj mail

en: Add license key
da_DK: Tilføj licensnøgle

en: Add me to the list
da_DK: Tilføj mig til listen

en: Add more sources
da_DK: Tilføj flere kilder

en: Add or Find
da_DK: Tilføj eller find

en: Add or find a venue
da_DK: Tilføj eller find en lokalitet

en: Add or find an organizer
da_DK: Tilføj eller find en arrangør

en: Add tickets and RSVP to any post
da_DK: Tilføj billetter og RSVP til ethvert opslag

en: Add to Google Calendar
da_DK: Tilføj til Google kalender

en: Add to calendar
da_DK: Tilføj til kalender

en: Add to iCalendar
da_DK: Tilføj til iCalendar

en: Add website
da_DK: Tilføj websted

en: Additional Content
da_DK: Yderligere indhold

en: Additional Functionality
da_DK: Yderligere funktionaliteter

en: Additional views
da_DK: Yderligere visninger

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: Adds a new settings panel in Events > Settings that gives more control over the ticket and rsvp emails that are sent to attendees after registration.
da_DK: Tilføjer et nyt indstillingspanel i Begivenheder > Indstillinger, der giver mere kontrol over billet- og rsvp-e-mails, der sendes til deltagere efter registrering.

en: Adjust Appearance
da_DK: Juster udseende

en: Adjust Label
da_DK: Juster label

en: Adjust colors, fonts, and more with the WordPress Customizer.
da_DK: Tilpas farver, skrifttyper med mere, med WordPress Customizer.

en: Adjust your timezone
da_DK: Juster din tidszone

en: Advanced Google Maps functionality
da_DK: Avanceret Google Maps-funktionalitet

en: Albania
da_DK: Albanien

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: All
da_DK: Alle

en: All %s
da_DK: Alle %s

en: All %s Categories
da_DK: Alle %s kategorier

en: All Aggregator Records
da_DK: Alle Aggregator poster

en: All Categories
da_DK: Alle kategorier

en: All Day
da_DK: Heldagsbegivenhed

en: All Day Event
da_DK: Heldagsbegivenhed

en: All Extensions
da_DK: Alle udvidelser

en: All FAQs
da_DK: Alle FAQs

en: All Solutions
da_DK: Alle løsninger

en: All Tags
da_DK: Alle tags

en: All calendar and event pages
da_DK: Alle kalender- og begivenhedssider

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
da_DK: Alle data i en CSV- eller ICS-fil og eksterne URL'er (for begivenheder, arrangementssteder, arrangører og billetter)

en: All day
da_DK: Hele dagen

[ctx: All day label for event]
en: All day
da_DK: Hele dagen

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
da_DK: Alle oplysninger (data) opbevares i den lokale database på ubestemt tid, medmindre de bliver slettet.

en: All items on this page were selected.
da_DK: Alle emner på denne side blev valgt.

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
da_DK: Alle vores premium begivenheds-plugins med en stor rabat.

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
da_DK: All planlagte importer er suspenderet, og ingen begivenheder vil blive importeret.

en: Allow users to search for events by category, tag, venue, organizer, day of the week, time of day, and price.
da_DK: Tillad brugere at søge efter begivenheder efter kategori, tag, sted, arrangør, ugedag, tidspunkt på dagen og pris.

en: Already Installed
da_DK: Allerede installeret

en: Alternative photo view
da_DK: Alternativ fotovisning

en: American Samoa
da_DK: Amerikansk Samoa

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
da_DK: En række indeholder dannelsen af ​​hvor denne begivenhed kommer fra, dette bør ikke ændres, efter at begivenheden er oprettet.

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
da_DK: En række indeholder dannelsen af ​​hvor denne arrangør kommer fra, dette bør ikke ændres efter arrangøren er oprettet.

en: An Unknown error occurred
da_DK: En ukendt fejl opstod

en: An array of each component of the event end date
da_DK: Et række af hver komponent af begivenhedens slutdato

en: An array of each component of the event end date in UTC time
da_DK: En række af hver komponent af begivenhedens slutdato i UTC-tid

en: An array of each component of the event start date
da_DK: En række af hver komponent af begivenhedens startdato

en: An array of each component of the event start date in UTC time
da_DK: En række af hver komponent af begivenhedens startsdato i UTC-tid

en: An email marketing solution for events and the people running them
da_DK: En e-mail marketing løsning til begivenheder og de mennesker, der afholder dem

en: An event category with the specified term ID does not exist.
da_DK: Der findes ikke en begivenhedskategori med det angivne term-ID.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
da_DK: En begivenhed med en post meta-værdi på `%s` time (12 timer) er ikke gyldig. Sørg for, at den er mellem 1 og 12.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
da_DK: En begivenhed med en post meta-værdi på `%s` time (24 timer) er ikke gyldig. Sørg for, at den er mellem 0 og 23.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
da_DK: En begivenhed med en post meta-værdi på `%s` time (am/pm) er ikke gyldig. Sørg for, at den er mellem 1 og 12.

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
da_DK: En begivenhed, der har en post meta-værdi på `%s` meridian, er ikke gyldig. Sørg for, at det enten er `am` eller `pm`, eller fjern det helt, hvis du bruger 24-timersformatet.

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
da_DK: En begivenhed med en post meta-værdi på `%s` minutter er ikke gyldig. Sørg for, at den er mellem 0 og 59.

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
da_DK: Der findes ikke et begivenhedstag med det angivne term-ID.

en: An event with the specified ID does not exist.
da_DK: Der findes ikke en begivenhed med det angivne ID.

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
da_DK: En ugyldig frekvens blev brugt, da du forsøgte at oprette denne planlagte import.

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
da_DK: En ugyldig importtype blev brugt da du forsøgte at oprette denne importpost.

en: An organizer with the specified event does not exist.
da_DK: Der findes ikke en arrangør med den angivne begivenhed.

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
da_DK: Og hvis du springer dette over, er det helt i orden! %1$s vil stadig fungere fint.

en: And if you skip this, that’s okay! Our products still work just fine.
da_DK: Og hvis du springer det over, er det okay! Vores produkter fungerer stadig fint.

en: Antarctica
da_DK: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da_DK: Antigua og Barbuda

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
da_DK: Føjer tidszone til slutningen af begivenhedens planlægningsoplysninger &ndash; dette kan være nyttigt, når du har arrangementer i mange forskellige tidszoner.

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Are you sure you want to reverse the recurring event system migration process?
    
    - You will no longer be able to use the new recurring event and Series features.
    - All event edits you have made since migration will be lost.
    - As with migration, you will not be able to edit events or calendar options during this process and some frontend actions will be paused.
    - Reverse migration should take less time than the original migration, but there is no time estimate available.
da_DK: Er du sikker på, at du vil vende migreringsprocessen for systemet til tilbagevendende begivenheder?
    
    - Du vil ikke længere kunne bruge de nye funktioner til tilbagevendende begivenheder og serier.
    - Alle redigeringer af begivenheder, du har foretaget siden migreringen, vil gå tabt.
    - Som med migreringen vil du ikke kunne redigere begivenheder eller kalenderindstillinger under denne proces, og nogle frontend-handlinger vil blive sat på pause.
    - Omvendt migrering bør tage kortere tid end den oprindelige migrering, men der er ikke noget tidsestimat tilgængeligt.

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Arts in the Park
da_DK: Kunst i parken

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
da_DK: Bed administratoren om at redigere korte titel for %s

en: Asynchronous
da_DK: Asynkron

en: Attach calendar invites (.ics) to the RSVP email.
da_DK: Vedhæft kalenderinvitationer (.ics) til RSVP-e-mailen.

en: Attach calendar invites (.ics) to the ticket email.
da_DK: Vedhæft kalenderinvitationer (.ics) til billet-e-mailen.

en: Attendee reports
da_DK: Deltagerrapporter

en: Australia
da_DK: Australien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Auto-Publish Events Submitted By Logged-In Users
da_DK: Auto-publicer begivenheder indsendt af lindloggede brugere

en: Automate email touchpoints
da_DK: Automatiser e-mail-berøringspunkter

en: Automated imports for your calendar
da_DK: Automatiseret import til din kalender

en: Automatic Updates
da_DK: Automatiske opdateringer

en: Automatic imports will be paused until migration is complete.
da_DK: Automatisk import sættes i bero indtil migreringen er afsluttet.

en: Automatically import your events
da_DK: Importerer dine hændelser automatisk

en: Available %s
da_DK: Tilgængelig %s

en: Average Number of Attendees per Event
da_DK: Gennemsnitligt antal deltagere pr. event

en: Azerbaijan
da_DK: Aserbajdsjan

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Beautiful display options for your favorite photos.
da_DK: Smukke skærmindstillinger til dine yndlingsbilleder.

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Block Editor enabled for %1$s
da_DK: Blokeditor aktiveret for %1$s

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnien-Herzegovina

en: Bouvet Island
da_DK: Bouvetøen

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
da_DK: Det britiske territorium i Det Indiske Ocean

en: Browse Extensions
da_DK: Gennemse udvidelser

en: Brunei Darussalam
da_DK: Brunei

en: Built with developers in mind.
da_DK: Bygget med udviklere i tankerne.

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Bulk Actions
da_DK: Massehandling

en: Button Color
da_DK: Farve på knap

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to Google Calendar
da_DK: Tilføj til Google Kalender

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to iCal
da_DK: Tilføj til iCal

en: Buy Event Aggregator
da_DK: Køb Event Aggregator

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
da_DK: Køb Event Aggregator for at få adgang til flere begivenhedskilder og automatisk import!

en: By date range
da_DK: Efter datointerval

en: By number of events
da_DK: Efter antal begivenheder

en: CSV File
da_DK: CSV-fil

en: CSV File Formatting and Examples
da_DK: Formatering af CSV-filer med eksempler

en: CSV Import Settings
da_DK: Importindstillinger for CSV

en: Calendar
da_DK: Kalender

en: Calendar & Ticket Shortcodes
da_DK: Kalender- og billetkortkoder

en: Calendar Date Bar Color
da_DK: Kalender datolinjefarve

en: Calendar Embed draft updated.
da_DK: Kladde til kalenderindlejring opdateret.

en: Calendar Embed published.
da_DK: Kalenderindlejring udgivet.

en: Calendar Embed restored to revision from %s.
da_DK: Kalenderindlejring gendannet til revision fra %s.

en: Calendar Embed saved.
da_DK: Kalenderindlejring gemt.

en: Calendar Embed scheduled for: %s.
da_DK: Kalenderindlejring planlagt til: %s.

en: Calendar Embed submitted.
da_DK: Kalenderindlejring indsendt.

en: Calendar Embed updated.
da_DK: Kalenderindlejring opdateret.

en: Calendar Header Color
da_DK: Kalender sidehovedfarve

en: Calendar Highlight Color
da_DK: Farven på fremhævet kalender

en: Calendar Table Color
da_DK: Farve på tabellen

en: Calendar embed published privately.
da_DK: Kalenderindlejring udgivet privat.

en: Calendar embed published.
da_DK: Kalenderindlejring udgivet.

en: Calendar embed reverted to draft.
da_DK: Kalenderindlejring ændret tilbage til kladde.

en: Calendar embed scheduled.
da_DK: Kalender indlejret planlagt.

en: Calendar embed trashed.
da_DK: Kalenderindlejring slettet.

en: Calendar embed updated.
da_DK: Kalenderindlejring opdateret.

en: Calendar invites
da_DK: Kalender-invitationer

en: Calendar links
da_DK: Kalender links

en: Calendar of %s
da_DK: Kalender af %s

en: Calendar powered by %s
da_DK: Kalender drevet af %s

en: Calendar widget areas
da_DK: Kalender widget områder

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
da_DK: Kalendere, billetsalg og effektive WordPress-værktøjer til at administrere dine begivenheder fra start til slut.

en: California
da_DK: Californien

en: Cameroon
da_DK: Cameroun

en: Can I have a seating chart associated with my tickets?
da_DK: Kan jeg få et siddeskema tilknyttet mine billetter?

en: Can I have more than one calendar?
da_DK: Kan jeg have mere end én kalender?

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Cancel Migration
da_DK: Annuller migration

en: Cancel Migration Preview
da_DK: Annuller forhåndsvisning af migration

en: Cancelation complete.
da_DK: Afbrydelsen er afsluttet.

en: Cancelation in progress
da_DK: Afbrydelse i gang

[ctx: Canceled label for filter bar to hide canceled events.]
en: Hide canceled events
da_DK: Skjul aflyste begivenheder

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
da_DK: Annulleret

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
da_DK: Kan ikke finde termer uden en klassificering

en: Cannot set %s as the current logging engine
da_DK: Kan ikke indstille %s som den aktuelle logningmotor

en: Cape Verde
da_DK: Kap Verde

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
da_DK: Se %s hjemmeside

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
da_DK: Se %s hjemmeside

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
da_DK: Se %s hjemmeside

en: Category
da_DK: Kategori

en: Category:
da_DK: Kategori:

en: Cayman Islands
da_DK: Caymanøerne

en: Central African Republic
da_DK: Centralafrikanske Republik

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
da_DK: Visse data kan eksporteres eller fjernes på brugernes anmodning via den eksisterende Exporter eller Eraser. Bemærk dog, at der findes adskillige "grænsetilfælde", hvor vi ikke er i stand til at perfektionere indsamling og eksport af alle data for dine slutbrugere. Vi foreslår at køre en søgning i din lokale database, såvel som i WordPress Kontrolpanel, for at identificere alle data, der er indsamlet og gemt for dine specifikke brugeranmodninger.

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
da_DK: Skift "Begivenheder" til "Webinarer" eller "Spillesteder" til "Livestream" eller "Arrangører" til "Værter". Skræddersy din kalender til virtuelle begivenheder og møder.

en: Change Event Update Authority
da_DK: Skift begivenhed opdateringsmyndighed

en: Check for updates
da_DK: Søg efter opdateringer

en: Check our Knowledgebase
da_DK: Tjek vores vidensdatabase

en: Check out Event Aggregator.
da_DK: Tjek Event Aggregator.

en: Check out our %s for developers.
da_DK: Se vores %s for udviklere.

en: Check out our suite of add-ons
da_DK: Se vores udvalg af tilføjelser

en: Check out the %savailable add-ons%s.
da_DK: Tjek de %stilgængelige addons%s.

en: Check out the available add-ons.
da_DK: Se tilgængelige tilføjelser.

en: Check out the guide
da_DK: Tjek guiden

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
da_DK: Marker dette felt, hvis du vil overskrive netværkslicensnøglen med din egen

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
da_DK: Markér her for at cache din månedsvisning HTML i transienter, hvilket kan hjælpe med at forbedre kalenderhastigheden på sider med mange begivenheder. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Læs mere</a>.

en: Check to enable maps for events and venues.
da_DK: Markér for at aktivere kortfunktioner for begivenheder og steder.

en: Check your license key
da_DK: Tjek din licensnøgle

en: China
da_DK: Kina

en: Choose File
da_DK: Vælg fil

en: Choose File:
da_DK: Vælg fil:

en: Choose a CSV file
da_DK: Vælg en CSV fil

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
da_DK: Vælg en status for begivenhed(er), der skal importeres og/eller definer en begivenhedskategori, den automatisk tildeler. En tildelt kategori vil blive tilføjet til begivenheden ud over begivenhedskategorier fra importkilden.

en: Choose where you are importing from.
da_DK: Vælg, hvor du importerer fra.

en: Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. %1$s
da_DK: Hvis du vælger en UTC-tidszone til dit website eller individuelle hændelser, kan det give problemer, når du importerer hændelser eller med sommertid. %1$s

en: City:
da_DK: By:

en: Clear
da_DK: Klart

en: Clear Selection.
da_DK: Ryd markering.

en: Click here
da_DK: Klik her

en: Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
da_DK: Klik på denne knap for automatisk at flette identiske spillesteder og arrangører.

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
da_DK: Klik på denne knap for at opdatere din database og drage fordel af ekstra tidszonefunktioner.<a href="%s" target="_blank">Indstil WordPress</a> til at bruge den korrekte tidszone, før du klikker på denne knap!

en: Click to toggle datepicker
da_DK: Klik her for at vise datovælger

en: Click to view a Google Map
da_DK: Click for at se Google Maps kort

en: Close this dialog window
da_DK: Luk denne dialogboks

en: Close this modal window
da_DK: Luk denne dialogboks

en: Collect RSVPs and sell tickets
da_DK: Saml svar og sælg billetter

en: Column Mapping:
da_DK: Kolonnematch:

en: Common Error Messages
da_DK: Almindelige fejlmeddelelser

en: Common Issues
da_DK: Almindelige problemer

en: Common Problems
da_DK: Almindelige problemer

en: Community
da_DK: Fællesskab

en: Community Events
da_DK: Community begivenheder

en: Community Manager Bundle
da_DK: Community Manager-pakke

en: Compact date format
da_DK: Kompakt datoformat

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
da_DK: Fejl på grund af manglende værdi som %s kan sammenlignes med

en: Completed!
da_DK: Færdig!

en: Configurable set of filters
da_DK: Konfigurerbart sæt af filtre

en: Configure Settings
da_DK: Konfigurer indstillinger

en: Configuring Paypal for Tickets
da_DK: Konfiguration af Paypal til billetter

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Confirm your upgrade
da_DK: Bekræft din opgradering

en: Congo, Democratic Republic of the
da_DK: Congo, Den Demokratiske Republik

en: Connect to Eventbrite
da_DK: Forbind til Eventbrite

en: Connect to Meetup
da_DK: Opret forbindelse til Meetup

en: Connected to %s
da_DK: Forbundet med %s

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
da_DK: Forbindelsen pausede, mens overførslen af feed’en. Hvis du har problemer med store feeds, skal du måske tilpasse tribe_aggregator_connection_timeout filteret.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
da_DK: Kontakt din webhost eller din systemadministrator og bed dem at opgradere til den nyeste version af PHP.

en: Content Type:
da_DK: Indholdstype:

en: Continue Reading
da_DK: Fortsæt læsning

en: Copy Embed Snippet
da_DK: Kopiér indlejringskode

en: Copy and paste this code to embed the calendar on your website:
da_DK: Kopiér og indsæt denne kode for at integrere kalenderen på dit websted:

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
da_DK: Kopier den medfølgende URL til dette felt for at importere begivenhederne til dit WordPress-websted.

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopier til udklipsholder

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
da_DK: Kopier til udklipsholder

[ctx: Copy to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
da_DK: Tryk på "Cmd + C" for at kopiere

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
da_DK: Systeminfo kopieret

en: Cost:
da_DK: Pris:

en: Could not delete post with ID
da_DK: Kunne ikke slette indlæg med ID

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
da_DK: Kunne ikke behandle kø for import poster %1$d: %2$s

en: Could not save %s.
da_DK: Kunne ikke gemme %s.

en: Country
da_DK: Land

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
da_DK: Landelisten skal formateres med ét land per linje:<br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
da_DK: Land:

en: Create Eventbrite tickets and events right from your WordPress dashboard.
da_DK: Opret Eventbrite-billetter og begivenheder direkte fra dit WordPress-dashboard.

en: Create New %s
da_DK: Dan ny %s

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
da_DK: Opret en stærk call-to-action for deltagere til at "Deltage Webinar" i stedet for kun at dele en webstedsadresse.

en: Create an Event
da_DK: Opret begivenhed

en: Create or Find a Venue
da_DK: Opret eller find et arrangementssted

en: Create or Find an Organizer
da_DK: Opret eller find en arrangør

en: Create: <%= term %>
da_DK: Opret: <%= term %>

en: Created:
da_DK: Oprettet:

en: Creating RSVPs
da_DK: Oprettelse af svar

en: Creating Tickets
da_DK: Oprettelse af billetter

en: Creating Tickets & RSVPs
da_DK: Oprettelse af billetter og svar

en: Credentials have been saved
da_DK: Legitimationsoplysninger er blevet gemt

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
da_DK: Kroatien

en: Cron-based
da_DK: Cron-baseret

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Currency Symbol:
da_DK: Valuta:

en: Currency symbol follows value
da_DK: Møntfodssymbol følger værdi

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
da_DK: Efter pris

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
da_DK: Før pris

en: Current Page
da_DK: Nuværende side

en: Current usage
da_DK: Nuværende brug

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom Color
da_DK: Brugerdefineret farve

en: Custom Venue Links
da_DK: Links til brugerdefinerede spillesteder

en: Custom attendee registration fields
da_DK: Tilpassede deltagerregistreringsfelter

en: Custom field deleted.
da_DK: Custom field slettet.

en: Custom field updated.
da_DK: Custom field opdateret.

en: Custom registration fields
da_DK: Tilpassede registreringsfelter

en: Customizable
da_DK: Tilpasselig

en: Customizable ticket template
da_DK: Tilpasset billetskabelon

en: Customize email templates
da_DK: Tilpas e-mailskabeloner

en: Customizer
da_DK: Tilpasser

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
da_DK: Hovedside %s

en: Customizing
da_DK: Tilpasser

en: Customizing CSS (Video)
da_DK: Tilpasning CSS (video)

en: Customizing the Events plugins
da_DK: Tilpasning af begivenhed plugins

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Date
da_DK: Dato

en: Date & Time
da_DK: Dato & Tidspunkt

en: Date Time Separator
da_DK: Dato/Tid separator

en: Date out of range.
da_DK: Dato uden for interval.

en: Date time separator
da_DK: Seperator for dato og tid

en: Date with year format
da_DK: Dato med årsformat

en: Date without year format
da_DK: Dato uden årsformat

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Dates set using the start_date/end_date, starts_*/ends_* are set to start at the specified times. The default behavior is to include the entire days.
da_DK: Datoer, der er angivet med start_date/end_date, starts_*/ends_*, starter på de angivne tidspunkter. Standardopførslen er at inkludere hele dage.

en: Day
da_DK: Dag

[ctx: Day hover color setting label.]
en: Day Hover
da_DK: Dag hover

en: Deep Sea
da_DK: Dybt hav

en: Default
da_DK: Standard

en: Default (uses temporary files)
da_DK: Standard (bruger midlertidige filer)

en: Default Event Category
da_DK: Standard begivenhedskategori

en: Default Events Template
da_DK: Standardskabelon for begivenheder

en: Default Google Maps API key
da_DK: Standard Google Maps API-nøgle

en: Default Page Template
da_DK: Standardskabelon for sider

en: Default Status
da_DK: Standard status

en: Default Styles
da_DK: Standard-stilarter

en: Default currency code
da_DK: Standardvalutakode

en: Default currency symbol
da_DK: Standardsymbol for valuta

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
da_DK: Noget er gået galt!

en: Default stylesheet used for events templates
da_DK: Standardlayout til begivenhedsskabeloner

en: Default view
da_DK: Standardvisning

en: Define the date, time, and duration for your event.
da_DK: Definer dato, tid og varighed af dit event.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
da_DK: Slet &#8220;%s&#8221; permanent

en: Delete Permanently
da_DK: Slet permanent

en: Delete an Event
da_DK: Slet en begivenhed

en: Delete this
da_DK: Slet dette

en: Deleted Attachment: %d
da_DK: Slettet vedhæftning: %d

en: Deletes a venue and returns its data
da_DK: Sletter et arrangementssted og returnerer dets data

en: Deletes an event and returns its data
da_DK: Sletter en begivenhed og returnerer dens data

en: Deletes an event category and returns its data
da_DK: Sletter en begivenhedskategori og returnerer dens data

en: Deletes an event tag and returns its data
da_DK: Sletter et begivenheds tag og returnerer dets data

en: Deletes an organizer and returns its data
da_DK: Sletter en arrangør og returnerer dens data

en: Denmark
da_DK: Danmark

[ctx: Description in iCal content for events with hidden/protected content.]
en: Content is protected.
da_DK: Indholdet er beskyttet.

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Dig deeper
da_DK: Grav dybere

[ctx: Direction to add a phone number followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a phone number +
da_DK: Tilføj et telefonnummer +

[ctx: Direction to add an email followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add an email +
da_DK: Tilføj en e-mail +

en: Disable Event Aggregator imports
da_DK: Deaktiver import af Event Aggregator

en: Disable the event search bar
da_DK: Deaktiver begivenhedssøgefeltet

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disclaimer:
da_DK: Ansvarsfraskrivelse:

en: Disconnect
da_DK: Afbryd forbindelse

en: Display
da_DK: Vis

en: Display Custom HTML
da_DK: Vis tilpasset HTML

en: Displays the information collected by “attendee meta fields” in the WooCommerce order screens as well.
da_DK: Viser også oplysningerne indsamlet af "deltager-metafelter" på WooCommerce-ordreskærmene.

en: Do Not Import
da_DK: Importer ikke

en: Do more with Eventbrite Tickets
da_DK: Gør mere med Eventbrite billetter

en: Do not limit (not recommended)
da_DK: Må ikke begrænses (anbefales ikke)

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
da_DK: Re-importere ikke begivenheder. Ændringer, der foretages lokalt vil blive bevaret.

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Dominican Republic
da_DK: Dominikanske Republik

en: Done
da_DK: Færdig

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
da_DK: Download vores Events Gutenberg udvidelse, og begynd at bruge blokredigeringsprogrammet til dine begivenheder!

en: Download report
da_DK: Hent rapport

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
da_DK: Under planlagt import blev grænsen for HTTP-anmodninger nået og importen blev genplanlagt.

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
da_DK: Hver betalt tilføjelse har sin egen unikke licensnøgle. Indsæt nøglen i det relevante felt nedenfor og giv den et øjeblik til at validere. Du ved at du er klar, når der vises en grøn udløbsdato sammen med en "gyldig" meddelelse. Klik derefter på Gem ændringer.

en: East Timor
da_DK: Østtimor

en: Easy-to-use WooCommerce plugins work perfectly together, with any theme. Create a fast and profitable eCommerce store without any technical knowledge.
da_DK: Brugervenlige WooCommerce-plugins fungerer perfekt sammen med ethvert tema. Opret en hurtig og rentabel eCommerce-butik uden nogen teknisk viden.

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit %s
da_DK: Rediger i %s

en: Edit %s Category
da_DK: Rediger %s kategori

en: Edit Aggregator Record
da_DK: Rediger Aggregator poster

en: Edit Import
da_DK: Rediger import

en: Edit Import Settings
da_DK: Rediger importindstillinger

en: Edit Organizer
da_DK: Rediger arrangør

en: Edit Venue
da_DK: Rediger sted

en: Edit the %s slug
da_DK: Rediger%s kort titel

en: Effortlessly fill your calendar with events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
da_DK: Du kan nemt udfylde din kalender med begivenheder fra Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar og meget mere.

en: Egypt
da_DK: Ægypten

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email marketing to promote your events
da_DK: E-mail marketing for at promovere dine begivenheder

en: Email notifications
da_DK: E-mail notifikationer

en: Email:
da_DK: E-mail:

en: Embed Preview
da_DK: Indlejr forhåndsvisning

en: Embed snippet code
da_DK: Kodestump for indlejring

en: Empty data set for this dropdown
da_DK: Tomt datasæt for denne rullemenu

en: Enable 3rd party event submissions.
da_DK: Aktiver indsendelser af tredjepartsbegivenheder.

en: Enable Maps
da_DK: Aktiver kort

en: Enable Time Zone support
da_DK: Aktivér support af tidszoner

en: Enable WordPress Custom Fields on events in the classic editor.
da_DK: Aktiver WordPress brugerdefinerede felter på begivenheder i den klassiske editor.

en: Enable comments on event pages.
da_DK: Tillad kommentarer på begivenheder.

en: Enable event views
da_DK: Tillad visning af begivenheder

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
da_DK: Aktiver Gutenberg-blokredigeringsgrænsefladen til at oprette begivenheder.

en: Enable the Month View Cache
da_DK: Aktiver månedsvisning Cache

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %1$s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
da_DK: Debug information gemmes normal i din servers PHP error log. Ønsker du at se debug informationer i din browser, anbefaler vi at du installerer %s og leder efter "Tribe" blandt debug informationerne.

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: End Date
da_DK: Slutdato

en: End of day cutoff
da_DK: Afslutningstidspunkt på dagen

en: End:
da_DK: Slut:

en: English
da_DK: Engelsk

en: Ensure result set exclude specific IDs
da_DK: Sørg for, at resultatsættet udelukker specifikke ID'er

en: Enter Event Aggregator License
da_DK: Indtast Event Aggregator licens

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
da_DK: Skriv nøgleord. Søg efter %s på nøgleord.

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
da_DK: Skriv 0, hvis %s er gratis. Lad være med at skrive noget, hvis feltet ikke skal vises.

en: Enter a custom API key
da_DK: Indtast en tilpasset API-nøgle

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
da_DK: Indtast en Eventbrite-begivenhed URL, f.eks. https://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Enter email
da_DK: Indtast e-mail

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view. Example: %1$s
da_DK: Indtast det format, der skal bruges til datoer, som kun viser måned og år. Bruges i månedsvisning. Eksempel: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a future year. Example: %1$s
da_DK: Indtast det format, der skal bruges til at vise datoer med årstal. Bruges, når du viser en begivenhed fra et fremtidigt år. Eksempel: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year. Example: %1$s
da_DK: Indtast det format, der skal bruges til at vise datoer uden årstal. Bruges, når man viser en begivenhed fra det aktuelle år. Eksempel: %1$s

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
da_DK: Indtast den seperator som skal bruges imellem dato og tidsangivelse, når de begge vises.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
da_DK: Tilføj den seperator som der skal bruges imellem start og slut tidspunkt for en event.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
da_DK: Indtast URL’en fra en Facebookgruppe eller side. Du kan også indtaste URL’en fra en enkelt Facebook-begivenhed.

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
da_DK: Indtast URL for en Meetup-gruppe, side eller enkeltperson. Du kan også indtaste URL for en enkelt Meetup-begivenhed.

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
da_DK: Indtast URL’en for det Google Kalender-feed, du ønsker at importere.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
da_DK: Indtast URL for kalenderen, hjemmesiden eller begivenheden, du vil importere. Event Aggregator vil forsøge at importere begivenhederne på den pågældende placering.

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
da_DK: Indtast URL’en for det iCalendar-feed, du ønsker at importere, f.eks. https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: Equatorial Guinea
da_DK: Ækvatorialguinea

en: Error
da_DK: Fejl

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
da_DK: Kode:

en: Error restoring from Ignored Events.
da_DK: Fejl ved gendannelse fra ignorerede begivenheder.

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
da_DK: Fejl, der opstod en ukendt fejl, og det var umuligt at migrere de ældre ignorerede begivenheder, prøv igen senere.

en: Error: %d scheduled import was not %s.
da_DK: Fejl: %d planlagt import var ikke %s.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
da_DK: Fejl: Vi kunne ikke overføre dine Facebook Events-indstillinger til Event Aggregator. Prøv igen senere.

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
da_DK: Fejl: vi kunne ikke migrere dine iCal Importer indstillinger til Event Aggregator. Prøv igen senere.

en: Ethiopia
da_DK: Etiopien

en: Event
da_DK: Begivenhed

en: Event %d: %s
da_DK: Begivenhed %d: %s

en: Event Add-Ons
da_DK: Tilføjelser

en: Event Aggregator Control
da_DK: Event Aggregator kontrol

en: Event Aggregator System Status
da_DK: Event Aggregator systemstatus

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
da_DK: Event Aggregator kan ikke importere begivenheder, fordi denne hjemmeside kører en forældet version af The Events Calendar.

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
da_DK: Event Aggregator kan ikke importere begivenheder fra denne hjemmeside.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
da_DK: Event Aggregator kan ikke få fat i Meetup.com, fordi du overskrider anmodningsgrænsen for din Meetup API-nøgle.

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
da_DK: Event Aggregator indeholder et nyt, bedre system til fjernelse af uønskede importerede begivenheder fra din kalender. Klik på knappen nedenfor for at overføre tidligere slettede begivenheder. Denne proces fjerner uønskede poster fra din database og inkluderer nylige eller kommende slettet begivenheder i dit ignorerede arkiv.

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
da_DK: Event Aggregator server har blokeret din forespørgsel. Kør din import igen senere, eller kontakt supporten for yderligere information.

en: Event Aggregator system status
da_DK: Event Aggregator-systemstatus

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
da_DK: Hændelsesaggregatoren forsøger at hente %s hændelser fra dags dato eller den angivne dato;

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
da_DK: Hændelsesaggregatoren forsøger at hente hændelser, der starter inden for de næste %s fra dags dato eller den angivne dato;

en: Event Allow Comments
da_DK: Begivenhed tillad kommentarer

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
da_DK: Begivenhed tillad Trackbacks og Pingbacks

en: Event Blocks
da_DK: Begivenheds blokke

en: Event Category
da_DK: Begivenhedskategori

en: Event Category:
da_DK: Begivenheds kategori:

en: Event Cost
da_DK: Pris for deltagelse

en: Event Currency Position
da_DK: Begivenhedens valutaplacering

en: Event Currency Symbol
da_DK: Begivenhedens valutasymbol

en: Event Date & Time
da_DK: Arrangements Dato & Tid

en: Event Date and Time
da_DK: Dato og klokkeslæt for begivenheden

en: Event Date:
da_DK: Begivenhedsdato:

en: Event Dates
da_DK: Datoer for arrangement

en: Event Description
da_DK: Begivenhedsbeskrivelse

en: Event Details Background Color
da_DK: Baggrundsfarve for begivenhedsdetaljer

en: Event End Date
da_DK: Slutdato

en: Event End Time
da_DK: Sluttidspunkt

en: Event Excerpt
da_DK: Se uddrag af begivenhed

en: Event Featured Image
da_DK: Fremhævet begivenhedsbillede

en: Event Importer Bundle
da_DK: Eventimport-pakke

en: Event Log
da_DK: Event log

en: Event Name
da_DK: Begivenhedsnavn

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
da_DK: Arrangørens navn(e) eller ID(er)

en: Event Organizers
da_DK: Arrangører af begivenheder

en: Event Settings
da_DK: Indstillinger for begivenheder

en: Event Show Map
da_DK: Vis Google Map

en: Event Show Map Link
da_DK: Link til Google Map

en: Event Start Date
da_DK: Startdato

en: Event Start Time
da_DK: Starttidspunkt

[ctx: Event State of being Online only checkbox label]
en: Mark as an online event
da_DK: Angiv som onlinebegivenhed

en: Event Sticky in Month View
da_DK: Begivenhed sticky i månedsvisning

en: Event Tags
da_DK: Begivenhedsemneord

en: Event Tags:
da_DK: Begivenheds-tags:

en: Event Tickets REST API is not available.
da_DK: Event Tickets REST API er ikke tilgængelig.

en: Event Tickets plugin is not activated.
da_DK: Event Tickets plugin er ikke aktiveret.

en: Event Time Zone
da_DK: Tidszone for begivenhed

en: Event Title
da_DK: Begivenhedens titel

en: Event Title Color
da_DK: Farve på begivenhedstitel

en: Event Update Authority
da_DK: Begivenhed opdateringsmyndighed

en: Event Venue
da_DK: Event lokation

en: Event Venue Name
da_DK: Navn

en: Event Website
da_DK: Website

en: Event block patterns
da_DK: Hændelsesblokmønstre

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
da_DK: Arrangementet kan ikke synkroniseres med Eventbrite, fordi vi har modtaget en fejl fra Eventbrite.

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
da_DK: Begivenhedsoplysninger: hjemmeside, pris, beskrivelse, dato, klokkeslæt, billede

[ctx: Event location on the Ticket Email]
en: Event Location
da_DK: Eventlokation

en: Event not owned, you cannot edit it.
da_DK: Du kan ikke redigere begivenhed, fordi du ikke er ejer.

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
da_DK: Angiv status:

[ctx: Event status label.]
en: Event Status
da_DK: Status for begivenhed

en: Event submissions and automatic imports will be paused until migration is complete.
da_DK: Indsendelse af arrangementer og automatisk import vil blive sat på pause, indtil migreringen er fuldført.

en: Event submissions will be paused until migration is complete.
da_DK: Indsendelse af arrangementer vil blive sat på pause, indtil migreringen er færdig.

en: Event, Venue, and Organizer Information
da_DK: Information om begivenhed, sted og arrangør

en: Eventbrite Authentication
da_DK: Eventbrite-godkendelse

en: Eventbrite Import Settings
da_DK: Indstillinger for Eventbrite

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
da_DK: Eventbrite Billetoplysninger: navn, beskrivelse, pris, type, antal

en: Eventbrite event not found.
da_DK: Eventbrite-begivenhed ikke fundet.

en: Eventbrite organizer not found.
da_DK: Eventbrite-arrangør ikke fundet.

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
da_DK: Eventbrite analyserede objekt-ID er tomt.

en: Eventbrite parsed object is empty.
da_DK: Det analyserede Eventbrite-objekt er tomt.

en: Eventbrite parsed object type is empty.
da_DK: Eventbrite analyserede objekttype er tom.

en: Eventbrite sync data invalid.
da_DK: Eventbrite synkroniseringsdata er ugyldige.

en: Eventbrite token is not valid.
da_DK: Eventbrite-token er ikke gyldigt.

en: Eventbrite user not found.
da_DK: Eventbrite-bruger ikke fundet.

en: Eventbrite venue not found.
da_DK: Eventbrite-stedet ikke fundet.

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Events Aggregator
da_DK: Aggregator af begivenheder

en: Events Bar
da_DK: Begivenhedsbjælke

en: Events Calendar Pro runs alongside The Events Calendar and enhances...
da_DK: Events Calendar Pro kører sammen med Event Calendar og forbedrer...

en: Events Happening Now
da_DK: Begivenheder, der sker nu

en: Events Import
da_DK: Begivenheds-import

en: Events List
da_DK: Liste

en: Events Marketing Bundle
da_DK: Marketingpakke til Events

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
da_DK: Events Tickets er et omhyggeligt udformet, udvideligt plugin, som giver dig mulighed for nemt at sælge billetter til dine begivenheder.

en: Events URL slug
da_DK: Kort link titel

en: Events can migrate with no changes!
da_DK: Begivenheder kan migreres uden ændringer!

en: Events cannot be imported because Eventbrite has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">read more about Eventbrite restrictions in our knowledgebase</a>.
da_DK: Begivenheder kan ikke importeres, fordi Eventbrite har returneret en fejl. Det kan betyde, at begivenheds-id'et ikke findes, at begivenheden eller kilden er markeret som privat, eller at begivenheden eller kilden på anden måde er blevet begrænset af Eventbrite. Du kan <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">læse mere om Eventbrite-begrænsninger i vores vidensbase</a>.

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
da_DK: Begivenheder kan ikke importeres fordi der opstod en fejl hos Eventbrite:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
da_DK: Begivenheder kan ikke importeres fordi der opstod en fejl hos Facebook:

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Event Aggregator understøtter endnu ikke begivenheder fra den URL. Vi har noteret din anmodning og vil gennemgå den for understøttelse i fremtiden.

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. REST-API'en for The Events Calendar er deaktiveret på den anmodede URL.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men returnerede en tom arkivside.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men returnerede tomme begivenhedsdata.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men returnerede misdannede data i forhold til det samlede antal begivenheder.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men returnerede misdannede data.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men der opstod en fejl under hentning af en arkivside.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men der opstod en fejl under hentning af arkivstyringsdata.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men der opstod en fejl under hentning af begivenhedsdataene.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne nås, og den har aktiveret The Events Calendar REST API, men der opstod en fejl under hentning af det samlede antal begivenheder.

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL kunne ikke nås.

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Den angivne URL havde ikke begivenheder i det korrekte format.

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
da_DK: Begivenheder kunne ikke importeres. Importparametrene var ugyldige.

en: Events on or after
da_DK: Begivenheder på eller efter

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
da_DK: Begivenheder skal tildeles en af ​​de angivne kategori-kort titler eller ID’er

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
da_DK: Begivenheder skal tildeles et af de angivne arrangør-id'er

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
da_DK: Begivenheder skal tildeles en af ​​de angivne tag-kort titler eller ID’er

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
da_DK: Begivenhederne skal tildeles et af de angivne ID'er for spillesteder

en: Events should be filtered by their featured status
da_DK: Begivenheder skal filtreres efter deres fremhævningsstatus

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
da_DK: Begivenheder skal filtreres efter, at deres post_parent er den angivne.

en: Events should contain the specified string in the title or description
da_DK: Begivenheder skal indeholde den angivne streng i titlen eller i beskrivelsen

en: Events template
da_DK: Begivenhedsskabelon

en: Events that end after the specified date
da_DK: Begivenheder, som slutter efter den angivne dato

en: Events that end before the specified date
da_DK: Begivenheder, der slutter før den angivne dato

en: Events that end on the specified date
da_DK: Begivenheder, der slutter på den angivne dato

en: Events that start after the specified date
da_DK: Begivenheder som starter efter den angivne dato

en: Events that start before the specified date
da_DK: Begivenheder skal starte før den angivne dato

en: Events that start on the specified date
da_DK: Begivenheder, der starter på den angivne dato

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
da_DK: Events vil blive importeret med samme tidszone som defineret på eventbrite.com. Du kan gøre brug af The Events Calendar's

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
da_DK: Begivenheder importeres med den tidszone, der er defineret af kilden. Hvis der ikke er angivet nogen tidszone, vil begivenhederne blive tildelt webstedets standardtidszone (se

en: Evergreen
da_DK: Stedsegrøn

en: Every %d Minutes
da_DK: Hver %d minutter

en: Every time you rate %1$s5 stars%2$s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
da_DK: Hver gang du giver %1$s5 stjerner%2$s, bliver der født en fe. Okay, måske ikke, men flere glade brugere betyder flere bidrag og mere hjælp på forummet. Fællesskabet HAR BRUG for din stemme.

en: Existing calendar customizations will be overridden.
da_DK: Eksisterende kalendertilpasninger vil blive overskrevet.

en: Existing theme overrides that may need revision:
da_DK: Eksisterende tema tilsidesættelser der måske har behov for revision:

en: Expired license keys and subscriptions
da_DK: Udløbne licensnøgler og abonnementer

en: Expired license. Consult your network administrator.
da_DK: Udgået licens. Kontakt din netværksadministrator.

en: Export %s
da_DK: Eksporter %s

en: Export .ics file
da_DK: Eksporter .ics-fil

en: Export Events
da_DK: Eksporter begivenheder

en: Export Outlook .ics file
da_DK: Eksport Outlook .ics-fil

en: Extensions
da_DK: Udvidelser

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
da_DK: Udvidelser er hurtige løsninger, som vores team kom med for at løse specifikke problemer, du måtte have brug for. (Bemærk - udvidelser er ikke dækket af vores supportteam.)

en: FREE
da_DK: GRATIS

en: Facebook Events
da_DK: Facebook events

en: Failed to import record in row %d.
da_DK: Import af post i række %d mislykkedes.

en: Falkland Islands (Malvinas)
da_DK: Falklandsøerne

en: Faroe Islands
da_DK: Færøerne

en: Favorite Imports
da_DK: Favoritimport

en: Feature Event
da_DK: Udvalgte begivenheder

en: Featured
da_DK: Fremhævet

en: Featured Highlight Color
da_DK: Farven til at fremhæve "udvalge"

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
da_DK: Udvalgte begivenheder bliver fremhævet på dine sider  i views, arkiv, og widgets.

en: Features overview
da_DK: Funktioner oversigt

en: February
da_DK: Februar

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
da_DK: Hent kildebegivenhedens indstillinger (f.eks. Vis link til kort eller klæbrig i månedsvisning), når du importerer fra et andet websted ved hjælp af The Events Calendar.

en: Field ID:
da_DK: Felt-ID:

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
da_DK: Udfyld din kalender med begivenheder fra hele internettet, herunder Google Kalender, Meetup og meget mere.

en: Filter Bar
da_DK: Filterlinje

en: Filter Bar Banner Icon
da_DK: Bannerikon til filterlinje

en: Filter Bar Color
da_DK: Farve på "Filter Bar"

en: Filter By Frequency
da_DK: Filtrer efter hyppighed

en: Filter By Origin
da_DK: Filtrer efter oprindelse

en: Filter category, price, and more
da_DK: Filtrer kategori, pris og meget mere

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
da_DK: Filterafstand (for Events Calendar Pro)

en: Filters
da_DK: Filtre

en: Find a Venue
da_DK: Find et arrangementssted

en: Find an Organizer
da_DK: Find en arrangør

en: Finding & extending your calendar.
da_DK: Find og udvid din kalender.

en: Finding your calendar.
da_DK: Find din kalender.

en: First Steps
da_DK: Første skridt

en: First page
da_DK: Første side

en: For classic editor
da_DK: For klassisk editor

en: For displayed URLs
da_DK: Til viste URL-adresser

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
da_DK: For at få de bedste resultater skal du importere sted- og arrangørerfiler, før du importerer begivenhedsfiler.

en: France
da_DK: Frankrig

en: Free
da_DK: Gratis

en: Free extensions
da_DK: Gratis udvidelser

en: Free extensions to power up your plugins
da_DK: Gratis udvidelser til at forbedre dine plugins

en: French Guiana
da_DK: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da_DK: Fransk Polynesien

en: Fri
da_DK: Fre

en: Friday
da_DK: Fredag

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
da_DK: Fra registrering til fremmødehistorik kan du se hvert trin i begivenhedens livscyklus med denne HubSpot-integration.

en: From this preview, we estimate that the full migration process will take approximately %3$d minutes. During this time, %1$syou will not be able to create, edit, or manage your events.%2$s Your calendar will still be visible on your site.
da_DK: Ud fra denne forhåndsvisning anslår vi, at den fulde migreringsproces vil tage ca. %3$d minutter. I dette tidsrum vil %1$sdu ikke kunne oprette, redigere eller administrere dine begivenheder.%2$s Din kalender vil stadig være synlig på din hjemmeside.

en: Front page calendar
da_DK: Kalender på forsiden

en: Full debug (all events)
da_DK: Fuld debugging (alle hændelser)

en: General Theme
da_DK: Generelt tema

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Get Embed Snippet
da_DK: Hent indlejringskode

en: Get Event Tickets to manage attendee registration and ticket sales to your events, for free.
da_DK: Få Event Tickets til at administrere deltagerregistrering og billetsalg til dine arrangementer - helt gratis.

en: Get feedback on your calendar, be the first to learn about updates, and share ideas.
da_DK: Få feedback på din kalender, vær den første til at høre om opdateringer, og del idéer.

en: Get help for these products and learn more about products you don't have.
da_DK: Få hjælp til disse produkter, og lær mere om produkter, du ikke har.

en: Get ready for the new recurring events!
da_DK: Gør dig klar til nye tilbagevendende begivenheder!

en: Get support from humans
da_DK: Få support fra mennesker

en: Getting More Help
da_DK: Få mere hjælp

en: Getting Started Guide
da_DK: Introduktion

en: Getting Started Guides
da_DK: Kom godt i gang Guider

en: Getting Support
da_DK: Få support

en: Getting started guide
da_DK: Guide til at komme i gang

en: Getting started with customizations
da_DK: Kom godt i gang med tilpasninger

en: GiveWP makes it easy to raise money online with donation forms, donor databases, and fundraising reporting.
da_DK: GiveWP gør det nemt at indsamle penge online med donationsformularer, donordatabaser og fundraising-rapportering.

en: Global Elements
da_DK: Globale elementer

en: Global Import Settings
da_DK: Globale importindstillinger

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
da_DK: Globale konfigurationer til styling af The Events Calendar

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
da_DK: Gå ud og se dine nye kalenderdesigns! Hver kalendervisning er blevet opdateret, så du er velkommen til at aktivere de visninger, du måske ikke har brugt. Hvis det er nødvendigt, kan du vende tilbage til de gamle kalendervisninger under fanen Visning i dine begivenhedsindstillinger.

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
da_DK: Gå til indstillinger &gt; Kalendere og vælg den kalender du vil importere.

en: Go to WordPress Updates page
da_DK: Gå til WordPress' opdateringsside

en: Go to plugins page
da_DK: Gå til pluginsiden

en: Google Calendar
da_DK: Google kalender

en: Google Calendar Import Settings
da_DK: Importindstillinger for Google Kalender

en: Google Maps default zoom level
da_DK: Google Maps standard zoom niveau

en: Google maps iframe displaying the address to %s
da_DK: Google maps iframe, der viser adressen til %s

en: Got it
da_DK: Forstået

en: Graphic with an electrical plug and gears
da_DK: Grafik med et elektrisk stik og gear

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greenland
da_DK: Grønland

en: HH:MM
da_DK: TT:MM

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
da_DK: Håndter indsendelser af begivenheder med billetsalg og alt hvad du behøver for at opbygge et robust fællesskab.

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
da_DK: Har du en begivenhed, der løber forbi midnat? Vælg et tidspunkt efter den begivenheds afslutning for at undgå, at begivenheden vises på næste dags kalender.

en: Having trouble?
da_DK: Har du problemer?

en: Heard and McDonald Islands
da_DK: Heard And Mc Donald Islands

en: Hello,
da_DK: Hej,

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Help page?
da_DK: Hjælpeside?

en: Help users find exactly the right event
da_DK: Hjælp brugere med at finde den helt rigtige begivenhed

en: Helpful Links:
da_DK: Nyttige links:

en: Helpful Resources
da_DK: Nyttige ressourcer

en: Here is the iCal feed URL for your events:
da_DK: Her er iCal-linket til dine begivenheder:

en: Here’s an overview of %s and what they mean.
da_DK: Her er en oversigt over %s og hvad de betyder.

en: Hey there... did you check out the %s
da_DK: Hej... har du tjekket %s

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
da_DK: Hej, %1$s! Dette er en invitation til at hjælpe vores %2$s-fællesskab. Hvis du tilmelder dig, vil nogle data om din brug af %2$s blive delt med vores teams (så de kan arbejde hårdt for at forbedre sig). Vi vil også dele nogle nyttige oplysninger om hændelsesstyring, WordPress og vores produkter fra tid til anden.

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our StellarWP community.
da_DK: Hej, %1$s! Dette er en invitation til at hjælpe vores StellarWP-fællesskab.

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our StellarWP community. If you opt-in, some data about your usage of TEC Common and future StellarWP Products will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time. And if you skip this, that's okay! Our products still work just fine.
da_DK: Hej, %1$s! Dette er en invitation til at hjælpe vores StellarWP-fællesskab. Hvis du tilmelder dig, vil nogle data om din brug af TEC Common og fremtidige StellarWP-produkter blive delt med vores teams (så de kan arbejde som gale for at forbedre sig). Vi vil også dele nogle nyttige oplysninger om WordPress og vores produkter fra tid til anden. Og hvis du springer dette over, er det okay! Vores produkter fungerer stadig fint.

en: Hide & Ignore
da_DK: Skjul og ignorer

en: Hide Event From Event Listings
da_DK: Skjul begivenhed fra begivenhedslisten

en: Hide Filters
da_DK: Skjul filtre

en: Hide From %s Listings
da_DK: Gem fra %s Lister

en: Hide Others’ Organizers and Venues
da_DK: Skjul andres arrangører og spillesteder

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
da_DK: Skjul og ignorer &#8220;%s&#8221;

en: Hide the following settings tabs on every site:
da_DK: Gem følgende indstillingsfaner på alle sites:

en: Hide the search field on all views.
da_DK: Skjul søgefeltet på alle visninger.

en: Highlighting events
da_DK: Fremhævelse af begivenheder

en: History
da_DK: Historie

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %1$ssupport%2$s.
da_DK: Hmmm... der er noget galt med denne validator. Kontakt venligst %1$ssupport%2$s.

en: Holy See (Vatican City State)
da_DK: Vatikanstaten

en: Horizontal or vertical
da_DK: Vandret eller lodret

en: How Do I Set Up E-Commerce Plugins for Selling Tickets?
da_DK: Hvordan opsætter jeg plugins til e-handel til salg af billetter?

en: How Do I create events with Tickets or RSVP’s?
da_DK: Hvordan opretter jeg begivenheder med billetter eller RSVP'er?

en: How Long You Retain this Data
da_DK: Hvor længe gemmer du disse data

en: How do I process refunds for tickets?
da_DK: Hvordan behandler jeg refusioner for billetter?

en: How do I sell tickets to events?
da_DK: Hvordan sælger jeg billetter til arrangementer?

en: How to Customize Template Files
da_DK: Sådan tilpasses skabelonfiler

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: I couldn't understand how to make it work.
da_DK: Jeg kunne ikke forstå, hvordan jeg skulle få det til at fungere.

en: I found a better plugin.
da_DK: Jeg har fundet et bedre plugin.

en: I installed the calendar and it crashed my site.
da_DK: Jeg installerede kalenderen, og den styrtede ned på mit websted.

en: I keep getting “Page Not Found” on events.
da_DK: Jeg bliver ved med at få "Page Not Found" om begivenheder.

en: I need a specific feature it doesn't provide.
da_DK: Jeg har brug for en bestemt funktion, som den ikke tilbyder.

en: I'm not ready
da_DK: Jeg er ikke klar

en: ICS File
da_DK: ICS-fil

en: ICS File Import Settings
da_DK: Importindstillinger for .ics-fil

en: ID %1$d (Untitled)
da_DK: ID %1$d (Uden titel)

en: ISO Currency Code:
da_DK: ISO-valutakode:

en: Iceland
da_DK: Island

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
da_DK: Hvis alt går efter planen, vil du få din forhåndsvisning om et øjeblik.

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
da_DK: Hvis den feature fremhævefarve er indstillet til brugerdefineret, vil følgende farve blive brugt:

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
da_DK: Hvis denne begivenhed genimporteres, overskrives begivenhedsfelterne, der ikke er ændret lokalt, med eventuelle ændringer fra kilden.

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
da_DK: Hvis denne begivenhed genimporteres, overskrives begivenhedsfelterne med eventuelle ændringer fra kilden.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
da_DK: Du kan tilføje HTML efter begivenheden. Dette kan være en hjælp, hvis layoutet eller visningen skal finjusteres.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
da_DK: Du kan tilføje HTML før begivenheden. Dette kan være en hjælp, hvis layoutet eller visningen skal finjusteres.

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
da_DK: Hvis du opretter, indsender, importerer, gemmer eller offentliggør oplysninger om begivenhed, sted eller arrangør, opbevares sådanne oplysninger i den lokale database:

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
da_DK: Hvis du ikke tilføjer din egen API-Key, vil den indbyggede API-key altid udfylde data i feltet og der vil være begrænsninger i nogle af de kortrelaterede funktioner.

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
da_DK: Hvis du har en gyldig licens til et af vores betalte plugins, kan du %s i vores premium support forums. Vores supportteam overvåger forummet og svarer på din tråd inden for 24-48 timer (i løbet af ugen).

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
da_DK: Hvis du har tilsidesat skabeloner, brugerdefineret kalender-CSS eller andre kodetilpasninger til din kalender, vil disse ændringer blive tilsidesat af de nye designs.

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
da_DK: Hvis du har udvidet vores plugin(s) til at sende data til en tredjepartstjeneste som Eventbrite, Google Maps eller PayPal, kan brugeroplysninger blive videregivet til disse eksterne tjenester. Disse tjenester kan være placeret i udlandet.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
da_DK: Hvis du har prøvet ovenstående trin og stadig har problemer, kan du sende en ny tråd til vores %s. Vores supportpersonale overvåger disse fora en gang om ugen og vil med glæde hjælpe dig der.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
da_DK: Hvis du har prøvet ovenstående trin og stadig har problemer, kan du sende en ny tråd til vores %1$s eller %2$s. Vores supportpersonale overvåger disse fora en gang om ugen og vil med glæde hjælpe dig der.

en: If you like %1$sEvent Tickets%2$s please leave us a %3$s. It takes a minute and it helps a lot.
da_DK: Hvis du kan lide %1$sEvent Tickets%2$s, bedes du efterlade os en %3$s. Det tager et minut, og det hjælper meget.

en: If you opt-in, some data about your usage of The Events Calendar and future StellarWP Products will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve).
da_DK: Hvis du tilmelder dig, vil nogle data om din brug af The Events Calendar og fremtidige StellarWP-produkter blive delt med vores teams (så de kan arbejde på højtryk for at forbedre sig).

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
da_DK: Hvis du ønsker at stoppe og rense den nuværende asynkrone importeringsprocess %1$s.

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
da_DK: Hvis du har købt et premium-tilføjelsesprogram, skal du angive din licensnøgle her for at få adgang til automatiske opdateringer, når nye versioner er tilgængelige.

en: If you’re enjoying The Events Calendar, give us kudos by including a link in the footer of calendar views. It really helps us a lot.
da_DK: Hvis du sætter pris på The Events Calendar, så giv os et skulderklap ved at inkludere et link i sidefoden af kalendervisninger. Det hjælper os virkelig meget.

en: Ignored
da_DK: Ignorer

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Ignoreret <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Ignoreret <span class="count">(%s)</span>

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
da_DK: Ignorerede begivenheder vises ikke i kalenderen, men kan opdateres med fremtidig importer

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
da_DK: Ignorerede begivenheder, der er slettet, fjernes permanent. De kan genskabes via import.

en: Import
da_DK: Importer

en: Import & export events
da_DK: Importer og eksporter begivenheder

en: Import All
da_DK: Importer alle

en: Import All (%d)
da_DK: Importer alle (%d)

en: Import Checked (%d)
da_DK: Import kontrolleret (%d)

en: Import Date Range Limit
da_DK: Grænse for importdatointerval

en: Import Event Settings
da_DK: Importer begivenhedsindstillinger

en: Import Limit Type
da_DK: Importbegrænsningstype

en: Import Name:
da_DK: Importnavn:

en: Import Origin:
da_DK: Importoprindelse:

en: Import Process System
da_DK: Importeringsproces

en: Import Quantity Limit
da_DK: Mængdebegrænsning for import

en: Import Services
da_DK: Importtjenester

en: Import Source
da_DK: Importer kilde

en: Import Type:
da_DK: Importtype:

en: Import complete!
da_DK: Import fuldført!

en: Import completed
da_DK: Import gennemført

en: Import created
da_DK: Import oprettet

en: Import events but preserve local changes to event fields.
da_DK: Importer begivenheder, men bevar de lokale ændringer i begivenhedsfeltet.

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
da_DK: Importer begivenheder direkte fra en offentlig URL-adresse på Eventbrite.com. Bemærk venligst, at kun Live-begivenheder (dvs. offentliggjorte begivenheder) kan importeres via URL.

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
da_DK: Importer begivenheder direkte fra din forbundne Eventbrite.com konto eller fra en offentlig Eventbrite.com URL.

en: Import events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
da_DK: Importer begivenheder fra Meetup, Eventbrite, iCal, Google Kalender og mere.

en: Import events with Event Aggregator
da_DK: Importer begivenheder med Event Aggregator

en: Import events with ease
da_DK: Importer nemt begivenheder

en: Import failed
da_DK: Import mislykkedes

en: Import from Eventbrite
da_DK: Importer fra Eventbrite

en: Import from Eventbrite URL
da_DK: Importer fra Eventbrite URL

en: Import from your Eventbrite account
da_DK: Importer fra din Eventbrite konto

en: Import is complete
da_DK: Import er færdig

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
da_DK: Import af oprindelsesdata (URL-adresse, hvorfra begivenhederne importeres, f.eks. Eventbrite, MeetUp, andre kompatible URL-kilder m.m., som kan indeholde lignende eller de samme data som anført ovenfor)

en: Import pending
da_DK: Import afventer

en: Import preview
da_DK: Import forhåndsvisning

en: Import queued
da_DK: Import sat i kø

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
da_DK: Import poster skal færdiggøres før indlæg kan indsættes.

en: Import runs daily at approximately
da_DK: Importen kører dagligt ca. klokken

en: Import runs monthly on day
da_DK: Import kører månedligt på dag

en: Import runs weekly on
da_DK: Import kører ugentligt den

en: Import schedule
da_DK: Import tidsplan

en: Imported Event
da_DK: Importeret begivenhed

en: Importing Calendar Data From a CSV File
da_DK: Importer kalenderdata fra en CSV-fil

en: Importing Events, Venues, and Organizers:
da_DK: Import af begivenheder, arrangementssteder og arrangører:

en: Imports
da_DK: Import

en: Imports Enabled in Settings
da_DK: Import aktiveret i indstillinger

en: Imports disabled in Settings
da_DK: Import deaktiveret i Indstillinger

en: In a location
da_DK: På en lokation

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
da_DK: For at registrere en pluginlicens, skal du først %1$sdownloade og installere%2$s det plugin, du har købt. Du kan downloade den nyeste version af dit plugin fra %3$sdin kontos downloadside%4$s. Når plugin er installeret og aktiveret på dette websted, vises licensnøglefeltet herunder.

en: Include %1$s in main blog loop
da_DK: Inkluder %1$s i primært blog-loop

en: Include events in main blog loop
da_DK: Inkluder begivenheder i din blog

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
da_DK: Medtag begivenheder med et af de post ID'er, der er angivet i arrayet af CSV-listen, datofiltre vil blive ignoreret.

en: Include iCal and Google event links in this email.
da_DK: Inkluder iCal- og Google-begivenhedslink i denne e-mail.

en: Included with our premium products
da_DK: Inkluderet med vores premium produkter

en: Includes
da_DK: Inkluderer

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
da_DK: en

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}. Will be replaced with "an" if the {post type name} starts with a vowel.]
en: a
da_DK: en

en: India
da_DK: Indien

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
da_DK: Information om nylige skabelon ændringer og potentielt påvirkede skabelon tilsidesættelser bliver vist herunder.

en: Initializing Tribe Events on %s
da_DK: Indlæser Tribe Events på %s

en: Install %s
da_DK: Installer %s

en: Install Event Tickets
da_DK: Installer Event Tickets

en: Install Plugin
da_DK: Installér plugin

en: Install max has been reached
da_DK: Installationsmaksimum er nået

en: Integrated with your events on Eventbrite
da_DK: Integreret med dine events på Eventbrite

en: Integrations
da_DK: Integrationer

en: Invalid Eventbrite URL
da_DK: Ugyldigt Eventbrite URL

en: Invalid Facebook URL
da_DK: Ugyldigt Facebook URL

en: Invalid Frequency
da_DK: Ugyldig frekvens

en: Invalid Key
da_DK: Ugyldig nøgle

en: Invalid Meetup URL
da_DK: Ugyldigt Meetup URL

en: Invalid credential save nonce
da_DK: Ugyldig legitimationsoplysninger gemmer nonce

en: Invalid credential save request
da_DK: Ugyldig legitimationsoplysninger gemmer anmodning

en: Invalid data provided for CSV import.
da_DK: Ugyldige data er angivet i CSV-importen.

en: Invalid field type specified
da_DK: Forkert felttype valgt

en: Invalid or incomplete field passed
da_DK: Ugyldigt felt fundet

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Ireland
da_DK: Irland

en: Is All Day Event
da_DK: Er et heldags arrangement

en: Is there another website for this event? Link to it with a button!
da_DK: Findes der et andet websted for dette event? Link til det med en knap!

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
da_DK: Det ser ud til at Tribe-fælles biblioteker kunne ikke findes! Mappen skal være i "fælles/" mappen i The Events Calendar plugin.

en: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
da_DK[0]: Det ser ud til, at du bruger vores gamle plugin, %1$s, sammen med vores nye eventaggregator-tjeneste. Event Aggregator indeholder alle funktionerne i det gamle plugin plus forbedret funktionalitet. For at opnå de bedste resultater skal du deaktivere %1$s.
da_DK[1]: Det ser ud til, at du bruger vores gamle plugins, %1$s og %2$s, sammen med vores nye eventaggregator-tjeneste. Event Aggregator indeholder alle funktionerne i det gamle plugin plus forbedret funktionalitet. For at opnå de bedste resultater skal du deaktivere %1$s og %2$s.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
da_DK[0]: Det ser ud til, at du bruger %1$s, men licensnøglen er ugyldig. Download den seneste version %2$sfra din konto%3$s.
da_DK[1]: Det ser ud til, at du bruger %1$s, men licensnøglen er ugyldig. Download den seneste version %2$sfra din konto%3$s.

en: It's important to use the most recent versions of our plugins so that you have access to the latest features, bug fixes, and security updates. Plugin functionality can be comprimised if your site is running outdated or mis-matched versions.
da_DK: Det er vigtigt at bruge de nyeste versioner af vores plugins, så du har adgang til de nyeste funktioner, fejlrettelser og sikkerhedsopdateringer. Plugin-funktionalitet kan kompromitteres, hvis dit websted kører forældede eller ikke-matchede versioner.

en: Italy
da_DK: Italien

en: January
da_DK: Januar

en: Join our Facebook Group today!
da_DK: Bliv medlem af vores Facebook-gruppe i dag!

en: July
da_DK: Juli

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
da_DK: Spring til %1$snæste fremtidige %2$s%3$s.

en: June
da_DK: Juni

en: Kadence lets you unlock your creativity in the WordPress Block Editor with expertly designed blocks, a robust theme, and a massive library of starter templates.
da_DK: Kadence lader dig frigøre din kreativitet i WordPress Block Editor med ekspertdesignede blokke, et robust tema og et massivt bibliotek af startskabeloner.

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
da_DK: Hold kerne-plugin %sFREE%s!

en: Keep this list of links on hand and stay subscribed to receive tips and tricks about The Events Calendar products.
da_DK: Behold denne liste over links i nærheden og bliv tilmeldt for at modtage tip og tricks om The Events Calendar-produkter.

en: Key
da_DK: Nøgle

en: Keyword(s)
da_DK: Søgeord(er)

en: Keywords:
da_DK: Søgeord:

en: Knowledgebase
da_DK: Vidensdatabase

en: Known Issues
da_DK: Kendte problemer

en: Korea, Democratic People's Republic of
da_DK: Nordkorea

en: Korea, Republic of
da_DK: Sydkorea

en: Kyrgyzstan
da_DK: Kirgisistan

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
da_DK: Årsag (valgfri)

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent
da_DK: Gennemsigtig

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent.
da_DK: Gennemsigtig.

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
da_DK: Hvid

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Select Custom Color
da_DK: Vælg brugerdefineret felt

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
da_DK: Standard

[ctx: Label for option to use the accent color (default). Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
da_DK: Brug <a href="%1$s">kontrastfarven</a>

[ctx: Label for option to use the accent color. Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
da_DK: Brug <a href="%1$s">accentfarven</a>

[ctx: Label for option to use the event background color. Links to the event background color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">General Background Color</a>
da_DK: Brug <a href="%1$s">Generel baggrundsfarve</a>.

[ctx: Label for option to use the events background color. Links to the background color setting.]
en: Use the Calendar <a href="%1$s">Background Color</a>
da_DK: Brug <a href="%1$s">kalenderens baggrundsfarve</a>

[ctx: Label for option to use theme fonts.]
en: Inherit theme font(s)
da_DK: Nedarv temaet font(s)

[ctx: Label for the Filters tab.]
en: Filters
da_DK: Filtre

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
da_DK: Kort

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
da_DK: Foto

[ctx: Label for the Summary View checkbox.]
en: Summary
da_DK: Resumé

[ctx: Label for the Week View checkbox.]
en: Week
da_DK: Uge

[ctx: Label for the calendar embed link]
en: Calendar embed link
da_DK: Kalender indlejringslink

[ctx: Label for the calendar embed link description]
en: A link to the calendar embed.
da_DK: Et link til kalenderindlejringen.

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
da_DK: Standard

[ctx: Label for the items list]
en: Calendar Embeds list
da_DK: Kalenderindlejringsliste

[ctx: Label for the items list navigation]
en: Calendar Embeds list navigation
da_DK: Kalenderindlejringer liste-navigation

[ctx: Label for tooltip background color setting.]
en: Event Preview Background
da_DK: Forhåndsvisning af begivenhedsbaggrund

en: Lagoon
da_DK: Lagune

en: Last Import
da_DK: Seneste import

en: Last Import:
da_DK: Seneste import:

en: Last page
da_DK: Sidste side

en: Latest Import:
da_DK: Seneste import:

en: Latest Past %s
da_DK: Seneste afsluttede %s

en: Latest Version:
da_DK: Seneste version:

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Learn More
da_DK: Læs mere

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Learn more about the migration
da_DK: Få mere at vide om migrationen

en: Learn more about the upgrade
da_DK: Læs mere om opgraderingen

en: Learn more.
da_DK: Lær mere.

en: Lebanon
da_DK: Libanon

en: Let's go!
da_DK: Lad os begynde!

en: Libya
da_DK: Libyen

en: License & Usage
da_DK: Licens og brug

en: License &amp; Usage
da_DK: Licens &amp; brug

en: License Key
da_DK: Licensnøgle

en: License Key Status:
da_DK: Licensnøgle status:

en: License key(s) updated.
da_DK: Licensnøgle(r) opdateret.

en: License keys can only be used on a limited number of sites, which varies depending on your license level. You'll need to remove the license from one or more other site's in order to use it on this one.
da_DK: Licensnøgler kan kun bruges på et begrænset antal websteder, som varierer afhængigt af dit licensniveau. Du skal fjerne licensen fra et eller flere andre websteder for at kunne bruge det på denne.

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Licenses for Multisites
da_DK: Licenser for multisites

en: Limit result set to specific IDs
da_DK: Begræns resultatsæt til bestemte ID'er

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
da_DK: Begrænse resultatsættet til termer, der er tildelt en bestemt begivenhed (et alias for parameteren "post")

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
da_DK: Begrænse resultatsættet til termer, der er tildelt en bestemt overordnet enhed

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
da_DK: Begrænse resultatsættet til termer, der er tildelt en bestemt post

en: Limit result set to terms with a specific slug
da_DK: Begrænse resultatsættet til termer med en specifik korttitel

en: Limit results to those matching a string
da_DK: Begrænse resultaterne til dem, der matcher en streng

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
da_DK: Begræns antallet af importerede hændelser efter antal, datointerval eller slet ikke; på langsommere websteder kan dette have indflydelse på, om importen lykkes. Hvis du vælger en kortere tidsperiode eller et mindre antal hændelser, kan det forbedre resultaterne.

en: Limited connectivity with Eventbrite
da_DK: Begrænset forbindelse med Eventbrite

en: Limited connectivity with Meetup
da_DK: Begrænset forbindelse med Meetup

en: Link Directly to Webinar
da_DK: Link direkte til webinar

[ctx: Link on the Ticket Email]
en: Get Directions
da_DK: Få rutevejledning

[ctx: Link text added to the TEC->Settings->Display tab.]
en: %1$sCustomize The Events Calendar%2$s
da_DK: %1$sTilpas Begivenhedskalenderen%2$s

[ctx: Link to full description. %1$s: pre=translated event term. %2$s: event url.]
en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
da_DK:  (Se hele %1$s-beskrivelsen her: %2$s)

en: List-style Views
da_DK: Listestilvisninger

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Loading %s
da_DK: Indlæser %s

en: Loading the Image
da_DK: Indlæser billedet

en: Loading...
da_DK: Henter...

en: Locating Links to Your Community Pages
da_DK: Finde links til dine fællesskabsbegivenhedssider

en: Location
da_DK: Placering

en: Location:
da_DK: Lokation:

en: Log into Eventbrite
da_DK: Log ind på Eventbrite

en: Log into Facebook
da_DK: Log på Facebook

en: Log into Meetup
da_DK: Log på Meetup

en: Logging level
da_DK: Logningsniveau

en: Looking for Something Special?
da_DK: På udkig efter noget specielt?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
da_DK: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
da_DK: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
da_DK: Det ser ud til, at du bruger Gutenberg på denne WordPress-installation. %1$s

en: Main date and time display on views and single event pages
da_DK: Vigtigste dato og klokkeslæt vises på visninger og sider med en enkelt begivenhed

en: Make sure Google Maps Library is included on this page.
da_DK: Kontroller at Google Maps Library er inkluderet på siden.

en: Malachite
da_DK: Malakit

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Manage
da_DK: Administrer

en: Manage Active Plugins
da_DK: Administrer aktive plugins

en: Manage ticketing and RSVPs
da_DK: Administrere billetsalg og svar

en: Manage tickets from WordPress
da_DK: Administrere billetter fra WordPress

en: Manage your licenses
da_DK: Administrer dine licenser

en: Managing Submissions
da_DK: Håndtering af indsendelser

en: Managing Submissions Overview
da_DK: Oversigt over håndtering af indsendelser

en: Map Pin
da_DK: Knappenål på kort

en: Map:
da_DK: Kort:

en: Maps
da_DK: Kort

en: March
da_DK: Marts

en: Mauritania
da_DK: Mauretanien

en: May
da_DK: Maj

en: Meetup Authentication
da_DK: Meetup-godkendelse

en: Meetup Import Settings
da_DK: Importindstillinger for Meetup

[ctx: Menu item text for the TEC Customizer section link.]
en: Customize The Events Calendar
da_DK: Tilpas The Event Calender

en: Merge Duplicates
da_DK: Fjern dubletter

en: Merge duplicate Venues &amp; Organizers
da_DK: Dublering af steder &amp; arrangører

[ctx: Message notifying users they need to upgrade PHP]
en: Starting February 2023, %1$s will require PHP 7.4 or later. Currently, your site is using PHP version %2$s. Please update to a newer version. %3$sRead more%4$s.
da_DK: Fra februar 2023 vil %1$s kræve PHP 7.4 eller nyere. I øjeblikket bruger dit websted PHP-version %2$s. Opdater venligst til en nyere version. %3$sLæs mere%4$s.

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
da_DK: Status for begivenheder

[ctx: Metabox title]
en: Location
da_DK: Sted

en: Method
da_DK: Metode

en: Micronesia, Federated States of
da_DK: Mikronesien

en: Migrate Legacy Ignored Events
da_DK: Migrere gamle ignorerede begivenheder

en: Migrate iCal Importer settings
da_DK: Migrere iCal Importindstillinger

en: Migrating events from another calendar?
da_DK: Overføre begivenheder fra en anden kalender?

en: Migration attempted
da_DK: Migration forsøgt

en: Migration canceled
da_DK: Migration annulleret

en: Migration complete!
da_DK: Migrering afsluttet!

en: Migration completed
da_DK: Migrering afsluttet

en: Migration failed
da_DK: Migration mislykkedes

en: Migration failure
da_DK: Migreringsfejl

en: Migration help
da_DK: Hjælp til migrering

en: Migration in progress
da_DK: Migrering i gang

en: Migration preview in progress
da_DK: Forhåndsvisning af migration i gang

en: Migration reversed
da_DK: Migration vendt om

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
da_DK[0]: Migration: %d Legacy Ignored Post blev ikke migreret.
da_DK[1]: Migration: %d Legacy Ignored Poster blev ikke migreret.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated but %d failed. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated but %d failed. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
da_DK[0]: Migration: %d Legacy Ignored Post blev migreret, men %d mislykkedes. For at se den migrerede hændelse skal du først opdatere denne skærm for at se den.
da_DK[1]: Migration: %d Legacy Ignored Post blev migreret, men %d mislykkedes. For at se den migrerede hændelse skal du først opdatere denne skærm for at se den.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
da_DK[0]: Migration: %d Legacy Ignored Post blev migreret med succes. For at se den migrerede hændelse skal du først opdatere denne skærm for at se den.
da_DK[1]: Migration: %d Legacy Ignored Posts blev migreret med succes. For at se den migrerede hændelse skal du først opdatere denne skærm for at se den.

en: Missing data source for this dropdown
da_DK: Datakilde mangler for denne rullemenu

en: Missing required fields in row %d.
da_DK: Mangler påkrævede felter i række %d.

en: Mon
da_DK: Man

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Monetize your events
da_DK: Tjen penge på dine begivenheder

en: Mongolia
da_DK: Mongoliet

en: Month View
da_DK: Månedsvisning

en: Month and year format
da_DK: Format for måned og år

en: Month view events per day
da_DK: Antal begivenheder pr. dag i månedsvisning

en: More...
da_DK: Mere…

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Most issues are caused by conflicts with the theme or other plugins. Follow these steps as a first point of action. %s
da_DK: De fleste problemer er forårsaget af konflikter med temaet eller andre plugins. Følg disse trin som det første handlingspunkt. %s

en: Move to trash events older than
da_DK: Flyt begivenheder til papirkurven, der er ældre end

en: Moving your license keys
da_DK: Flyt licensnøgler

en: Multi-Day
da_DK: Flerdags

en: Multi-Image Support
da_DK: Understøttelse af flere billeder

en: Multiple views
da_DK: Flere visninger

en: My %s
da_DK: Min %s

en: My calendar doesn’t look right.
da_DK: Min kalender ser ikke rigtig ud.

en: NY 10001
da_DK: 1234 Andeby

en: Name:
da_DK: Navn:

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
da_DK: Brug for et andet sprog end engelsk? Vi har fået dig dækket her.

en: Need additional support?
da_DK: Har du brug for yderligere support?

en: Need assistance? You can find more information here:
da_DK: Brug for hjælp? Du kan finde flere oplysninger her:

en: Network
da_DK: Netværk

en: Network Settings
da_DK: Netværksindstillinger

en: New %s
da_DK: Ny %s

en: New %s Category Name
da_DK: Nyt %s Kategori-navn

en: New Aggregator Record
da_DK: Ny Aggregator poster

en: New Import
da_DK: Ny import

en: New User Primer
da_DK: Ny bruger primer

en: New to The Events Calendar? Here's everything you need to get started.
da_DK: Ny på begivenhedskalenderen? Her er alt hvad du behøver for at komme i gang.

en: News For Events Users
da_DK: Nyheder for begivenhedsbrugere

en: News from The Events Calendar
da_DK: Nyheder fra The Events Calendar

en: Next
da_DK: Næste

en: Next %1$s
da_DK: Næste %1$s

en: Next Day
da_DK: Næste dag

en: Next day
da_DK: Næste dag

en: Next month
da_DK: Næste måned

en: Next month, %1$s
da_DK: Næste måned, %1$s

en: Next page
da_DK: Næste side

en: No
da_DK: Nej

en: No %1$s scheduled for %2$s.
da_DK: Ingen %1$s planlagt til %2$s.

en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
da_DK: Ingen %1$s planlagt til %2$s. %3$s

en: No %1$s were imported or updated.
da_DK: Ingen %1$s blev importeret eller opdateret.

en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

en: No Additional Categories
da_DK: Ingen yderligere kategorier

en: No Aggregator Records found in Trash.
da_DK: Ingen Aggregator poster fundet i papirkurven.

en: No Aggregator Records found.
da_DK: Ingen Aggregator poster fundet.

en: No asynchronous queue processes to clear.
da_DK: Der er ingen asynkrone køprocesser at rydde.

en: No checkbox options specified
da_DK: Ingen afkrydsningsbokse valgt

en: No data available in table
da_DK: Ingen data tilgængelig i tabellen

en: No default category
da_DK: Ingen standardkategori

en: No description provided
da_DK: Ingen beskrivelse angivet

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
da_DK: Ingen begivenhedsmærker svarer til forespørgslen, eller den ønskede side blev ikke fundet.

en: No file chosen
da_DK: Ingen fil er valgt

en: No importer defined for %s
da_DK: Der er ikke defineret en importer for %s

en: No license entered. Consult your network administrator.
da_DK: Ingen licens indtastet. Kontakt din netværksadministrator.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
da_DK: Ingen matchende %1$s opført under%2$s. Prøv at vise den fulde kalender for at se en komplet liste over %3$s.

en: No matching records found
da_DK: Ingen matchende registreringer fundet

en: No notable changes detected
da_DK: Ingen bemærkelsesværdige ændringer fundet

en: No notable template changes detected.
da_DK: Ingen bemærkelsesværdige skabelon ændringer fundet.

en: No previous %s
da_DK: Ingen tidligere %s

en: No radio options specified
da_DK: Ingen radioknapper valgt

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen resultater for %1$s i eller nær %2$s.

en: No saved %s exists.
da_DK: %s er ikke gemt noget sted.

en: No select options specified
da_DK: Ingen muligheder valgt

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
da_DK: Ingen kommende %1$s opført under %2$s. Tjek kommende %3$s for denne kategori eller se den fulde kalender.

en: No upcoming Eventbrite events found.
da_DK: Ingen kommende Eventbrite-begivenheder fundet.

en: No, but you can use event categories or tags to display certain events like having...
da_DK: Nej, men du kan bruge begivenhedskategorier eller tags til at vise bestemte begivenheder som f.eks.

en: Non-existant field validation function passed
da_DK: Ikke-ekstisterende feldtfunktion fundet

en: None
da_DK: Ingen

en: None of your settings were saved. Please try again.
da_DK: Dine indstillinger blev ikke gemt. Prøv igen.

en: Norway
da_DK: Norge

en: Not connected to %s
da_DK: Ingen forbindelse til %s

[ctx: Note about what these settings control.]
en: These settings control the search and options bar that appears above calendar views.
da_DK: Disse indstillinger styrer søge- og indstillingslinjen, der vises over kalendervisninger.

en: Null logger (will log nothing)
da_DK: Nul logger (logger intet)

en: Number of Ticketed Events
da_DK: Antal arrangementer med billet

en: Number of Ticketed Events Happening Now
da_DK: Antal events med billet, der finder sted nu

[ctx: Number of events awaiting migration]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
da_DK: %1$s%2$d%3$s tilbage

[ctx: Number of events awaiting preview]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
da_DK: %1$s%2$d%3$s tilbage

[ctx: Number of events migrated]
en: %1$s%2$d%3$s events migrated
da_DK: %1$s%2$d%3$s begivenheder migreret

[ctx: Number of events previewed]
en: %1$s%2$d%3$s events previewed
da_DK: %1$s%2$d%3$s forhåndsviste begivenheder

en: Number of events to show per page
da_DK: Antal begivenheder pr. side

en: Numeric Array
da_DK: Numeriskarray

en: Oct
da_DK: Okt

en: October
da_DK: Oktober

en: Okay
da_DK: OK

en: Once Every 30 Mins
da_DK: Hver halve time

en: One Time
da_DK: En gang

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
da_DK: En kalender. Utallige måder at gøre det til dit eget.

en: One month
da_DK: En måned

en: One more thing left to do...
da_DK: Kun én ting tilbage ...

en: One or more of the specified query variables has a bad format
da_DK: En eller flere af de angivne forespørgselsvariabler har et dårlig format

en: One week
da_DK: En uge

en: One-Time Import
da_DK: En gang import

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
da_DK: Engangsimport omfatter alle aktuelle begivenheder på listen, mens planlagt import automatisk indhenter nye begivenheder og opdateringer fra Eventbrite efter en bestemt tidsplan. Enkelte begivenheder kan tilføjes via en engangsimport.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
da_DK: Engangsimporter omfatter alle aktuelle arrangementer, mens planlagte importer automatisk får fat i nye begivenheder og opdateringer fra Facebook på et bestemt tidsplan. Enkle begivenheder kan tilføjes via en engangsimport.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
da_DK: Engangsimporter omfatter alle aktuelle begivenheder, mens planlagte importer automatisk får fat i nye begivenheder og opdateringer fra Meetup på et bestemt tidsplan. Enkle begivenheder kan tilføjes via en engangsimport.

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
da_DK: Engangsimport omfatter alle begivenheder i det aktuelle feed, mens den planlagte import automatisk får fat i nye begivenheder og opdateringer fra feedet på en bestemt tidsplan.

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
da_DK: Engangsimport inkluderer nuværende liste af kommende begivenheder, mens planlagte importer automatisk får fat i nye begivenheder og opdateringer fra denne URL på et bestemt tidsplan.

en: Ongoing
da_DK: Fortsætter

en: Only errors
da_DK: Kun fejl

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
da_DK: Inkluderer kun tilstrækkelig css til at opnå komplekse layouts såsom kalender- og ugevisning.

en: Only scheduled import records can be edited.
da_DK: Kun planlagte importposter kan redigeres.

en: Open a ticket
da_DK: Åbn en billet

en: Open the dialog window
da_DK: Åbn dialogboks

en: Open the modal window
da_DK: Åbne dialogboksen

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
da_DK: Muligheder, der er valgt her, tilsidesætter det, der blev valgt i afsnittene "Generelt tema" og "Globale elementer".

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
da_DK: Indstillingerne du vælger her, vil overskrive dem, der er valgt i "General Theme"
    sektionen.

en: Options selected here will override what was selected in the "Global Elements" section on Single Event views.
da_DK: De indstillinger du vælger her, vil overskrive dem, du har valgt i "General Theme" og "Global Elements" sektioner.

en: Order sort attribute ascending or descending
da_DK: Sortering efter stigende eller faldende rækkefølge

en: Organizer
da_DK: Arrangør

en: Organizer Description
da_DK: Arrangørbeskrivelse

en: Organizer Email
da_DK: Arrangør e-mail

en: Organizer Featured Image
da_DK: Fremhævet organisatorbillede

en: Organizer Name
da_DK: Navn på arrangør

en: Organizer Notification Email
da_DK: Arrangørmeddelelses-e-mail

en: Organizer Phone
da_DK: Arrangørens telefon

en: Organizer Settings
da_DK: Indstillinger for arrangør

en: Organizer Website
da_DK: Arrangørens hjemmeside

en: Organizer email is invalid.
da_DK: Arrangørens e-mail er ugyldig.

en: Organizer email is required.
da_DK: Arrangørens e-mail er påkrævet.

en: Organizer information: name, phone, website, email
da_DK: Oplysninger om arrangøren: navn, telefon, websted, e-mail

en: Organizer phone is required.
da_DK: Arrangørens telefonnummer er påkrævet.

en: Organizer website is invalid.
da_DK: Arrangørens websted er ugyldigt.

en: Organizer website is required.
da_DK: Arrangørens websted er påkrævet.

en: Organizer website must start with a protocol, i.e. "https://"
da_DK: Arrangørens websted skal starte med en protokol, dvs. "https://

en: Organizers
da_DK: Arrangører

en: Organizers should be related to this event
da_DK: Arrangørerne skal være relateret til denne begivenhed

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
da_DK: Arrangørerne skal indeholde den angivne streng i titlen, beskrivelsen eller de brugerdefinerede felter

en: Organizers should have events associated to them
da_DK: Arrangørerne skal have begivenheder tilknyttet dem

en: Organizers should have upcoming events associated to them
da_DK: Arrangørerne skal have kommende begivenheder tilknyttet dem

en: Origin:
da_DK: Oprindelse:

en: Other
da_DK: Andre

en: Other URL
da_DK: Anden URL

en: Other URL Import Settings
da_DK: Andre URL-importindstillinger

en: Other URLs
da_DK: Andre URL’er

en: Our flagship free calendar
da_DK: Vores flagskib gratis kalender

en: Our plugins include many shortcodes that do everything from embedding the calendar...
da_DK: Vores plugins inkluderer mange kortkoder, der gør alt fra indlejring af kalenderen...

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
da_DK: kontakt supporten

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
da_DK: Vores hjemmesides %s er et godt sted at finde tips og tricks til at bruge og tilpasse vores plugins.

en: Override network license key
da_DK: Overskriv netværkslicensnøglen

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
da_DK: Tilsidesætte min begivenhed med eventuelle ændringer fra den originale kilde.

en: PHP Render Context
da_DK: PHP Render kontekst

en: PSST... Want a Discount?
da_DK: PSST... Vil du have rabat?

en: Page template to control the appearance of your calendar and event content.
da_DK: Vælg en sideskabelon til visning af din kalender og begivenheder.

[ctx: Page title for the TEC Customizer section.]
en: Customize The Events Calendar
da_DK: Tilpas The Event Calender

en: Papua New Guinea
da_DK: Papua Ny Guinea

en: Parent %s Category
da_DK: Forælder %s kategori

en: Parent %s Category:
da_DK: Forælder %s kategori:

en: Parent Aggregator Record:
da_DK: Forældre Aggregator poster:

en: Past %1$s from %2$s
da_DK: Forrige %1$s fra %2$s

en: Past %s
da_DK: Tidligere %s

en: Paypal integration
da_DK: PayPal-integration

en: Per Event Check In API
da_DK: Per begivenhed Check-In API

en: Permanently delete events older than
da_DK: Slet begivenheder permanent, der er ældre end

en: Permission Error
da_DK: Tilladelsesfejl

en: Philippines
da_DK: Filippinerne

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Phone:
da_DK: Telefon:

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
da_DK: Begivenheder kan ikke importeres, fordi Facebook har returneret en fejl. Det kan betyde, at hændelses-id'et ikke findes, at hændelsen eller kilden er markeret som privat, eller at hændelsen eller kilden på anden måde er blevet begrænset af Facebook. Du kan %1$s.

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and will restrict access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you should use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s
da_DK: Meetup understøtter ikke længere API-nøgler og vil begrænse adgangen med din eksisterende nøgle fra august 2019. Som et alternativ bør du bruge OAuth2 og opdatere The Events Calendar til den nyeste version. Få mere at vide på %1$s

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes link when the KEY is plain]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and has restricted access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you must use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s.
da_DK: Meetup understøtter ikke længere API nøgler, og har begrænset adgang ved brug af din eksisterende nøgle med start fra August 2019. Som et alternativ, skal du bruge OAuth2 og opdatere The Events Calendar til den seneste version. Læs mere på %1$s.

en: Please authorize to continue onboarding.
da_DK: Godkend venligst for at fortsætte onboarding.

en: Please continue to wait while your preview is generated.
da_DK: Fortsæt venligst med at vente, mens din forhåndsvisning bliver genereret.

en: Please log in to continue
da_DK: Log på for at fortsætte

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
da_DK: Log ind for at tillade at importere begivenheder fra Eventbrite.

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
da_DK: Log venligst ind for at aktivere begivenhedsimport fra Facebook.

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
da_DK: Du skal logge ind for at aktivere import af begivenheder fra Meetup.

en: Please log out and log back in as an admin account
da_DK: Log ud og log ind igen med en administratorkonto

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
da_DK: Bemærk venligst, at al praktisk support ydes via helpdesken. Du kan e-mail eller tweet på os ... men vi vil sandsynligvis pege dig tilbage til help desk 😄

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
da_DK: Bemærk venligst, at for at oprette nye begivenheder via formularen til indsendelse af fællesskabsbegivenheder skal brugeren have en websteds-konto på dette domæne. Disse oplysninger opbevares i den lokale database. Det er også muligt at oprette begivenheder anonymt, hvis webstedsejeren har aktiveret denne mulighed.

en: Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
da_DK: Tilmeld dig nedenfor for automatisk at dele dine systemoplysninger med vores supportteam. Dette vil give os mulighed for at hjælpe dig hurtigere, hvis du skriver i vores helpdesk.

en: Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.
da_DK: Angiv en Eventbrite-URL, når du importerer fra Eventbrite.

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
da_DK: Angiv en meetup-URL, når du importerer fra Meetup.

en: Please provide the URL that you wish to import.
da_DK: Angiv den URL, du vil importere.

en: Please provide the file that you wish to import.
da_DK: Angiv den fil, du ønsker at importere.

en: Please refresh the page and try your request again.
da_DK: Genindlæs venligst siden og prøv igen.

en: Please save the embed to see the preview.
da_DK: Gem venligst indlejringen for at se forhåndsvisningen.

en: Please select at least one view to continue.
da_DK: Vælg venligst mindst én visning for at fortsætte.

en: Please wait while time zone data is added to your events.
da_DK: Vent, mens tidszondata føjes til dine begivenheder.

en: Please wait while your preview is fetched.
da_DK: Vent venligst mens din forhåndsvisning hentes.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
da_DK:  og

en: Plugin Active
da_DK: Plugin aktivt

en: Plugin Inactive
da_DK: Plugin inaktivt

en: Plugin Maintenance
da_DK: Vedligeholdelse af plugin

en: Plugin(s) are out of date
da_DK: Plugin(s) er forældede

en: Plugins Page
da_DK: Plugin-siden

en: Poland
da_DK: Polen

en: Post Title Color
da_DK: Farven på titlen

en: Postal Code:
da_DK: Postnummer:

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
da_DK: Udskudt

[ctx: Postponed label for filter bar to hide postponed events.]
en: Hide postponed events
da_DK: Skjul udskudte begivenheder

en: Power up your calendar with Pro
da_DK: Gør din kalender bedre med Pro

en: Powered by
da_DK: Drevet af

[ctx: Prepare deprecation of legacy views.]
en: test and prepare your site
da_DK: test og klargør dit websted

en: Prev
da_DK: Forrige

en: Preventing Spam Submissions
da_DK: Forebyggelse af spam-indsendelser

en: Preview
da_DK: Forhåndsvis

en: Preview complete
da_DK: Forhåndsvisning færdig

en: Preview completed
da_DK: Forhåndsvisning afsluttet

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous %1$s
da_DK: Forrige %1$s

en: Previous Day
da_DK: Forrige dag

en: Previous TEC versions
da_DK: Tidligere TEC-versioner

en: Previous day
da_DK: Forrige dag

en: Previous month
da_DK: Forrige måned

en: Previous month, %1$s
da_DK: Forrige måned, %1$s

en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: Price Background Color
da_DK: Pris baggrundsfarve

en: Price:
da_DK: Pris:

en: Privacy
da_DK: Privatliv

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
da_DK: Problem med at indlæse blokken, fjern denne blok for at genstarte.

en: Promoter Key
da_DK: Promotor-nøgle

en: Promoter would like to sync with your site
da_DK: Promotor vil gerne synkronisere med dit websted

en: Protected: %s
da_DK: Beskyttet: %s

en: Providing the details of your calendar plugin and settings (located below) helps our support team troubleshoot an issue faster. %s
da_DK: Oplysninger om dit kalenderplugin og dine indstillinger (placeret nedenfor) hjælper vores supportteam med at fejlfinde et problem hurtigere. %s

en: Publishing Control
da_DK: Kontrolelementet udgivelse

en: Quick Links:
da_DK: Hurtige links:

en: Random Images
da_DK: Tilfældige billeder

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
da_DK: Bedøm %1$sBegivenhedskalenderen%2$s %3$s

en: Rate It
da_DK: Stem

en: Rating:
da_DK: Bedømmelse:

en: Re-run preview
da_DK: Forhåndsvisning af preview

en: Reach Attendees
da_DK: Nå ud til deltagere

en: Read more
da_DK: Læs mere

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: Read more
da_DK: Læs mere

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
da_DK: læs FAQ'en

en: Read more about our support policy
da_DK: Læs mere om vores support politik

en: Read more.
da_DK: Læs mere.

en: Reads
da_DK: Læser

en: Ready to dig deeper? Our Knowledgebase can help you get the most out of The Events Calendar suite.
da_DK: Klar til at grave dybere? Vores vidensbase kan hjælpe dig med at få mest muligt ud af arrangementskalenderen.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
da_DK: Er du klar? Første skridt er en forhåndsvisning af migreringen.

en: Recent Template Changes
da_DK: Nylige skabelon ændringer

en: Recent template changes
da_DK: Seneste template-ændrigner

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
da_DK: Anbefalet til alle websteder der bruger updaterede kalendervisninger.

en: Record:
da_DK: Post:

en: Records per page
da_DK: Poster per side

en: Recurring Events
da_DK: Tilbagevendende begivenheder

en: Recurring event
da_DK: Tilbagevendende begivenhed

en: Refine by date, location, or keyword
da_DK: Afgræns efter dato, placering eller nøgleord

en: Refine:
da_DK: Forbedre:

en: Refresh your connection to Eventbrite
da_DK: Opdater din forbindelse til Eventbrite

en: Refresh your connection to Meetup
da_DK: Opdater din forbindelse til Meetup

en: Registered User Settings
da_DK: Indstillinger for registrerede brugere

en: Release notes
da_DK: Release noter

en: Remove Image
da_DK: Fjern billede

en: Remove Organizer
da_DK: Fjern arrangør

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
da_DK: Fjernelse af denne planlagt import stopper automatisk import fra kilden. Ingen begivenheder slettes.

en: Renew Your License Now
da_DK: Forny din licens nu

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
da_DK: Forny din Event Aggregator Facebook-token

en: Renew your Event Aggregator license
da_DK: Forny din Event Aggregator licens

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
da_DK: Forny din licens for at kunne importere begivenheder fra iCalendar, Google eller Meetup.

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
da_DK: Kræver Events Calendar Pro. Begivenheder skal filtreres efter stedets breddegrad, skal også angive længdegrad

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
da_DK: Kræver Events Calendar Pro. Begivenheder skal filtreres efter stedets længdegrad, skal også angive breddegrad

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
da_DK: Kræver Events Calendar Pro. Begivenheder skal filtreres efter, om deres arrangementssted har geolokaliseringsdata

en: Requires:
da_DK: Kræver:

en: Resources
da_DK: Ressourcer

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
da_DK: Gendan &#8220;%s&#8221; fra de ignorerede

en: Restrict Content Pro is flexible, easy to extend, and chock full of action hooks and filters, making it easy to modify and tweak to your specific needs.
da_DK: Restrict Content Pro er fleksibelt, nemt at udvide og fyldt med actionhooks og filtre, der gør det nemt at ændre og tilpasse til dine specifikke behov.

en: Retry
da_DK: Prøv igen

en: Return to Plugins page
da_DK: Tilbage til pluginsiden

en: Return to WordPress Updates
da_DK: Vend tilbage til WordPress Opdateringer

en: Returns all the event categories matching the search criteria
da_DK: Viser alle de begivenhedskategorier, der matcher søgekriterierne

en: Returns all the event tags matching the search criteria
da_DK: Returnerer alle de begivenhedsmærker, der matcher søgekriterierne

en: Returns all the organizers matching the search criteria
da_DK: Viser alle arrangører, der matcher søgekriterierne

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
da_DK: Returnerer alle de kommende begivenheder, der matcher søgekriterierne

en: Returns all the venues matching the search criteria
da_DK: Returnerer alle begivenhedssteder, der matcher søgekriterierne

en: Returns the data of the created event
da_DK: Returnerer dataene for den oprettede begivenhed

en: Returns the data of the created event category
da_DK: Returnerer dataene for den oprettede begivenhedskategori

en: Returns the data of the created event tag
da_DK: Returnerer dataene for det oprettede begivenhedstag

en: Returns the data of the created organizer
da_DK: Returnerer data for den oprettede arrangør

en: Returns the data of the created venue
da_DK: Returnerer dataene for det oprettede arrangementssted

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
da_DK: Returnerer dataene for den begivenhedskategori med det angivne term-ID

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
da_DK: Returnerer dataene for begivenhedstag med det angivne term-ID

en: Returns the data of the event with the specified post ID
da_DK: Returnerer dataene af begivenheden med det angivne indlæg-ID

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
da_DK: Returnerer data for arrangøren med det angivne post-ID

en: Returns the data of the updated event
da_DK: Returnerer dataene for den opdaterede begivenhed

en: Returns the data of the updated event category
da_DK: Returnerer dataene for den opdaterede begivenhedskategori

en: Returns the data of the updated event tag
da_DK: Returnerer dataene for det opdaterede begivenhedstag

en: Returns the data of the updated venue
da_DK: Returnerer dataene for det opdaterede arrangementssted

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
da_DK: Returnerer dataene for arrangementsstedet med det angivne post ID

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
da_DK: Returnerer dokumentationen for The Events Calendar’s REST API'en i Swagger forbrugsformat.

en: Reverse migration
da_DK: Omvendt migration

en: Reverse migration complete.
da_DK: Omvendt migration fuldført.

en: Reverse migration in progress
da_DK: Omvendt migrering i gang

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
da_DK: Rewrite rules blev slettet da denne side blev indlæst. Det er sandsynligt, at der er en rewrite rule flush som finder sted i et plugin eller tema!

en: Right here
da_DK: Lige her

en: Romania
da_DK: Rumænien

en: Run Import
da_DK: Kør import

en: Russian Federation
da_DK: Rusland

en: Saint Kitts and Nevis
da_DK: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
da_DK: Saint-Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
da_DK: Saint Vincent og Grenadinerne

en: Sales-boosting WooCommerce plugins.
da_DK: Salgsfremmende WooCommerce-plugins.

en: Sat
da_DK: Lør

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save Scheduled Import
da_DK: Gem planlagt import

en: Save With A Bundle
da_DK: Gem med en pakke

en: Save over 20%
da_DK: Spar over 20%

en: Save over 25%
da_DK: Spar over 25%

en: Save with Bundles
da_DK: Gem med pakker

en: Schedule automated imports
da_DK: Planlæg automatiseret import

en: Schedule:
da_DK: Skema:

en: Scheduled Import
da_DK: Planlagte import

en: Scheduled Imports
da_DK: Planlagte imports

en: Scheduled import was successfully updated.
da_DK: Planlagt import blev opdateret.

en: Scheduled imports may not run reliably
da_DK: Planlagte importer løber måske ikke pålideligt

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Scheduler Status
da_DK: Planlægger status

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
da_DK: Rul ned til Kalenderadresse, og klik på iCal-knappen (Bemærk: Hvis din kalender er privat, skal du klikke på knappen iCal ved siden af ​​hovedadressen til privat adresse).

en: Search
da_DK: Søg efter begivenheder

en: Search %s
da_DK: Søg efter %s

en: Search %s Categories
da_DK: Søg %s kategorier

en: Search Aggregator Records
da_DK: Søg Aggregator poster

en: Search for %s
da_DK: Søg efter %s

en: Search for events
da_DK: Søg efter begivenheder

en: Search our support help desk
da_DK: Søg i vores support helpdesk

en: Search:
da_DK: Søg:

en: Security, backups, and management — that’s Solid Suite.
da_DK: Sikkerhed, backups og administration - det er Solid Suite.

en: See which plugins you have opted in to tracking for
da_DK: Se, hvilke plugins du har tilmeldt dig sporing for

en: Segment your attendee lists
da_DK: Segmenter dine deltagerlister

en: Select %s
da_DK: Vælg %s

en: Select All
da_DK: Vælg alle

en: Select Color
da_DK: Vælg farver

en: Select Content Type
da_DK: Vælg indholdstype

en: Select Font Family
da_DK: Vælg Skrifttype familie

en: Select Frequency
da_DK: Vælg hyppighed

en: Select Image
da_DK: Vælg billede

en: Select Import Type
da_DK: Vælg importtype

en: Select Origin
da_DK: Vælg oprindelse

en: Select Source
da_DK: Vælg kilde

en: Select a Country:
da_DK: Vælg et land:

en: Select a State:
da_DK: Stat:

en: Select all pages
da_DK: Vælg alle sider

en: Select an image
da_DK: Vælg et billede

en: Select date.
da_DK: Vælg dato.

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
da_DK: Vælg, hvor ofte du vil have, at begivenheder automatisk importeres.

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
da_DK: Vælg begivenhedsfeltet, der passer bedst til din CSV-fil kolonne. Indholdet af denne kolonne vil derefter knyttes til angivne begivenhedsfelt, når begivenheden er oprettet.

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
da_DK: Vælg det datoformat, der bruges til elementer med minimal plads, f.eks. datovælgere.

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
da_DK: Vælg din CSV-fil fra WordPress mediebiblioteket. Du skal muligvis først uploade filen fra din computer til biblioteket.

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
da_DK: Vælg din .ics-fil fra WordPress mediebiblioteket. Du skal muligvis først uploade filen fra din computer til biblioteket.

en: Sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees for free with Event Tickets.
da_DK: Sælg billetter, indsaml tilmeldinger og administrer deltagere gratis med Event Tickets.

en: September 22 @ 7:00 pm - 11:00 pm
da_DK: 22. september @ 7:00 - 11:00

en: Serbia
da_DK: Serbien

en: Server Connection
da_DK: Serverforbindelse

en: Set Font Colors
da_DK: Angiv skriftfarver

en: Set Font Size
da_DK: Indstil skrifttype

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
da_DK: Indstil standardsymbolet for valuta til prisen for deltagelse i begivenheder. En ændring af denne indstilling påvirker kun fremtidige begivenheder.

en: Setting Notifications
da_DK: Indstilling af meddelelser

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings > General
da_DK: Indstillinger > Generelt

en: Settings overview
da_DK: Indstillinger oversigt

en: Settings saved.
da_DK: Indstillingerne blev gemt.

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Shapes and lines for visual interest
da_DK: Figurer og streger til visuel interesse

en: Share Settings
da_DK: Del indstillinger

en: Share your system info
da_DK: Del dine systemoplysninger

en: Shortcodes
da_DK: Shortcoder

en: Show Custom Fields metabox
da_DK: Vis tilpassede felters metaboks

en: Show Featured Event Images
da_DK: Vis fremhævet begivenhedsbillede

en: Show Google Maps Link
da_DK: Vis Google Map link

en: Show Map
da_DK: Vis kort

en: Show Map Link
da_DK: Vis link til kort

en: Show Map Link:
da_DK: Vis link til kort:

en: Show Map:
da_DK: Vis kort:

en: Show The Events Calendar link
da_DK: Tilføj link til The Events Calendar

en: Show Timezone
da_DK: Vis tidszone

en: Show _MENU_ entries
da_DK: Vis _MENU_ emner

en: Show comments
da_DK: Vis kommentarer

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
da_DK: Vis begivenheder i din blog sammen med andre indlæg. Begivenheder vil fortsat også kunne vises som normalt.

en: Show map
da_DK: Vis kort

en: Show map by default on imported event and venues
da_DK: Vis kort som standard på importerede begivenheder og spillesteder

en: Show map link
da_DK: Vis link til kort

en: Show more upcoming %1$s
da_DK: Vis flere kommende %1$s

en: Show past %1$s
da_DK: Vis forrige %1$s

en: Show time zone
da_DK: Vis tidszone

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
da_DK: Viser 0 til 0 af 0 emner

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
da_DK: Viser _START_ til _END_ af _TOTAL_ emner

en: Sign Up
da_DK: Tilmeld dig

en: Single Event
da_DK: Enkeltstående begivenhed

en: Single event URL slug
da_DK: Link til begivenhed

en: Site License Key
da_DK: Websitets licensnøgle

en: Site time zone uses UTC
da_DK: Webstedets tidszone bruger UTC

en: Skeleton Styles
da_DK: Simple layouts

en: Skipped:
da_DK: Sprunget over:

en: Slideshow
da_DK: Diasshow

en: Slovakia (Slovak Republic)
da_DK: Slovakiet

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Small, lightweight WordPress plugins that add new capabilities to our core plugins. Support is not offered for extensions; however they provide enhanced functionality and bonus features.
da_DK: Små, lette WordPress-plugins, der tilføjer nye muligheder til vores kerne-plugins. Support tilbydes ikke til udvidelser; dog giver de forbedret funktionalitet og bonusfunktioner.

en: SolidWP, the seriously solid foundation your WordPress site needs. Built with performance in mind.
da_DK: SolidWP, det seriøst solide fundament, din WordPress-side har brug for. Bygget med ydeevne i tankerne.

en: Solomon Islands
da_DK: Salomonøerne

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
da_DK: Noget gik galt, mens du indsatte posten i databasen.

en: Sometimes things just don’t work as expected. We’ve created a wealth of resources to get you back on track.
da_DK: Nogle gange fungerer tingene bare ikke som forventet. Vi har skabt et væld af ressourcer for at få dig tilbage på sporet.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
da_DK: The Events Calendar kræver PHP %s eller nyere. Spørg eventuelt din Web host om du kan blive opgraderet til en nyere version af PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
da_DK: The Events Calendar kræver WordPress %s eller nyere. Venligst opgrader din WordPress installation.

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
da_DK: Beklager, men noget gik galt. Forsøg venligst igen.

en: Sorry, key validation server is not available.
da_DK: Desværre, nøglevalideringsserveren er ikke tilgængelig.

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
da_DK: Beklager, kan ikke godkende dit websted. Kontakt Promotor support.

en: Sort collection by term attribute
da_DK: Sortere samling efter term-attribut

en: Source
da_DK: Kilde

en: Source:
da_DK: Kilde:

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
da_DK: South Georgia og South Sandwich Islands

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
da_DK: Angiv den type indhold, du ønsker at importere, f.eks. begivenheder.

en: Split Commission with Users
da_DK: Del provision med brugere

en: Start Date
da_DK: Startdato

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
da_DK: til

en: Start Here
da_DK: Start her

en: Start Time
da_DK: Startid

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
da_DK: Start en import fra denne kilde nu, uanset tidsplan.

en: Start date for Eventbrite Tickets is Required
da_DK: Startdato for Eventbrite-billetter er påkrævet

en: Start migration
da_DK: Start migrering

en: Start migration preview
da_DK: Start forhåndsvisning af migrering

en: Start selling tickets to your Events
da_DK: Begynd at sælge billetter til dine arrangementer

en: Start selling tickets to your events
da_DK: Begynd at sælge billetter til dine arrangementer

en: Start your upgrade
da_DK: Start din opgradering

en: Start/End:
da_DK: Start/Slut:

en: State
da_DK: Region

en: State or Province:
da_DK: Område/provins:

en: Stellar Discounts
da_DK: Stellar-rabatter

en: Stellar is a collective of WordPress innovators, and home to WordPress products done right.
da_DK: Stellar er et kollektiv af WordPress-innovatører og hjemsted for WordPress-produkter, der er gjort rigtigt.

en: Step 1 of 2
da_DK: Trin 1 af 2

en: Step 2 of 2
da_DK: Trin 2 af 2

en: Sticky in Month View
da_DK: Klæbende i månedsvisning

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
da_DK: Stop alle Event Aggregator-importer fra at køre. Eksisterende importerede begivenheder påvirkes ikke. Import via CSV-fil er stadig tilgængelig.

en: Stop current processes
da_DK: Stop den nuværende process

en: Streamline your email process
da_DK: Strømline din e-mail proces

en: Subscribe to calendar
da_DK: Abonner på kalender

en: Success
da_DK: Succes

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
da_DK: Succes! Indstillingerne fra Facebook Events er blevet migreret til Event Aggregator. Du kan se din migreret importer i fanen Planlagte importer.

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
da_DK: Succes! Indstillingerne fra iCal Importer er blevet migreret til Event Aggregator. Du kan se din migreret importer i fanen Planlagte importer.

en: Successfully %s %d scheduled import
da_DK: Succesfuldt %s%d planlagt import

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
da_DK: Succesfuldt tilsluttet Event Aggregator til Facebook

en: Successfully connected to Eventbrite
da_DK: Succesfuldt forbundet til Eventbrite

en: Successfully disconnected Eventbrite
da_DK: Det er lykkedes at afbryde forbindelsen til Eventbrite

en: Successfully fetched Eventbrite Token
da_DK: Eventbrite-token er hentet med succes

en: Successfully fetched Facebook Token
da_DK: Succesfuldt hentet Facebook Token

en: Successfully loaded import origins
da_DK: Succesfuldt indlæst import oprindelse

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
da_DK: Det er lykkedes at markere begivenhed til import fra Eventbrite

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
da_DK[0]: 1 asynkron process er stoppet og slettet uden problemer.
da_DK[1]: %d asynkrone processer er stoppet og slettet uden problemer.

en: Successfully synced event to Eventbrite
da_DK: Synkroniseret begivenhed til Eventbrite med succes

en: Suggested text:
da_DK: Forslået tekst:

en: Sun
da_DK: Søn

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Support for The Events Calendar
da_DK: Support til The Events Calendar

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da_DK: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
da_DK: Syrien

en: System Information
da_DK: Systeminformation

en: TEC Logo
da_DK: TEC logo

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Tanzania, United Republic of
da_DK: Tanzania

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
da_DK: Skabelon-tilsidesættelser bør flyttes til den korrekte undermappe: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
da_DK: Skabelon-tilsidesættelser bør flyttes til den korrekte undermappe: tribe_get_template_part('%s')

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
da_DK: Skabeloner introduceret eller opdateret i denne udgivelse (%s):

en: Temporary file not found. Could not save %s.
da_DK: Midlertidig fil ikke fundet. Kunne ikke gemme %s.

en: Terms
da_DK: Betingelser

en: Test for a theme or plugin conflict
da_DK: Test om der en en konflikt med et tema eller et plugin

en: Test for conflicts
da_DK: Test for konflikter

en: Testing for Conflicts
da_DK: Test for konflikter

en: Text Array
da_DK: Tekstarray

[ctx: Text for link to the add-ons page.]
en: Check out the available add-ons.
da_DK: Tjek de tilgængelige add-ons.

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
da_DK: Skjul begrænsede begivenheder i kalendervisninger.

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
da_DK: Fremhævet farve

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
da_DK: Generel Baggrundsfarve

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
da_DK: Generel

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
da_DK: Tak, fordi du bruger %s! Alle os på The Modern Events Calendar Tribe sætter oprigtigt pris på din støtte, og vi er glade for at se dig bruge vores plugins.

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
da_DK: Tak for aktivering af Event Aggregator! Det ser ud til, at du har nogle indstillinger og import konfigureret på vores gamle importør plugins. For at fuldføre overgangen skal vi overføre disse muligheder til vores nye system.

en: Thanks for installing The Events Calendar! Here are some handy resources for getting started with our plugins.
da_DK: Tak fordi du installerer The Events Calendar! Her er nogle praktiske ressourcer til at komme i gang med vores plugins.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
da_DK: Tak fordi du har oprettet en gyldig nøgle. Den udløber på %s

en: The "%1$s" source is invalid and cannot be reached on "%2$s" instance.
da_DK: Kilden "%1$s" er ugyldig og kan ikke nås på instansen "%2$s".

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
da_DK: side

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
da_DK: Opret eller søg på %s

[ctx: The "Find Events" button text color setting label.]
en: Find Events Button Text
da_DK: Tekst til knappen Find begivenheder

en: The #1 calendar for WordPress
da_DK: #1-kalenderen til WordPress

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
da_DK: %3$s "%1$s" bruger "/%2$s" kort titel: The Events Calendar plugin vil vise sin kalender i stedet for siden.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
da_DK: Parameteren 'kategorier' indeholder ugyldige kategori-kort titler eller ID’er

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
da_DK: Parameteren 'end_date' skal være i et understøttet format

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
da_DK: Parameteren 'side' skal være et positivt heltal større end 1

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
da_DK: Parameteren 'per_page' skal være et positivt heltal større end 1

en: The 'search' parameter must be a string
da_DK: Parameteren 'søg' skal være en streng

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
da_DK: Parameteren 'start_date' skal være i et understøttet format

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
da_DK: Parameteren 'tags' indeholder ugyldige tag-kort titel eller ID'er

en: The Action Logger will dispatch any logging message using the "tribe_log" action writing, by default, to the PHP error log.
da_DK: Action Logger vil sende enhver logningsbesked ved hjælp af "tribe_log" handle som standard til PHP fejllog.

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
da_DK: Den asynkrone importprocess er hurtigere og er ikke afhængig af WordPress Cron, men fungerer ikke altid rigtigt i alle WordPress installationer. Prøv at skifte til den Cron-baserede process for at opnå maksimal kompatibilitet.

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
da_DK: CSV-filen kan ikke findes. Du skal måske uploade filen igen.

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
da_DK: Event Aggregator API svarede med dårlige data. Kontakt venligst <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">support</a> .

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

[ctx: The Events Bar border color setting label.]
en: Border Color
da_DK: Kantfarve

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
da_DK: Ikoner

en: The Events Calendar - View V2
da_DK: The Events Calendar - Visning V2

en: The Events Calendar Context
da_DK: Kontekst for The Events Calendar

en: The Events Calendar Official Facebook Community
da_DK: The Event Calendar's officielle Facebook-fællesskab

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
da_DK: REST API'en for The Events Calendar gør det nemt at få adgang til kommende begivenhedsoplysninger.

en: The Events Calendar Tweaks
da_DK: Begivenhedskalenderjusteringer

en: The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins, dynamic map loads, or Events Calendar Pro's Location Search and advanced Map View, you’ll need to get your own Google Maps API key and add it to Events > Settings > Integrations
da_DK: Begivenhedskalenderen leveres med en API-nøgle til grundlæggende kortfunktionalitet. Hvis du gerne vil bruge mere avancerede funktioner såsom brugerdefinerede kortnåle, dynamiske kortindlæsninger eller Events Calendar Pros placeringssøgning og avanceret kortvisning, skal du få din egen Google Maps API-nøgle og tilføje den til Begivenheder > Indstillinger > Integrationer

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
da_DK: The Events Calendar kunne ikke oprette standard WPML konfigurations-fil, opret venligst filen manuelt.

en: The Events Calendar does not send any user data outside of your website by default.
da_DK: The Events Calendar sender som standard ikke brugerdata uden for dit websted.

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
da_DK: The Events Calendar’s API kunne ikke tilvejebringe originalen rigtigt.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
da_DK: The Events Calendar er et omhyggeligt udarbejdet og fleksibelt plugin, der gør det nemt at dele dine begivenheder.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
da_DK: The Events Calendar er et omhyggeligt udformet, fleksibelt plugin, der gør det nemt at dele dine begivenheder. Smukt. Stabilt. Enestående.

en: The Events Calendar offers basic support for themes using Site Editor.
da_DK: Begivenhedskalenderen tilbyder grundlæggende understøttelse af temaer, der bruger Site Editor.

en: The Events Calendar suite offers the use of third-party API keys. The primary functions are to enhance the features we've built in, some of which use Google Maps, PayPal, Eventbrite, and Meetup. These API keys are not supplied by The Events Calendar.
da_DK: The Events Calendar tilbyder brug af API-nøgler fra tredjeparter. De primære funktioner er at forbedre de funktioner, vi har indbygget, hvoraf nogle bruger Google Maps, PayPal, Eventbrite og Meetup. Disse API-nøgler leveres ikke af The Events Calendar.

en: The Events Calendar, Event Tickets and their add-ons integrate with other online tools and services to bring you additional features. Use the settings below to connect to third-party APIs and manage your integrations.
da_DK: The Events Calendar, Event Tickets og dens tilføjelser kan integreres med andre online værktøjer og tjenester for at give dig yderligere funktioner. Brug indstillingerne nedenfor til at oprette forbindelse til API'er fra tredjeparter og administrere dine integrationer.

en: The Events Calendar: Custom Tables v1 - error
da_DK: The Events Calendar: Custom Tables v1 - fejl

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation description]
en: Displays the calendar views.
da_DK: Viser kalendervisningerne.

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
da_DK: Kalendervisninger (%s arkiv)

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays a single %s.
da_DK: Viser en enkelt %s.

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays the calendar views.
da_DK: Viser kalendervisningerne.

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: %s Single
da_DK: %s Enkelt

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
da_DK: Kalendervisninger (%s Arkiv)

[ctx: The Full Site editor event block navigation description]
en: Displays a single %s.
da_DK: Viser en enkelt %s.

[ctx: The Full Site editor event block navigation title]
en: Single %s
da_DK: Enkelt %s

en: The Meetup API key is required.
da_DK: Meetup API-nøglen er påkrævet.

en: The TEC REST API link to fetch this event
da_DK: TEC REST API-linket for at hente denne begivenhed

en: The URL provided could not be reached.
da_DK: Den angivne URL kunne ikke nås.

en: The URL provided failed to load.
da_DK: Den angivne URL mislykkedes at indlæse.

en: The URL to the event page
da_DK: Url til begivenhed

en: The URL to the full size version of the image
da_DK: URL'en til billedet i dets originale størrelse

en: The URL to the organizer page
da_DK: URL’en til arrangørsiden

en: The URL to the term archive page
da_DK: URL'en til arkivsiden for termer

en: The URL to the venue page
da_DK: URL'en til stedsiden

en: The WordPress term ID
da_DK: Termets WordPress ID

en: The abbreviated event time zone string
da_DK: Den forkortede tidszonestreng for begivenheden

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
da_DK[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
da_DK[1]: Indstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: The archive page to return
da_DK: Arkivsiden skal returnere

[ctx: The associated field is required.]
en: ( required )
da_DK: ( påkrævet )

[ctx: The base font size input setting label.]
en: By Pixel
da_DK: Via pixel

en: The batch registered does not have all the required fields.
da_DK: Den registrerede batch indeholder ikke alle de obligatoriske felter.

en: The best WordPress donation plugin.
da_DK: Det bedste WordPress-plugin til donationer.

en: The cost currency symbol
da_DK: Prisens valutasymbol

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
da_DK: Møntfodssymbolet vises normalt foran værdien. Aktivering af denne valgmulighed viser symbolet efter værdien.

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
da_DK: Den nuværende URL-adresse for din begivenhedsside er %1$s<br><br> Du kan ikke redigere korttitel for din begivenhedsside, da du ikke har aktiveret smukke permalinks. Du skal <a href="%2$s">aktivere smukke permalinks</a> for at kunne redigere korttitel her.

en: The current interval, in seconds, between the end of a batch process and the start of the next; as set on the server.
da_DK: Det aktuelle interval i sekunder mellem afslutningen af en batchproces og starten på den næste; som angivet på serveren.

en: The current status of the import.
da_DK: Den aktuelle status for importen.

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
da_DK: Den aktuelle bruger kan ikke slette begivenhedskategorien med det angivne term-ID.

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
da_DK: Den aktuelle bruger kan ikke slette begivenheds tag med det angivne term-ID.

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
da_DK: Den aktuelle bruger kan ikke slette begivenheden med det angivne ID.

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
da_DK: Den aktuelle bruger kan ikke slette arrangøren med det angivne ID.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
da_DK: Den aktuelle bruger kan ikke slette arrangementsstedet med det angivne ID.

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
da_DK: Den daglige grænse for %d importanmodninger til Event Aggregator er nået. Prøv igen senere.

en: The date day
da_DK: Datoens dag

en: The date hour
da_DK: Datoens time

[ctx: The date marker text color setting label.]
en: Date Marker
da_DK: Datomarkør

en: The date minutes
da_DK: Datoens minutter

en: The date month
da_DK: Datoens måned

en: The date seconds
da_DK: Datoens sekunder

en: The date year
da_DK: Datoens år

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
da_DK: Nu

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: Upcoming
da_DK: Kommende

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: Upcoming
da_DK: Kommende

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
da_DK: Kommende

[ctx: The days of the week text color setting label.]
en: Days of the Week
da_DK: Dage i ugen

en: The default event category for events
da_DK: Standard begivenhedskategorien for begivenheder

en: The default event category for events imported via .ics files
da_DK: Standard begivenhedskategori for begivenheder importeret via .ics filer

en: The default event category for events imported via CSV
da_DK: Standard begivenhedskategori for begivenheder importeret via CSV

en: The default event category for events imported via Eventbrite
da_DK: Standardkategorien for begivenheder, der importeres via Eventbrite

en: The default event category for events imported via Google Calendar
da_DK: Standard begivenhedskategorien for begivenheder importeret via Google Kalender

en: The default event category for events imported via Meetup
da_DK: Standard begivenhedskategorien for begivenheder importeret via Meetup

en: The default event category for events imported via iCalendar
da_DK: Standard begivenhedskategorien for begivenheder importeret via iCalendar

en: The default event category for events imported via other URLs
da_DK: Standard begivenhedskategorien for begivenheder importeret via andre URL’er

en: The default post status for events
da_DK: Standard indlægsstatus for begivenheder

en: The default post status for events imported via .ics files
da_DK: Standard indlægsstatus for begivenheder importeret via .ics-filer

en: The default post status for events imported via CSV
da_DK: Standard indlægsstatus for begivenheder importeret via CSV

en: The default post status for events imported via Eventbrite
da_DK: Standardstatus for indlæg for begivenheder, der importeres via Eventbrite

en: The default post status for events imported via Google Calendar
da_DK: Standard indlægsstatus for begivenheder importeret via Google Kalender

en: The default post status for events imported via Meetup
da_DK: Standard indlægsstatus for begivenheder importeret via Meetup

en: The default post status for events imported via iCalendar
da_DK: Standard indlægsstatus for begivenheder importeret via iCalendar

en: The default post status for events imported via other URLs
da_DK: Standard indlægsstatussen for begivenheder importeret via andre URL’er

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
da_DK: Klik for at vælge den aktuelle måned

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
da_DK: I dag

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
da_DK: Denne måned

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
da_DK: Kommende arrangementer

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
da_DK: Klik for at vælge dags dato

[ctx: The description for the base font size setting.]
en: Choose a base font size. Event text will scale around the selected base size.
da_DK: Vælg en basis skrifttype. Begivenhedstekst vil skalere omkring den valgte basisstørrelse.

[ctx: The description for the event date and time color setting.]
en: Main date and time display on views and single event pages
da_DK: Vigtigste dato og klokkeslæt vises på visninger og sider med en enkelt begivenhed

[ctx: The description of the List Widget.]
en: Shows a list of upcoming events.
da_DK: Viser en liste over kommende begivenheder.

en: The details about each size available for the image
da_DK: Oplysninger om de størrelser, der er til rådighed for billedet

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
da_DK: Detaljerne om dit kalender-plugin og indstillinger er ofte nødvendige for dig eller vores medarbejdere, for at hjælpe med at fejlfinde et problem. Tilmeld dig nedenfor for automatisk at dele dine systemoplysninger med vores supportteam. Dette giver os mulighed for at hjælpe dig hurtigere, hvis du poster i vores helpdesk.

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
da_DK: E-mailadressen bliver tilsløret for ikke at blive misbrugt af spammere.

en: The event %s cannot be migrated because we do not yet support tickets on recurring events. Remove the tickets or wait to migrate until a path is available (%sRead more%s).
da_DK: Arrangementet %s kan ikke migreres, fordi vi endnu ikke understøtter billetter på tilbagevendende arrangementer. Fjern billetterne, eller vent med at migrere, indtil en løsning er tilgængelig (%sLæs mere%s).

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to check migration status. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again when site activity is low.
da_DK: Hændelsen %s genererede en fejl: Cannot enqueue action to check migration status. Dit websted er muligvis under høj belastning og kan ikke behandle de nødvendige anmodninger. Prøv igen, når aktiviteten på siden er lav.

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to migrate Event with post ID %s. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again later.
da_DK: Begivenheden %s genererede en fejl: Cannot enqueue action to migrate Event with post ID %s. Dit websted er muligvis under høj belastning og kan ikke behandle de nødvendige anmodninger. Prøv igen senere.

en: The event %s generated an error: Migration was canceled. Please try again.
da_DK: Begivenheden %s skabte en fejl og migreringen blev annulleret. Prøv igen.

en: The event %s generated an error: The "die" or "exit" function was called during the migration process; output: %s. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
da_DK: Hændelsen %s genererede en fejl: Funktionen "die" eller "exit" blev kaldt under migreringsprocessen; output: %s. Prøv igen, eller tjek vores tips til %sFejlfinding%s.

en: The event %s generated an error: [%s]. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
da_DK: Hændelsen %s genererede en fejl: [%s]. Prøv igen, eller tjek vores %sTroubleshooting%s tips.

en: The event %s generated an error: [%s]. Update the event and try again, or check out our %sTroubleshooting%s tips.
da_DK: Hændelsen %s genererede en fejl: [%s]. Opdater hændelsen, og prøv igen, eller tjek vores %sTroubleshooting%s-tips.

en: The event %s generated an unknown error. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
da_DK: Hændelsen %s genererede en ukendt fejl. Prøv igen, eller tjek vores %sTroubleshooting%s tips.

en: The event ID is missing from the request
da_DK: Begivenhed-ID mangler fra anmodningen

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
da_DK: Begivenhed-ID’et bruges globalt til at identificere i Event Aggregator

en: The event WordPress post ID
da_DK: Begivenhed WordPress post-ID

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
da_DK: Fremhævet farve

en: The event author ID
da_DK: Begivenhedens forfatter ID

en: The event author WordPress post ID
da_DK: Begivenhed forfatter WordPress indlæg-ID

en: The event categories
da_DK: Begivenhedskategorier

en: The event category ID or name
da_DK: ID eller navn på begivenhedskategorien

en: The event category description
da_DK: Beskrivelse af begivenhedskategorien

en: The event category name
da_DK: Navnet på begivenhedskategorien

en: The event category slug
da_DK: Kategori af begivenhedskategoriens korttitel

en: The event category term ID is missing or does not exist.
da_DK: Begrebs-id for begivenhedskategorien mangler eller findes ikke.

en: The event category term ID is missing.
da_DK: ID for begivenhedskategoriens term mangler.

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
da_DK: Begivenhedskategorien med det angivne term-ID kunne ikke slettes.

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
da_DK: Begivenhedskategorien med det angivne term-ID er allerede blevet slettet.

en: The event cost
da_DK: Pris for deltagelse

en: The event cost details
da_DK: Begivenhedspris detaljer

en: The event cost including the currency symbol
da_DK: Begivenhedspris inklusiv valutasymbolet

en: The event could not be deleted
da_DK: Begivenheden kunne ikke slettes

en: The event could not be updated
da_DK: Begivenheden kunne ikke opdateres

en: The event creation date in UTC time
da_DK: Begivenhedens oprettelsesdato i UTC-tid

en: The event creation date in the site time zone
da_DK: Dato for oprettelse af begivenheden i stedets tidszone

en: The event description
da_DK: Beskrivelse af begivenheden

en: The event does not have a venue assigned
da_DK: Begivenheden har ikke et sted tildelt

en: The event does not have an organizer assigned
da_DK: Begivenheden har ikke en arrangør tildelt

en: The event end date and time
da_DK: Slutdato og -tidspunkt for begivenheden

en: The event end date in UTC time
da_DK: Begivenhedens slutsdato i UTC-tid

en: The event end date in the event or site time zone
da_DK: Slutdatoen for begivenheden i tidszonen for begivenheden eller stedet

en: The event excerpt
da_DK: Uddrag af begivenheden

en: The event featured image ID or URL
da_DK: ID eller URL for det udvalgte billede til begivenheden

en: The event featured image details if set
da_DK: Begivenhedens fremhævede billedetaljer, hvis det er angivet

en: The event is already trashed
da_DK: Arrangementet er allerede blevet smidt i papirkurven

en: The event last modification date in UTC time
da_DK: Begivenhed sidste ændringsdato i UTC tid

en: The event last modification date in the site time zone
da_DK: Den sidste ændringsdato for hændelsen i stedets tidszone

en: The event long description
da_DK: Lang beskrivelse til begivenhed

en: The event name
da_DK: Navn på begivenhed

en: The event organizer IDs or data
da_DK: ID'er eller data for arrangørerne af begivenheden

en: The event organizers
da_DK: Begivenhedsarrangører

en: The event post ID is missing or does not exist.
da_DK: Hændelsespost-ID'et mangler eller findes ikke.

en: The event post ID is missing.
da_DK: Begivenhedens indlæg-ID mangler.

en: The event post status
da_DK: Status for hændelsespost

en: The event publication date
da_DK: Dato for offentliggørelse af begivenheden

en: The event publication date (UTC time zone)
da_DK: Dato for offentliggørelse af begivenheden (UTC-tidszone)

en: The event short description
da_DK: Kort beskrivelse til begivenhed

en: The event slug
da_DK: Begivenhedens korttitel

en: The event start date and time
da_DK: Begyndelsesdato og -tidspunkt for begivenheden

en: The event start date in UTC time
da_DK: Begivenhedens startsdato i UTC-tid

en: The event start date in the event or site time zone
da_DK: Begyndelsesdatoen for begivenheden i tidszonen for begivenheden eller stedet

en: The event status
da_DK: Status for begivenheden

en: The event tag ID or name
da_DK: Begivenhedens tag, ID eller navn

en: The event tag description
da_DK: Beskrivelse af begivenhedstagget

en: The event tag name
da_DK: Navnet på begivenhedstagget

en: The event tag slug
da_DK: Begivenhedens tag slug

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
da_DK: Begrebs-ID’et for begivenheds tagget mangler eller findes ikke.

en: The event tag term ID is missing.
da_DK: ID for begivenhedstagget mangler.

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
da_DK: Begivenheds tag med det angivne term-ID kunne ikke slettes.

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
da_DK: Begivenheds tag med det angivne term-ID er allerede blevet slettet.

en: The event tags
da_DK: Begivenhedstags

en: The event time zone
da_DK: Tidzonen for begivenheden

en: The event time zone string
da_DK: Strengen for tidszonen for begivenheden

en: The event title
da_DK: Begivenhedens titel

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
da_DK: Dato og klokkeslæt for begivenheden

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Title
da_DK: Begivenheds overskrift

en: The event venue
da_DK: Begivenhedssted

en: The event venue IDs or data
da_DK: ID'er eller data for eventstedet

en: The event website URL
da_DK: Hjemmeside URL for begivenheden

en: The event with the specified ID could not be deleted.
da_DK: Begivenheden med det angivne ID kunne ikke slettes.

en: The event with the specified ID has been deleted already.
da_DK: Begivenheden med det angivne ID er allerede blevet slettet.

en: The event with the specified ID is not accessible.
da_DK: Begivenheden med det angivne ID er ikke tilgængelig.

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
da_DK: Den medfølgende fil kunne ikke åbnes. Bekræft venligst, at det er en korrekt formateret .ics-fil.

en: The following %1$s have been migrated with no adjustments:
da_DK: Følgende %1$s blev migreret uden tilpasninger:

en: The following %1$s will be migrated with no adjustments:
da_DK: Følgende %1$s vil blive migreret uden tilpasninger:

en: The following fields are required for a successful import:
da_DK: De følgende felter kræves for at importen kan gennemføres:

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
da_DK: Den følgende eksempel indeholder ikke nødvendigvis alle dataene fra din CSV-fil. Dataene nedenfor bruges som en vejledning til at hjælpe dig med at kortlægge dine CSV-fils kolonner til de relevante begivenhedsfelter.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
da_DK: Følgende tre felter accepterer de indstillinger for datoformat, der er tilgængelige for PHP %1$s funktionen. <a href="%2$s" target="_blank"> Lær hvordan du laver dit eget datoformat her</a>.

[ctx: The font size selector setting label.]
en: By Scale
da_DK: Via skalering

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
da_DK: Denne funktion skal være efter en $begivenhed eller bruges i et loop.

[ctx: The grid background color setting description.]
en: Preview display when hovering on an event title
da_DK: Forhåndsvisning når musen holdes over en titel på en begivenhed

[ctx: The grid background color setting label.]
en: Grid Background
da_DK: Baggrund for gitter

[ctx: The grid hover color setting description.]
en: Bottom border highlight when hovering on a day
da_DK: Kantfarven i bunden, når man holder musen over en dag

[ctx: The grid lines color setting label.]
en: Grid Lines Color
da_DK: Farve på linjer

en: The hash of the next expected batch, as previously provided by the client
da_DK: Hash-koden for den næste forventede batch, som tidligere leveret af klienten

[ctx: The header for the calendar grid color control section.]
en: Adjust Grid Colors
da_DK: Tilpas farve på gitter

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
da_DK: Juster udseende

[ctx: The header for the font color control section.]
en: Set Font Colors
da_DK: Angiv skriftfarver

en: The image WordPress post ID
da_DK: Billedets WordPress post ID

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
da_DK: Billedet der er knyttet til din begivenhed kunne ikke vedhæftes begivenheden.

en: The image associated with your event could not be imported.
da_DK: Billedet, der er knyttet til din begivenhed, kunne ikke importeres.

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
da_DK: Billedet, der er knyttet til din begivenhed, er ikke tilgængeligt med din API-nøgle.

en: The image file extension
da_DK: Billedets filtype

en: The image height in pixels in the specified size
da_DK: Billedets højde i pixels i den specificerede størrelse

en: The image mime-type
da_DK: Billedets mime-type

en: The image natural height in pixels
da_DK: Billedets naturlige højde i pixels

en: The image natural width in pixels
da_DK: Billedets naturlige bredde i pixels

en: The image width in pixels in the specified size
da_DK: Billedbredden i pixels i den angivne størrelse

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
da_DK: Den import, der hentes, er ikke sat i kø til import. Prøv venligst at importere igen.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
da_DK: Importen mislykkedes af ukendt årsag. Prøv igen. Hvis problemet fortsætter, kontakt venligst support.

en: The import is in progress.
da_DK: Importen er i gang.

en: The import record is missing the origin.
da_DK: Import poster mangler oprindelsen.

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
da_DK: Det unikke import-id, som leveres af event aggregator-tjenesten

en: The import will be starting soon.
da_DK: Importen begynder snart.

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
da_DK: Vis:

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
da_DK: Titel:

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
da_DK: Generer JSON-LD data

[ctx: The label for the option to hide the List Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
da_DK: Skjul denne widget, hvis der ikke er nogen kommende begivenheder.

[ctx: The label for the option to only show featured events in the List Widget]
en: Limit to featured events only
da_DK: Kun udvalgte begivenheder

[ctx: The label of the event status select.]
en: Set status:
da_DK: Angiv status:

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
da_DK: Sidste gang denne begivenhed blev importeret og/eller opdateret via import.

[ctx: The link color setting label.]
en: Link Color
da_DK: Linkfarve

en: The link to the image in the specified size on the site
da_DK: Linket til billedet i den specificerede størrelse på websitet

en: The map does not have valid coordinates nor a valid address
da_DK: Kortet har ingen gyldige koordinater eller gyldig adresse

en: The migration preview is done and ready for your review. No changes have been made to your events, but this report shows what adjustments will be made during the migration to the new system. If you have any questions, please %1$sreach out to our support team%2$s.
da_DK: Forhåndsvisningen af migreringen er færdig og klar til din gennemgang. Der er ikke foretaget ændringer i dine events, men denne rapport viser, hvilke justeringer der vil blive foretaget under migreringen til det nye system. Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at %1$skontakte vores supportteam%2$s.

[ctx: The multiday event bar color setting description.]
en: For all-day and multi-day events
da_DK: For hel- og flerdagsbegivenheder

[ctx: The multiday event bar color setting label.]
en: Event Span
da_DK: Begivenheds etiket

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
da_DK: Arrangementsliste

en: The new status message for the user, not localized.
da_DK: Den nye statusmeddelelse til brugeren, ikke lokaliseret.

en: The new status message slug, to allow for localized messages.
da_DK: Den nye korttitel for statusmeddelelser for at give mulighed for lokaliserede meddelelser.

en: The new status of the import.
da_DK: Den nye status for importen.

en: The next import is scheduled for %1$s.
da_DK: Den næste import er planlagt til %1$s.

en: The number of event categories to return on each page
da_DK: Antallet af begivenhedskategorier, der skal vises på hver side

en: The number of event tags to return on each page
da_DK: Antallet af begivenhedstags, der skal returneres på hver side

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
da_DK: Antallet af tilgængelige begivenheder in forhåndsvisningen kan være begrænset af dine %1$sImportindstillinger.%2$s

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
da_DK: Antallet af begivenheder pr. side i listevisningen. Påvirker ikke andre visninger.

en: The number of events to return on each page
da_DK: Antallet af begivenheder, der skal returneres på hver side

en: The number of organizers to return on each page
da_DK: Antallet af arrangører, der skal vises på hver side

en: The number of posts associated with the term
da_DK: Antallet af indlæg som er associeret med termet

en: The number of venues to return on each page
da_DK: Antallet af steder, der skal vises på hver side

en: The online course platform created by e-learning experts.
da_DK: Online kursusplatform skabt af e-learning-eksperter.

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
da_DK: Arrangør-ID’et bruges globalt til at identificere i Event Aggregator

en: The organizer WordPress post ID
da_DK: Arrangør WordPress indlæg-ID

en: The organizer author ID
da_DK: Arrangørens forfatter-ID

en: The organizer author WordPress post ID
da_DK: Arrangør forfatter WordPress indlæg-ID

en: The organizer could not be created from the provided data
da_DK: Arrangøren kunne ikke oprettes ud fra de angivne data.

en: The organizer could not be deleted
da_DK: Arrangøren kunne ikke slettes

en: The organizer could not be updated
da_DK: Arrangøren kunne ikke opdateres

en: The organizer creation date in UTC time
da_DK: Arrangørens oprettelsesdato i UTC-tid

en: The organizer creation date in the site time zone
da_DK: Oprettelsesdatoen for arrangøren i stedets tidszone

en: The organizer description
da_DK: Arrangørens beskrivelse

en: The organizer e-mail address
da_DK: Arrangørens e-mailadresse

en: The organizer email address
da_DK: Arrangørens e-mailadresse

en: The organizer featured image ID or URL
da_DK: Arrangørens fremhævede billed-ID eller URL

en: The organizer is already trashed
da_DK: Arrangøren er allerede smidt i papirkurven

en: The organizer last modification date in UTC time
da_DK: Arrangørens sidste ændringsdato i UTC-tid

en: The organizer last modification date in the site time zone
da_DK: Arrangørens sidste ændringsdato i stedets tidszone

en: The organizer long description
da_DK: Lang beskrivelse af arrangøren

en: The organizer name
da_DK: Arrangørens navn

en: The organizer phone number
da_DK: Arrangørens telefonnummer

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
da_DK: Arrangørens post-ID mangler eller findes ikke.

en: The organizer post ID is missing.
da_DK: Arrangørens indlægs-ID mangler.

en: The organizer post status
da_DK: Status for arrangørens indlæg

en: The organizer publication date
da_DK: Arrangørens udgivelsesdato

en: The organizer publication date (UTC time zone)
da_DK: Arrangørens udgivelsesdato (UTC-tidszone)

en: The organizer short description
da_DK: Kort beskrivelse af arrangøren

en: The organizer slug
da_DK: Arrangørens slug

en: The organizer status
da_DK: Arrangørens status

en: The organizer website
da_DK: Arrangørens hjemmeside

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
da_DK: Arrangøren med det angivne ID kunne ikke slettes.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
da_DK: Arrangøren med det angivne ID er allerede blevet slettet.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
da_DK: Organisatoren med det angivne ID er ikke tilgængelig.

en: The percentage of import completed.
da_DK: Den procentdel af importen, der er gennemført.

[ctx: The placeholder for the event status select.]
en: Select an Event Status
da_DK: Vælg en begivenhedsstatus

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
da_DK: Nogle begivenheder i den ønskede kilde mangler den UID-attribut, der kræves i iCalendar-specifikationen. Oprettelse af en planlagt import ville generere dobbelte begivenheder ved hver import. Brug i stedet en engangsimport, eller kontakt kildeudbyderen for at få løst UID-problemet; hvis du linker dem til %s, kan det hjælpe dem til hurtigere at løse deres feed's UID-problem.

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
da_DK: Nogle begivenheder i den ønskede kilde mangler den UID-attribut, der kræves i iCalendar-specifikationen. Engangsimport og import af ICS-filer er tilladt, men successiv import vil skabe duplikerede begivenheder på dit websted. Kontakt venligst kildeudbyderen for at få løst UID-problemet; hvis du linker dem til %s, kan det hjælpe dem til hurtigere at løse deres feed's UID-problem.

en: The plugin doesn't work.
da_DK: Pluginet virker ikke.

en: The plugins you need at one discounted price
da_DK: De plugins du har brug for til en nedsat pris

en: The position of the currency symbol in the cost string
da_DK: Valutasymbolets position i pris-teksten

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
da_DK: Forhåndsvisningen tager længere tid end forventet. Prøv igen om et øjeblik.

en: The provided linked post ID is not valid
da_DK: Det angivne linkede indlægs-ID er ikke gyldigt

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
da_DK: De poster, du forsøgte at importere, var stadig ikke tilgængelige, da denne kø blev behandlet. Prøv igen.

en: The request was sent insecurely.
da_DK: Forespørgslen er ikke afsendt sikkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
da_DK: Forespørgslen var ikke sendt fra dette faneblad.

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
da_DK: Den anmodede URL har ingen kommende og offentliggjorte begivenheder, der matcher søgekriterierne.

en: The requested event archive page does not exist
da_DK: Den anmodede arkivside for begivenheder findes ikke

en: The requested event is not accessible
da_DK: Den anmodede begivenhed er ikke tilgængelig

en: The requested event term archive page does not exist
da_DK: Den ønskede arkivside for begivenhedsbegrebet findes ikke

en: The requested organizer archive page does not exist
da_DK: Den ønskede side i arrangørarkivet findes ikke

en: The requested organizer is not accessible
da_DK: Den ønskede arrangør er ikke tilgængelig

en: The requested page was not found.
da_DK: Den ønskede side blev ikke fundet.

en: The requested post ID does not exist or is not an event
da_DK: Det anmodet indlæg-ID eksisterer ikke eller er ikke en begivenhed

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
da_DK: Det anmodet indlæg-ID eksisterer ikke, eller er ikke en arrangør

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
da_DK: Det anmodet indlæg-ID eksisterer ikke eller er ikke et sted

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
da_DK: Den anmodede kilde har ingen kommende eller publicerede begivenheder, der passer til søgekriteriet.

en: The requested venue archive page does not exist
da_DK: Den ønskede arkivside findes ikke

en: The requested venue is not accessible
da_DK: Det ønskede sted er ikke tilgængeligt

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
da_DK: Svaret fra Event Aggregator-serveren blev dårligt dannet og kunne ikke forstås. Prøv igen.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
da_DK: Den valgte logfil er tom eller er ikke blevet genereret endnu.

en: The server is not currently responding
da_DK: Serveren svarer ikke i øjeblikket

en: The server is responding with an error:
da_DK: Serveren svarer med en fejl:

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
da_DK: Tjenesten har deaktiveret oAuth. Nogle typer af begivenheder må ikke importeres.

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the two style sheet options or pick a page template from your theme (not available on block themes).
da_DK: Indstillingerne nedenfor styrer visningen af din kalender. Hvis tingene ikke ser rigtige ud, kan du prøve at skifte mellem de to stilarkindstillinger eller vælge en sideskabelon fra dit tema (ikke tilgængelig på bloktemaer).

en: The taxonomy the term belongs to
da_DK: Taksanomien som termet tilhører

en: The term description
da_DK: Termets beskrivelse

en: The term name
da_DK: Termets navn

en: The term parent term if any
da_DK: Begrebet forældre begreb, hvis noget

en: The term slug
da_DK: Termets korttitel

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
da_DK: Dag

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
da_DK: Liste

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
da_DK: Måned

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
en: %s View
da_DK: %s Visning

[ctx: The title (hover text) for the premium view indicator.]
en: Get Events Calendar Pro to use this View.
da_DK: Hent Events Calendar Pro for at bruge denne visning.

en: The user is not authorized to create event categories
da_DK: Brugeren har ikke tilladelse til at oprette begivenhedskategorier

en: The user is not authorized to create event tags
da_DK: Brugeren har ikke tilladelse til at oprette begivenheds tags

en: The user is not authorized to create events
da_DK: Brugeren har ikke tilladelse til at oprette begivenheder

en: The user is not authorized to create organizers
da_DK: Brugeren er ikke autoriseret til at oprette arrangører

en: The user is not authorized to create venues
da_DK: Brugeren har ikke tilladelse til at oprette arrangementssteder

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
da_DK: Stedets ID bruges globalt til at identificere i Event Aggregator

en: The venue WordPress post ID
da_DK: Sted WordPress indlæg-ID

en: The venue ZIP code
da_DK: Stedets postnummer

en: The venue address
da_DK: Stedets adresse

en: The venue author ID
da_DK: ID for stedets forfatter

en: The venue author WordPress post ID
da_DK: Sted forfatter WordPress indlæg-ID

en: The venue city
da_DK: Stedets by

en: The venue could not be created from the provided data
da_DK: Det er ikke muligt at oprette stedet ud fra de angivne data

en: The venue could not be deleted
da_DK: Stedet kunne ikke slettes

en: The venue could not be updated
da_DK: Lokalet kunne ikke opdateres

en: The venue country
da_DK: Stedets land

en: The venue creation date in UTC time
da_DK: Stedets oprettelsesdato i UTC-tid

en: The venue creation date in the site time zone
da_DK: Dato for oprettelse af mødestedet i stedets tidszone

en: The venue description
da_DK: Beskrivelse af stedet

en: The venue geo latitude
da_DK: Stedets geografiske breddegrad

en: The venue geo longitude
da_DK: Stedets geografiske længdegrad

en: The venue is already trashed
da_DK: Stedet er allerede smidt i papirkurven

en: The venue last modification date in UTC time
da_DK: Stedets sidste ændringsdato i UTC-tid

en: The venue last modification date in the site time zone
da_DK: Datoen for den seneste ændring af arrangementsstedet i stedets tidszone

en: The venue long description
da_DK: Lang beskrivelse af begivenheden

en: The venue name
da_DK: Stedets navn

en: The venue phone number
da_DK: Stedets telefonnummer

en: The venue post ID is missing or does not exist.
da_DK: ID'et for arrangementsstedet mangler eller findes ikke.

en: The venue post ID is missing.
da_DK: Der mangler et ID for arrangementsstedets indlæg.

en: The venue post status
da_DK: Status for arrangementsstedets indlæg

en: The venue province
da_DK: Stedets provins

en: The venue publication date
da_DK: Dato for offentliggørelse af arrangementsstedet

en: The venue publication date (UTC time zone)
da_DK: Udgivelsesdatoen for arrangementsstedet (UTC-tidszone)

en: The venue short description
da_DK: Kort beskrivelse af stedet

en: The venue slug
da_DK: Arrangementssteds slug

en: The venue state
da_DK: Stedets stat

en: The venue state and province
da_DK: Arrangementssteds region og provins

en: The venue state or province
da_DK: Stedets stat eller provins

en: The venue status
da_DK: Stedets status

en: The venue website URL
da_DK: Hjemmeside URL for stedet

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
da_DK: Arrangementsstedet med det angivne ID kunne ikke slettes.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
da_DK: Arrangementsstedet med det angivne ID er allerede blevet slettet.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
da_DK: Der er ikke adgang til stedet med det angivne ID.

en: Themer's Guide
da_DK: Vejledning til Themerfolk

en: There are a few %s to resolve and prevent 404 errors.
da_DK: Der er et par %s, der skal løses og forhindre 404-fejl.

en: There are no fields set up for this tab yet.
da_DK: Der er endnu ikke oprettet nogen felter til denne fane.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. %2$s

en: There is a solution for every problem
da_DK: Der er en løsning på ethvert problem

en: There is an JSON error with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
da_DK: Der er en JSON-fejl med Event Aggregator-serveren. Prøv venligst at importere igen senere.

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
da_DK[0]: Der er en opdatering tilgængelig til %1$s men din licens er udløbet. %2$s Besøg webstedet for The Events Calendar for at forny din licens. %3$s
da_DK[1]: Der er opdateringer tilgængelige til %1$s men din licens er udløbet. %2$s Besøg webstedet for The Events Calendar for at forny din licens. %3$s

en: There is an update for %1$s. %2$sRenew your license%3$s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
da_DK: Der er en opdatering til %1$s. %2$sForny din licens%3$s for at få adgang til fejlrettelser, sikkerhedsopdateringer og nye funktioner.

en: There is an update for %1$s. You'll need to %2$scheck your license%3$s to have access to updates, downloads, and support.
da_DK: Der er en opdatering til %1$s. Du skal %2$schecke din licens%3$s for at få adgang til opdateringer, downloads og support.

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
da_DK: Der kan være et problem med Event Aggregator-serveren. Prøv venligst din import igen senere.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
da_DK: Der opstod et problem med behandlingen af ​​din import. Prøv igen.

en: There was an error building the record queue:
da_DK: Der opstod en fejl ved opbygning af registreringskøen:

en: There was an error fetching the results from your import:
da_DK: Der skete en fejl ved importen:

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
da_DK: Der var ingen gamle begivenheder at blive migreret, du er klar til at rocke!

en: There were no results found for %s.
da_DK: Der blev ikke fundet nogle resultater for %s.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen resultater for <strong>"%1$s"</strong> i denne måned.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen resultater for <strong>"%1$s"</strong>.

en: There were no results found for this view.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen resultater for denne visning.

en: There were no results found for this view. %1$s
da_DK: Der blev ikke fundet nogle resultater i denne visning. %1$s

en: There were no results found.
da_DK: Ingen resultater fundet.

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig, men din licens er udløbet. Du skal forny din licens for at få adgang til den nyeste version. Hvis du vil fortsætte med at bruge din aktuelle version af plugin'et,,skal du sørge for at bruge en kompatibel version af The Events Calendar. %2$s

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
da_DK: Disse API'er kan omfatte følgende tredjepartstjenester: Google Maps (API-nøgle), Meetup (OAuth-token), PayPal (e-mail, klient-id, Client Secret), Eventbrite (API-nøgle, auth URL, Client Secret) og Zoom (e-mail, klient-id, Client Secret).

en: These settings control the appearance of the single event pages.
da_DK: Disse indstillinger styrer udseendet af de enkelte hændelsessider.

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
da_DK: Disse indstillinger påvirker alle listestilvisninger, herunder listevisning og dagsvisning.

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
da_DK: Disse indstillinger gælder også for begivenheder importeret i fremtiden via denne planlagte import.

en: Third Party Accounts
da_DK: Tredjeparts konti

en: This %s has passed.
da_DK: Denne %s er allerede afholdt.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
da_DK: Denne kalender er drevet af The Events Calendar.

en: This can happen when other plugins try to improve performance. %s.
da_DK: Dette kan ske, når andre plugins forsøger at forbedre ydeevnen. %s.

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
da_DK: Denne begivenhed er hele dagen den %%startdatewithyear%%.

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
da_DK: Denne begivenhed varer hele dagen og starter den %%startdatenoyear%% og slutter den %%enddatewithyear%%.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
da_DK: Denne begivenhed starter %%starttime%% den %%startdatewithyear%%.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
da_DK: Denne begivenhed er fra %%starttime%% til %%endtime%% den %%startdatewithyear%%.

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
da_DK: Denne begivenhed starter %%starttime%% den %%startdatenoyear%% og slutter %%endtime%% den %%enddatewithyear%%

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
da_DK: Denne begivenhed starter %%starttime%% den %%startdatenoyear%% og slutter den %%enddatewithyear%%

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
da_DK: Denne begivenhed vil ikke blive genimporteres, og ændringer foretaget lokalt bliver bevaret.

en: This extension adds a set of block patterns for events to the WordPress block editor.
da_DK: Denne udvidelse tilføjer et sæt blokmønstre til hændelser til WordPress-blokeditoren.

en: This extension adds the “Show Google Maps” and “Show Google Maps Link” checkboxes when creating a new Venue.
da_DK: Denne udvidelse tilføjer afkrydsningsfelterne "Vis Google Maps" og "Vis Google Maps Link", når du opretter et nyt mødested.

en: This extension allows you to add custom HTML content to the top of the Community submission form.
da_DK: Denne udvidelse giver dig mulighed for at tilføje tilpasset HTML-indhold til toppen af indsendelsesformularen til fællesskabsbegivenheder.

en: This extension allows you to hide the Organizers and Venues that a visitor has not created from the Community submission form.
da_DK: Denne udvidelse giver dig mulighed for at skjule de arrangører og spillesteder, som en besøgende ikke har oprettet, fra indsendelsesformularen til fællesskabsbegivenheder.

en: This extension allows you to set default currency symbols for your users to choose from instead of having a plain text field.
da_DK: Denne udvidelse giver dig mulighed for at indstille standardvalutasymboler, som dine brugere kan vælge imellem i stedet for at have et almindeligt tekstfelt.

en: This extension creates a useful variety of WordPress widget areas (a.k.a. sidebars).
da_DK: Denne udvidelse skaber et nyttigt udvalg af WordPress-widgetområder (a.k.a. sidebars).

en: This extension is a collection of tweaks and snippets for The Events Calendar.
da_DK: Denne udvidelse er en samling af justeringer og uddrag til begivenhedskalenderen.

en: This extension replaces photo view with a tiled grid of cards featuring event images.
da_DK: Denne udvidelse erstatter fotovisning med et flisegitter af kort med begivenhedsbilleder.

en: This extension shows a meta box with an API key on each Event with Ticket/RSVP.
da_DK: Denne udvidelse viser en metaboks med en API-nøgle på hver begivenhed med billet/svar.

en: This extension will send an email to event organizers whenever a user registers for their event.
da_DK: Denne udvidelse sender en e-mail til begivenhedsarrangører, hver gang en bruger tilmelder sig deres begivenhed.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
da_DK: Disse oplysninger er kun vejledende og skal ikke betragtes som juridisk rådgivning.

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
da_DK: Denne information fungerer som en guide til, hvilke sektioner der skal ændres på grund af brugen af The Events Calendar og dens Add-ons.

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
da_DK: Dette er en forhåndsvisning af den type indhold, du vil komme ind under importen, baseret på hvad der er i kalenderen nu.

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
da_DK: Det gælder især, hvis du har lavet kodetilpasninger til din kalender.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
da_DK: Her kan alle globale netværksindstillinger for The Events Calendar indstilles.

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
da_DK: Denne mulighed tillader dig at automatisk flytte afsluttede begivenheder til papirkurven.

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
da_DK: Denne mulighed tillader massesletning af afsluttede begivenheder. Tag backup af din database før du sletter dine begivenheder, da de ikke kan gendannes.

en: This section contains information on The Events Calendar Plugin.
da_DK: Dette afsnit indeholder oplysninger om The Events Calendar Plugin.

en: This webhook action is not currently supported.
da_DK: Denne webhook-aktion understøttes ikke i øjeblikket.

en: Three months
da_DK: Tre måneder

en: Three weeks
da_DK: Tre uger

en: Through the usage of The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database.
da_DK: Ved brug af plugins som The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets og Community Events samt vores Event Aggregator Import service (indeholdt i The Events Calendar plugin), kan oplysninger blive indsamlet og gemt i dit websteds database.

en: Thu
da_DK: Tor

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Ticket Email Settings
da_DK: Billet-mail-indstillinger

en: Ticket availability automatically updates
da_DK: Billettilgængelighed opdateres automatisk

en: Ticket sales and RSVPs will be paused until migration is complete.
da_DK: Billetsalg og tilmeldinger vil blive sat på pause, indtil migreringen er færdig.

en: Ticket sales, RSVPs, and automatic imports will be paused until migration is complete.
da_DK: Billetsalg, RSVP'er og automatisk import vil blive sat på pause, indtil migreringen er færdig.

en: Ticket sales, RSVPs, and event submissions will be paused until migration is complete.
da_DK: Billetsalg, tilmeldinger og indsendelse af arrangementer vil blive sat på pause, indtil migreringen er færdig.

en: Ticket sales, RSVPs, event submissions, and automatic imports will be paused until migration is complete.
da_DK: Billetsalg, RSVP'er, eventindsendelser og automatisk import vil blive sat på pause, indtil migreringen er færdig.

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
da_DK: Billetsalg, deltagerstyring og e-mail-marketing til dine events

en: Ticket scanning with mobile app
da_DK: Billetscanning med mobilapp

en: Ticketing & RSVP
da_DK: Billetsalg & RSVP

en: Tickets
da_DK: Billetter

en: Time &amp; Date
da_DK: Tidspunkt &amp; Dato

en: Time Range Separator
da_DK: Tidsinterval separator

en: Time Zone:
da_DK: Tidszone:

en: Time range separator
da_DK: Seperator for tidsangivelse

en: Time zone
da_DK: Tidszone

en: Time zone mode
da_DK: Tidszonetilstand

en: Time:
da_DK: Tidspunkt:

en: Timezone support
da_DK: Understøttelse af tidszone

[ctx: Title for the debugging section of the general settings.]
en: Debugging
da_DK: Fejlfinding

[ctx: Title for the editing section of the general settings.]
en: Editing
da_DK: Redigering

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
da_DK: Vedligeholdelse

[ctx: Title for the viewing section of the general settings.]
en: Viewing
da_DK: Visning

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
da_DK: For bedre kontrol over datoer, avancerede sikkerhedsforbedringer og forbedret ydeevne.

en: To begin using %2$s, please install (or upgrade) and activate %3$s.
da_DK: For at begynde at bruge %2$s skal du installere (eller opgradere) og aktivere %3$s.

en: To complete this major calendar upgrade, you need to migrate your events to the new data storage system. Once migration finishes, you can take advantage of all the cool new 6.0 features!
da_DK: For at gennemføre denne store kalenderopgradering skal du migrere dine begivenheder til det nye datalagringssystem. Når migreringen er færdig, kan du drage fordel af alle de seje nye 6.0-funktioner!

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
da_DK: Hvis du vil fortsætte med at bruge The Events Calendar, skal du installere den nyeste version af

en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
da_DK: For at fortsætte med at bruge planlagte importer, skal du indtaste en gyldig Event Aggregator licensnøgle under %1$sBegivenheder > Indstillinger> Licenser%2$s.

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key on %1$sEvents > Settings > Integrations%2$s
da_DK: Hvis du vil importere Meetup-begivenheder, skal du tilføje din Meetup API-nøgle på %1$sBegivenheder > Indstillinger > Integrationer%2$s

en: To safely cancel the migration, we need to reverse the process on any data that has already been modified. Your site will remain in maintenance mode until we have safely reversed the process.
da_DK: For at annullere migreringen på en sikker måde er vi nødt til at vende processen for alle data, der allerede er blevet ændret. Din side vil forblive i vedligeholdelsestilstand, indtil vi har vendt processen sikkert.

en: Today
da_DK: I dag

en: Total events migrated:
da_DK: Antal migrerede begivenheder:

en: Total events previewed:
da_DK: I alt begivenheder forhåndsvist:

en: Total imported %1$s
da_DK: I alt importeret %1$s

en: Translations
da_DK: Oversættelser

en: Transparent
da_DK: Gennemsigtig

en: Trashed events will permanently be deleted in %1$d days, you can change that value using <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Read more.</a>
da_DK: Slettede arrangementer vil blive slettet permanent om %1$d dage, du kan ændre denne værdi ved hjælp af <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Læs mere.</a>

en: Trinidad and Tobago
da_DK: Trinidad og Tobago

en: Troubleshoot
da_DK: Fejlfinding

en: Troubleshooting
da_DK: Fejlfinding

en: Troubleshooting Page
da_DK: Fejlfindingsside

en: Troubleshooting common problems
da_DK: Fejlfinding af almindelige problemer

en: Try to adjust your import settings and try again.
da_DK: Prøv at justere dine importindstillinger og prøv igen.

en: Tue
da_DK: Tir

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
da_DK: Gør det nemt for administrator at lave brugerdefinerede indlægstyper, med sorterbare filtre og kolonner, samt automatisk dannelse af metaboxe.

en: Turkey
da_DK: Tyrkiet

en: Turks and Caicos Islands
da_DK: Turks- og Caicosøerne

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
da_DK: Gør lokalitetsnavnet for din begivenhed til en klikbar URL - en fantastisk måde at linke direkte til et steds websted eller et virtuelt møde.

en: Tutorial
da_DK: Vejledning

en: Two months
da_DK: To måneder

en: Two weeks
da_DK: To uger

en: Unable to attach an image to the event
da_DK: Kunne ikke vedhæfte et billede til begivenheden

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
da_DK: Kunne ikke fortsætte med at indsætte data. Venligst genindlæse denne side for at fortsætte/prøv igen.

en: Unable to find a matching post.
da_DK: Kunne ikke finde et matchende indlæg.

en: Unable to find an event with the ID of %s.
da_DK: Kunne ikke finde en begivenhed med ID %s.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
da_DK: Kunne ikke finde en importposter med ID'et %s.

en: Unable to get a post of the correct type.
da_DK: Kunne ikke få et indlæg af den korrekte type.

en: Unable to process this import - a breakage or conflict may have resulted in the import halting.
da_DK: Kan ikke behandle denne import - et brud eller en konflikt kan have resulteret i, at importen blev stoppet.

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
da_DK: Det er ikke muligt at afvikle Tribe-extentions. Dit websted kører PHP 5.2 eller ældre, og har muligvis deaktiveret eller fejlkonfigureret debug_backtrace().  Du, eller din webhost, bør opgradere til PHP eller konfigurere debug_backtrace() til brug med Tribe-extentions for at få det til at virke.

en: Unable to save credentials
da_DK: Kan ikke gemme legitimationsoplysninger

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
da_DK: Kunne ikke gemme planlagt import instans. Prøv igen.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
da_DK: Kunne ikke gemme planlagt import. Prøv igen.

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Unique System Info Key Generated
da_DK: Unik systeminfo-nøgle genereret

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
da_DK: Foren TEC's styrke med billetsalget til Eventbrite

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da_DK: Storbritannien

en: United States
da_DK: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da_DK: USA's ydre småøer

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unknown Column
da_DK: Ukendt kolonne

en: Unknown or not set
da_DK: Ukendt eller ikke valgt

en: Unknown service message
da_DK: Ukendt servicebesked

en: Unknown strategy applied to this event.
da_DK: Ukendt strategi anvendt til dette arrangement.

en: Unnamed %s
da_DK: Unavngivet %s

en: Unnamed Venue
da_DK: Unavngiven lokalitet

en: Unsupported
da_DK: Ikke understøttet

en: Upcoming %s
da_DK: Kommende %s

en: Update %s Category
da_DK: Opdater %s kategori

en: Update Authority
da_DK: Opdateringsmyndighed

en: Update Time Zone Data
da_DK: Opdatér tidszonedata

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
da_DK: Opdatering fuldført: tidszondata er blevet føjet til alle begivenheder i databasen.

en: Update now to version %s.
da_DK: Opdater til version %s nu.

en: Updated:
da_DK: Opdateret:

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Upgrade FAQ
da_DK: FAQ om opgradering

en: Upgrade Plugin
da_DK: Opgradér plugin

en: Upgrade is not Available
da_DK: Opgradering er ikke tilgængelig

en: Upgrade your %1$s
da_DK: Opgrader din %1$s

en: Upgrade your calendar views
da_DK: Opgrader dine kalendervisninger

en: Upgrade your calendar.
da_DK: Opgrader din kalender.

en: Upgrade your event data storage system.
da_DK: Opgrader dit system til lagring af eventdata.

en: Upgrade your events
da_DK: Opgrader dine begivenheder

en: Upload a CSV File
da_DK: Upload en CSV fil

en: Upload an ICS File
da_DK: Upload en ICS-fil

en: Use General
da_DK: Brug generelt

en: Use global import settings
da_DK: Brug globale importindstillinger

en: Use manual time zones for each event
da_DK: Brug de lokale tidszoner for hver begivenhed

en: Use our free Event Tickets plugin to get started with tickets and RSVPs.
da_DK: Brug vores gratis plugin til begivenhedsbilletter til at komme i gang med billetter og svar.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
da_DK: Brug filtrene til at indsnævre hvilke begivenheder der hentes fra Eventbrite.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
da_DK: Brug filtrene til at indsnævre hvilke begivenheder der hentes fra denne Google Kalender.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
da_DK: Brug filtrene til at indsnævre hvilke begivenheder der hentes fra dette iCalendar-feed.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
da_DK: Brug filtrene til at indsnævre hvilke begivenheder der hentes fra denne hjemmeside.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
da_DK: Brug filtre til at indsnævre hvilke begivenheder der hentes fra din .ics-fil.

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
da_DK: Brug det følgende panel til at ændre udseendet af ​​dine kalender- og begivenhedssider.

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
da_DK: Brug nedenstående indstillinger til at konfigurere din import. Global importindstillinger gælder for al import, men du kan også tilsidesætte de globale indstillinger ved at justere de oprindelsesspecifikke indstillinger. Tjek din Event Aggregator servicestatus på %1$s.

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
da_DK: Brug nedenstående indstillinger til at konfigurere din import. Leder du efter flere måder at importere begivenheder fra andre hjemmesider på?

en: Use the site-wide time zone everywhere
da_DK: Brug webstedets tidszone overalt

en: Use this image
da_DK: Brug dette billede

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
da_DK: Brug denne shortkode til at vise begivenheder, der er i gang i øjeblikket, f.eks. webinarer og livestreams.

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
da_DK: Brug denne kalender for at dele kalender data på Google Calendar, Apple iCal og andre kompatible apps

en: Users submit events and sell tickets
da_DK: Brugere indsender begivenheder og sælger billetter

en: Using stylesheets and page templates
da_DK: Brug af stylesheets og side-skabeloner

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
da_DK: Brug af denne funktion, før "plugins_loaded"-handlingen er udløst, kan returnere upålidelige resultater.

en: Uzbekistan
da_DK: Usbekistan

en: Valid Key! Expires on %s
da_DK: Gyldig nøgle! Udløber %s

en: Value
da_DK: Værdi

en: Venue
da_DK: Sted

en: Venue Address
da_DK: Stedets adresse

en: Venue Address 2
da_DK: Stedets adresse 2

en: Venue City
da_DK: Eventby

en: Venue Country
da_DK: Venue land

en: Venue Description
da_DK: Stedbeskrivelse

en: Venue Featured Image
da_DK: Fremhævet mødestedsbillede

en: Venue Name
da_DK: Venue navn

en: Venue Phone
da_DK: Lokalitetens tlf.

en: Venue Settings
da_DK: Lokalitetsindstillinger

en: Venue State
da_DK: Mødestedets land

en: Venue State/Province
da_DK: Område/provins

en: Venue URL
da_DK: Mødestedets URL

en: Venue Website
da_DK: Stedets website

en: Venue Zip
da_DK: Lokalitetens Postnr.

en: Venue Zip Code
da_DK: Lokalitetens postnr.

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
da_DK: Oplysninger om stedet: navn, adresse, by, land, stat, postnummer, telefon, websted, geografiske koordinater (bredde- og længdegrad)

en: Venue location map
da_DK: Kort over mødestedets placering

en: Venues
da_DK: Lokaliteter

en: Venues should be related to this event
da_DK: Begivenhedssteder skal have tilknytning til denne begivenhed

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
da_DK: Begivenhedssteder skal indeholde den angivne streng i titlen, beskrivelsen eller de brugerdefinerede felter

en: Venues should have events associated to them
da_DK: Der bør knyttes begivenheder til begivenhedsstederne

en: Venues should have upcoming events associated to them
da_DK: Stederne bør have kommende begivenheder tilknyttet dem

en: Version Compatibility
da_DK: Versionskompatibilitet

en: Viet Nam
da_DK: Vietnam

en: View
da_DK: Gå til

en: View %s
da_DK: Vis %s

en: View Aggregator Record
da_DK: Vis Aggregator poster

en: View All Add-Ons
da_DK: Vis alle udvidelser

en: View All Scheduled Imports
da_DK: Se alle planlagte importer

en: View Calendar
da_DK: Se kalenderen

en: View Calendar Embed
da_DK: Vis kalenderindlejring

en: View Events
da_DK: Se begivenheder

en: View Filters
da_DK: Se filtre

en: View My Calendar
da_DK: Vis min kalender

en: View all %s
da_DK: Vis alle %s

en: View and manage your license keys
da_DK: Få vist og administrere licensnøglerne

en: View article
da_DK: Se artiklen

en: View links to add events to your calendar
da_DK: Se links til at tilføje begivenheder til din kalender

en: View more %1$s.
da_DK: Se mere %1$s.

en: View the error report
da_DK: Vis fejl-rapport

en: View the migration report
da_DK: Vis migrations-rapport

en: View your calendar
da_DK: Vis din kalender

en: View your event categories
da_DK: Se dine begivenhedskategorier

en: View your event organizers
da_DK: Se dine arrangører

en: View your event tags
da_DK: Se dine begivenhedstags

en: View your event venues
da_DK: Se dine begivenhedssteder

en: View your scheduled imports.
da_DK: Se din planlagte importer.

en: Views
da_DK: Visninger

en: Views Navigation
da_DK: Navigation af visninger

en: Virgin Islands (British)
da_DK: Britiske Jomfruøer

en: Virgin Islands (U.S.)
da_DK: Amerikanske Jomfruøer

en: Virtual Events
da_DK: Virtuelle begivenheder

en: Visit Knowledgebase
da_DK: Besøg vidensbasen

en: Visit Troubleshooting next
da_DK: Besøg Fejlfinding næste gang

en: Visit the Add-on Page
da_DK: Besøg addon-siden

en: WP Cron enabled
da_DK: WP Cron aktiveret

en: WP Cron not enabled
da_DK: WP Cron er ikke aktiveret

en: Wallis and Futuna Islands
da_DK: Wallis og Futuna

en: Want this emailed to you?
da_DK: Vil du have dette sendt på email?

en: Want to dive deeper?
da_DK: Vil du dykke dybere?

en: Want to take your events to the next level?
da_DK: Vil du tage dine events til det næste niveau?

en: Warnings and errors
da_DK: Advarsler og fejl

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
da_DK: Vi er engageret til at hjælpe med at gøre din kalender spektakulær og have et væld af ressourcer til rådighed, herunder en praktisk %s for at få din kalender til at køre.

en: We are reversing your site's migration to the new system. During this time, %1$syou cannot create, edit, or manage your events%2$s. Your calendar will still be visible on your site but some frontend actions will be paused.
da_DK: Vi er ved at vende migreringen af dit websted til det nye system. I denne periode kan %1$sdu ikke oprette, redigere eller administrere dine arrangementer%2$s. Din kalender vil stadig være synlig på dit websted, men nogle frontend-handlinger vil være sat på pause.

en: We can help with that
da_DK: Vi kan hjælpe med det

en: We detected an event that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. This issue must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed the problematic event, re-run the migration preview to make sure your site is ready to go.
da_DK: Vi har fundet en hændelse, der ikke kan migreres korrekt. Se rapporten nedenfor for at få flere oplysninger. Dette problem skal løses, før du kan migrere dit site. Når du har opdateret eller fjernet den problematiske begivenhed, skal du køre migreringseksemplet igen for at sikre, at dit websted er klar til brug.

en: We detected one or more events that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. These issues must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed problematic events, please re-run the migration preview.
da_DK: Vi har fundet en eller flere hændelser, der ikke kan migreres korrekt. Se rapporten nedenfor for at få flere oplysninger. Disse problemer skal løses, før du kan migrere dit site. Når du har opdateret eller fjernet de problematiske events, skal du køre previewet af migreringen igen.

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
da_DK: Vi fandt ingen Facebook Events-indstillinger til at migrere.

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
da_DK: Vi fandt ikke nogen iCal Importer-indstillinger til at migrere.

en: We hope you love %1$s
da_DK: Vi håber du elsker %1$s

en: We hope you love TEC Common!
da_DK: Vi håber, du elsker TEC Common!

en: We hope you love The Events Calendar!
da_DK: Vi håber, du er vild med The Events Calendar!

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
da_DK: Vi gør brug af visse API'er for at kunne levere specifikke funktioner.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
da_DK: Vi anbefaler et billedformat på 16:9 for billederne.

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
da_DK: Vi anbefaler, at du foretager denne opdatering på et %1$sstaging-websted%2$s.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
da_DK: Vi sender rabatter til vores kerne-brugere via vores nyhedsbrev.

en: We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time.
da_DK: Vi vil også dele nogle nyttige oplysninger om WordPress og vores produkter fra tid til anden.

en: We'd love to know why you're leaving so we can improve our plugin.
da_DK: Vi vil meget gerne vide, hvorfor du forlader os, så vi kan forbedre vores plugin.

en: We'll scan your events and let you know how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
da_DK: Vi scanner dine begivenheder og fortæller dig, hvor længe migreringen vil tage. Forhåndsvisningen kører i baggrunden, så du kan fortsætte med at bruge dit site.

en: We're committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available.
da_DK: Vi forpligter os selv til at hjælpe med at gøre din kalender spektakulær og have et væld af ressourcer til rådighed.

en: We're scanning your existing events so you'll know what to expect from the migration process. You can keep using your site and managing events. Check back later for the next step of migration.
da_DK: Vi scanner dine eksisterende begivenheder, så du ved, hvad du kan forvente af migreringsprocessen. Imens kan du bruge dit site og administrere begivenheder. Kig forbi senere for at få oplysninger om næste skridt i migreringen.

en: We're sorry to see you go.
da_DK: Vi er kede af at se dig gå.

en: We've completely revamped the way event information is stored on your site's database. Upgrade now to take advantage of faster calendar load times and improved performance. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
da_DK: Vi har fuldstændig moderniseret den måde, eventinformation gemmes på i din hjemmesides database. Opgrader nu for at drage fordel af hurtigere kalenderindlæsningstider og forbedret ydeevne. Som med alle større ændringer på siden anbefaler vi, at du %sopretter en sikkerhedskopi af siden%s, før du begynder migreringsprocessen.

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
da_DK: Vi har pakket vores mest populære plugins i pakker fyldt med værdi.

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
da_DK: Vi har redesignet alle kalendervisninger for at give dig og dine brugere en bedre oplevelse. Ud over et helt nyt look har vi optimeret hvert design til mobil og introduceret vigtige forbedringer for hver visning.

en: Webhook not registered properly.
da_DK: Webhook ikke registreret korrekt.

en: Website
da_DK: Websted

en: Website URL CTA
da_DK: Websted URL CTA

en: Website:
da_DK: Hjemmeside:

en: Wed
da_DK: Ons

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: Welcome to The Events Calendar
da_DK: Velkommen til The Events Calendar

en: Welcome to The Events Calendar!
da_DK: Velkommen til The Events Calendar!

en: Western Sahara
da_DK: Vestsahara

en: We’ve detected that your site was still using our legacy calendar design. As part of the update to The Events Calendar 6.0, <strong>your calendar was automatically upgraded to the new designs.</strong>
da_DK: Vi har opdaget, at din side stadig brugte vores gamle kalenderdesign. Som en del af opdateringen til The Events Calendar 6.0 blev <strong>din kalender automatisk opgraderet til det nye design.</strong>

en: We’ve detected the following issues
da_DK: Vi har opdaget følgende problemer

en: We’ve put together a video tutorial showing how to create events with Tickets using our plugins. Click on the link in the link in the title to learn more.
da_DK: Vi har sammensat en videovejledning, der viser, hvordan du opretter begivenheder med billetter ved hjælp af vores plugins. Klik på linket i linket i titlen for at lære mere.

en: What do I get with Events Calendar Pro?
da_DK: Hvad får jeg med Events Calendar Pro?

en: What personal data we collect and why we collect it
da_DK: Hvilke personlige data indsamler vi, og hvorfor vi indsamler det

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
da_DK: Når begivenheder er sticky i månedsvisning, vil de vises først i listen over begivenheder i en given dags blok.

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
da_DK: Når du importerer fra et websted, der bruger The Events Calendar, forsøger REST API at hente begivenheder så langt i fremtiden. Webstedets hosting ressourcer kan påvirke importens succes. Valg af kortere tidsperiode kan forbedre resultaterne.

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
da_DK: Når du importerer fra en hændelseskilde, er dette hvor langt ude i fremtiden, begivenhederne vil blive hentet; på langsommere websteder kan et større datointerval have indflydelse på, om importen lykkes. Hvis du vælger en kortere tidsperiode, kan det forbedre resultaterne.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
da_DK: Når du importerer fra en hændelseskilde, er dette det maksimale antal hændelser, der vil blive importeret; på langsommere websteder kan dette have betydning for, om importen lykkes. Hvis du indstiller dette til et mindre antal, kan det forbedre resultaterne.

en: When it comes to paid tickets, these orders can be refunded through the e-commerce platform in use.
da_DK: Når det kommer til betalte billetter, kan disse ordrer refunderes via den e-handelsplatform, der er i brug.

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
da_DK: Når du køber Eventbrite-billetter, gemmes og administreres deltager-, køber- og ordreoplysninger af Eventbrite.

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
da_DK: Da denne import var sat til at køre sidst, var den daglige grænse for dine Event Aggregator licens allerede nået.

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
da_DK: Når brugerne klikker på begivenhedens titel, føres de direkte til kilden til din begivenhed og kan deltage direkte.

en: When using The Events Calendar, we highly recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “UTC+9”. Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. Go to your the General WordPress settings to adjust your site timezone.
da_DK: Når du bruger begivenhedskalenderen, anbefaler vi stærkt, at du bruger en geografisk tidszone såsom "America/Los_Angeles" og undgår at bruge en UTC-tidszoneforskydning såsom "UTC+9". At vælge en UTC-tidszone for dit websted eller individuelle begivenheder kan forårsage problemer ved import af begivenheder eller med sommertid. Gå til dine generelle WordPress-indstillinger for at justere dit websteds tidszone.

en: When using The Events Calendar, we recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “%2$s”.
da_DK: Når du bruger The Events Calendar, anbefaler vi, at du bruger en geografisk tidszone som f.eks. "America/Los_Angeles" og undgår at bruge en UTC-tidszone som f.eks. "%2$s".

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
da_DK: Når du gemmer denne planlagte import, begynder begivenhederne ovenfor at importere.

en: Where We Send Your Data
da_DK: Dem, vi deler dine data med

en: Where can I find a list of available shortcodes?
da_DK: Hvor kan jeg finde en liste over tilgængelige kortkoder?

en: Where's my calendar?
da_DK: Hvor er min kalender?

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
da_DK: Hvorvidt en begivenhed er sticky i kalendervisningen eller ej

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
da_DK: Hvorvidt en begivenhed skal skjules fra kalendervisningen eller ej

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
da_DK: Om begivenheder, der er knyttet til mødestedet, skal vise et kortlink eller ej

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
da_DK: Om begivenheder, der er knyttet til mødestedet, skal vise et kort eller ej

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
da_DK: Om begivenheder skal skjules i kalendervisningen eller ej

en: Whether or not this event is an all day Event
da_DK: Om denne begivenhed er et heldagsarrangement

en: Whether the event is featured in the calendar or not
da_DK: Hvorvidt begivenheden er angivet i kalenderen eller ej

en: Whether the event lasts the whole day or not
da_DK: Om begivenheden varer hele dagen eller ej

en: Whether the event should be featured on the site or not
da_DK: Om begivenheden skal vises på webstedet eller ej

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
da_DK: Om begivenheden skal være fastgjort i kalendervisningen eller ej

en: Whether the event should show a map link or not
da_DK: Om begivenheden skal vise et kortlink eller ej

en: Whether the event should show a map or not
da_DK: Om begivenheden skal vise et kort eller ej

en: Whether the map link should be shown for the event or not
da_DK: Hvorvidt kortlinket skal vises for begivenheden eller ej

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
da_DK: Hvorvidt kortlinket skal vises for stedet eller ej

en: Whether the map should be shown for the event or not
da_DK: Hvorvidt kortet skal vises for begivenheden eller ej

en: Whether the map should be shown for the venue or not
da_DK: Hvorvidt kortet skal vises for stedet eller ej

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
da_DK: Skjul vilkår, der ikke er knyttet til nogen indlæg

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
da_DK: Mens ressourcerne ovenfor hjælper med at løse et flertal af de problemer, vi ser, er der tidspunkter, du måske søger ekstra support. Hvis du har brug for hjælp med benyttelsen af vores plugins og ønsker os at kigge, skal du følge disse trin:

en: Why am I being told my license key is out of installs?
da_DK: Hvorfor får jeg at vide, at min licensnøgle ikke er kan dække flere installationer?

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
da_DK: Hvis du ikke har angivet et sted, bliver din begivenhed vist uden et %sGoogle Rich Snippet%s under søgeresultaterne.

en: WooCommerce compatibility
da_DK: WooCommerce kompatibilitet

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
da_DK: WordPress 5.7 indeholder en større jQuery-opdatering, der kan forårsage kompatibilitetsproblemer med tidligere versioner af The Events Calendar, Event Tickets og andre plugins.

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
da_DK: Fungerer med Google Kalender, Meetup og meget mere

en: Writes
da_DK: Skriver

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes! You can easily accomplish this task using the stock options and multiple ticket types available with Event Tickets.
da_DK: Ja! Du kan nemt udføre denne opgave ved at bruge aktieoptionerne og flere billettyper, der er tilgængelige med begivenhedsbilletter.

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar support team*
da_DK: Ja, del automatisk mine systemoplysninger med Events Calendar-supportteamet*

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
da_DK: Ja, del automatisk mine systemoplysninger med The Events Calendars supportteam

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
da_DK: Du nærmer dig din daglige importgrænse. Du skal muligvis justere dine planlagte importfrekvenser.

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
da_DK: Du kører version %s og fortjener et knus :-)

en: You are up to date!
da_DK: Du har den nyeste version!

en: You are using The Events Calendar's built-in Google Maps API key.
da_DK: Du bruger The Events Calendars indbyggede Google Maps API key.

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
da_DK: Du bruger WordPress 5.7, som omfattede en større jQuery-opdatering, der kan forårsage kompatibilitetsproblemer med tidligere versioner af The Events Calendar, Event Tickets og andre plugins.

en: You are using a custom Google Maps API key.
da_DK: Du bruger en brugerdefineret Google Maps API-nøgle.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
da_DK: Du kan altid kontrollere statussen for dine licenser ved at logge ind på %1$sdin konto på theeventscalendar.com%2$s.

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
da_DK: Du kan finde den URL, du har brug for i dine Google Kalender-indstillinger.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
da_DK: Du kan foretage ændringer i importerede begivenheder via The Events Calendar og se disse ændringer afspejlet i kalenderen på dit websted. Ejeren af den oprindelige begivenhedskilde (f.eks. iCalendar-feed eller Meetup-gruppe) kan også foretage ændringer i deres begivenhed. Hvis du vælger at genimportere en ændret begivenhed (manuelt eller via en planlagt import), skal eventuelle ændringer, der er foretaget i kilden eller i din kalender, behandles.

en: You can sell tickets using our built-in e-commerce option, or upgrade to Event Tickets Plus to use ecommerce plugins such as WooCommerce.
da_DK: Du kan sælge billetter ved hjælp af vores indbyggede e-handelsmulighed eller opgradere til Event Tickets Plus for at bruge e-handelsplugins såsom WooCommerce.

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
da_DK: Du kan ikke slette en historisk post (ID: "%d").

en: You do not have a license
da_DK: Du har ikke en licens

en: You do not have access to authenticate this site.
da_DK: Du har ikke adgang til at godkende dette websted.

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
da_DK: Du har ikke en aktiv forbindelse til Eventbrite via din konto og Event Aggregator.

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
da_DK: Du har ikke en aktiv forbindelse til Meetup via din konto og Event Aggregator.

en: You do not have permission to delete this record.
da_DK: Du har ikke tilladelser til at slette denne post.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
da_DK: Du har ikke tilladelse til at migrere Facebook Events indstillinger til Event Aggregator

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
da_DK: Du har ikke tilladelse til at migrere gamle ignorerede begivenheder

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
da_DK: Du har ikke tilladelse til at migrere iCal Importer indstillinger til Event Aggregator

en: You do not have permission to restore this post.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at gendanne denne indlæg.

en: You don't have permission to do that.
da_DK: Du har ikke rettigheder til dette.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
da_DK[0]: Du har en licensnøgle til %1$s, men nøglen er ikke installeret. %2$sBesøg webstedet Events Calendar%3$s for at administrere dine installationer, opgradere din licens eller købe en ny.
da_DK[1]: Du har licensnøgler til %1$s, men nøglen er ikke installeret. %2$sBesøg webstedet Events Calendar%3$s for at administrere dine installationer, opgradere din licens eller købe en ny.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
da_DK: Du har ændret gentagelsereglen for denne %1$s.  Hvis du gemmer %1$s vil du opdatere alle fremtidige %2$s.  Hvis du ikke vil ændre alle %2$s, så opdater venligst siden.

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
da_DK: Du har ikke forbundet Event Aggregator til Eventbrite

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
da_DK: Du har ikke forbundet Event Aggregator med Meetup.

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
da_DK: Du har nået din daglige importgrænse. Planlagte importer vil blive sat på pause indtil i morgen.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
da_DK: Du skal indtaste en licensnøgle til Event Aggregator i Begivenheder > Indstillinger > Licenser, inden du bruger denne tjeneste.

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
da_DK: Du skal kortlægge kolonnerne fra CSV-filen til bestemte felter for at kunne udføre en CSV-import.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
da_DK: Du skal vælge en gyldig CSV-fil, for at udføre en CSV-import.

en: You must select at least one view.
da_DK: Vælg mindst én visningstype.

en: You must update your version of Events Calendar Pro for access to calendar upgrades.
da_DK: Du er nødt til at opdatere din version af Events Calendar Pro for at få adgang til kalenderopdateringer.

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
da_DK: Du skal bruge et helt tal til at reducere den daglige importgrænse

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
da_DK: Du skal forbinde til Eventbrite for at Event Aggregator fungerer korrekt

en: You need to upgrade!
da_DK: Opgradering kræves!

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
da_DK: Du bør medtage oplysningerne nedenfor i de korrekte afsnit af din privatlivspolitik.

en: You're all set!
da_DK: Du er klar!

en: You're almost there! Activate Event Tickets for free and you'll be able to sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees all from your Dashboard.
da_DK: Nu er du der næsten! Aktiver Event Tickets gratis, så kan du sælge billetter, indsamle tilmeldinger og administrere deltagere - alt sammen fra dit kontrolpanel.

en: You've requested a non-existent tab.
da_DK: Det efterspurgte faneblad findes ikke.

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
da_DK: Din Event Aggregator Facebook token udløbet%s.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
da_DK: Din Event Aggregator Facebook-token udløber%s.

en: Your Event Aggregator license is expired.
da_DK: Din Event Aggregator-licens er udløbet.

en: Your Meetup API key is invalid.
da_DK: Din Meetup API-nøgle er ugyldig.

en: Your Scheduled Import has been updated!
da_DK: Din planlagte import er blevet opdateret!

en: Your calendar’s design has changed
da_DK: Din kalenders design er blevet ændret

en: Your email
da_DK: Din e-mail

en: Your form had the following errors:
da_DK: Din formular oplevede følgende fejl:

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
da_DK: Din import er i gang. Bare rolig, du kan navigere sikkert væk. Importen fortsætter i baggrunden.

en: Your import must include at least one event
da_DK: Din import skal indeholde mindst én begivenhed

en: Your license is invalid
da_DK: Din licens er ugyldig

en: Your license is valid
da_DK: Din licens er gyldig

en: Your preview doesn't have any records to import.
da_DK: Din forhåndsvisning har ingen poster, der skal importeres.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
da_DK: Din forhåndsvisning tager lidt længere tid end forventet, men den <i>bliver</i> stadigvæk genereret.

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
da_DK: Din planlagte import blev gemt, og den første import er færdig!

en: Your site could not be safely migrated to the new events system.
da_DK: Din side kunne ikke migreres sikkert til det nye eventsystem.

en: Your system doesn't allow us to run a preview, but you can still try a migration. During migration, %1$syou will not be able to create, edit, or manage your events.%2$s Your calendar will still be visible on your site.
da_DK: Dit system forhindrer os i at lave en forhåndsvisning, men du kan stadig prøve at migrere. Under migreringen %1$s kan du ikke oprette eller redigere begivenheder. %2$s Din kalender vil stadig være synlig på dit site.

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
da_DK: Systemoplysningerne bruges kun af The Events Calendars supportteam. Alle oplysninger gemmes sikkert. Vi deler ikke disse oplysninger med nogen tredjepart.

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
da_DK: Opdateringen mislykkedes på grund af uforenelighed mellem versionen (%1$s) af de %2$s, du forsøgte at opdatere til, og den version af %3$s, du bruger. %4$s

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
da_DK: Dagligt

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
da_DK: Hvert kvarter

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
da_DK: Hvert 30. minut

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
da_DK: Hver time

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
da_DK: Månedligt

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
da_DK: På opfordring

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
da_DK: Ugentlig

en: all
da_DK: alle

[ctx: all events slug]
en: all
da_DK: alle

en: all time
da_DK: altid

en: and
da_DK: og

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
da_DK[0]: og %s post flyttet til Ignoreret.
da_DK[1]: og %s poster flyttet til Ignoreret.

en: at approximately
da_DK: ved ca

en: based on %s version
da_DK: baseret på version %s

en: book with Event Tickets logo
da_DK: book med Event Tickets logo

en: book with The Events Calendar logo
da_DK: bog med logoet The Events Calendar

en: book with The Events community logo
da_DK: book med The Events community-logo

en: book with The Events ticketing logo
da_DK: book med The Events billetlogo

en: category
da_DK: kategori

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
da_DK[0]: %s Kategori
da_DK[1]: %s Kategorier

en: click here
da_DK: klik her

en: click here to edit it
da_DK: klik her for at redigere

[ctx: column name]
en: # Imported
da_DK: # Importeret

[ctx: column name]
en: Frequency
da_DK: Hyppighed

[ctx: column name]
en: Last Import
da_DK: Seneste import

[ctx: column name]
en: Source
da_DK: Kilde

[ctx: column name]
en: When
da_DK: Hvornår

en: day
da_DK: dag

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
da_DK: %1$s i %2$s

en: deactivated
da_DK: deaktiveret

en: delete
da_DK: slet

[ctx: deprecation of legacy views]
en: The legacy calendar views are deprecated and will be fully removed in an upcoming release. You should %1$s now to prevent issues when The Events Calendar 6.0 is released. %2$s.
da_DK: De ældre kalendervisninger er forældede og vil blive fjernet fuldstændigt i en kommende udgivelse. Du bør %1$s nu for at forhindre problemer, når The Event Calendar 6.0 udgives. %2$s.

en: edit Events settings.
da_DK: indstillinger for begivenheder.

en: event
da_DK: begivenhed

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
da_DK: Kladde

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Udkast <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Udkast <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
da_DK: Mislykket

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Der opstod en fejl i <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Der opstod en fejl i <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
da_DK: Importeret

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Importeret <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Importeret <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
da_DK: Afventer

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
da_DK: Tidsplan

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Tidsplan <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Tidsplan <span class="count">(%s)</span>

en: eventbrite.com/e/example-12345
da_DK: eventbrite.com/e/eksempel-12345

en: events
da_DK: begivenheder

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
da_DK: Denne udvidelse er blevet afvist ved hjælp af programmering. Den mest almindelige årsag skyldes, at et andet The Events Calendar-plugin har absorberet eller erstattet denne udvidelses funktionalitet. Denne udvidelse plugin er blevet deaktiveret, og du bør sandsynligvis slette det.

[ctx: featured events slug]
en: featured
da_DK: fremhævet

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
da_DK: Fremhævet %s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
da_DK: %1$s og %2$s

en: has featured %s
da_DK: har fremhævet %s

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
da_DK: for %s siden

en: iCal Importer
da_DK: iCal Import

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
da_DK: Begivenheder for %s

en: iCalendar Import Settings
da_DK: iCalendar importindstillinger

en: illustration of a book with The Events Calendar logo
da_DK: illustration af en bog med logoet The Events Calendar

en: illustration of a phone screen with a person's face
da_DK: illustration af en telefonskærm med en persons ansigt

en: illustration of a thought lightbulb coming from a book
da_DK: illustration af en tanke pære, der kommer fra en bog

en: illustration of an event moving from one calendar to another
da_DK: illustration af en begivenhed, der flytter fra en kalender til en anden

en: illustration of characters being translated
da_DK: illustration af tegn, der oversættes

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
da_DK: om %s

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
da_DK: prøver igen om %s

en: lightbulb icon
da_DK: lyspære ikon

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
da_DK: Forbind til Eventbrite

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
da_DK: Opret forbindelse til Meetup

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
da_DK: Læs mere om ignorerede begivenheder.

en: list
da_DK: liste

en: list of available functions
da_DK: liste over tilgængelige funktioner

[ctx: log engines]
en: None currently available
da_DK: Ingen tilgængelig i øjeblikket

[ctx: log selector]
en: None currently available
da_DK: Ingen tilgængelig i øjeblikket

en: logo icon
da_DK: logo ikon

en: month
da_DK: måned

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
da_DK: %1$s i %2$s

en: new
da_DK: ny

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
da_DK: med funktionsnavn:

en: one month
da_DK: en måned

en: one week
da_DK: en uge

en: open-source forum on WordPress.org
da_DK: open source forum på WordPress.org

en: opens in a new window
da_DK: åbner i et nyt vindue

en: organizer
da_DK: arrangør

en: organizers
da_DK: arrangører

en: page
da_DK: side

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: past
da_DK: tidligere

en: post a thread
da_DK: sende en tråd

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
da_DK[0]: indlæg flyttet til Ignoreret.
da_DK[1]: indlæg flyttet til Ignoreret.

en: premium support on our website
da_DK: premium support på vores hjemmeside

en: queued
da_DK: i kø

en: reactivated
da_DK: genaktiveret

en: read more about Facebook restrictions in our knowledgebase
da_DK: læs mere om Facebook-begrænsninger i vores vidensbase

[ctx: record]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: remove
da_DK: fjern

en: screenshot of updated calendar views
da_DK: skærmbillede af opdaterede kalendervisninger

en: see all
da_DK: se alle

[ctx: separator between date and time]
en:  at
da_DK:  kl

en: the UID part of the iCalendar Specification
da_DK: selve UID-delen af iCalendar-specifikationen

en: the event category term ID
da_DK: begivenhedskategoriens term ID

en: the event post ID
da_DK: begivenhedsindlæg ID

en: the event post name
da_DK: navnet på begivenhedsposten

en: the event tag term ID
da_DK: begrebs-ID’et for begivenheds tagget

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
da_DK:  og

en: the organizer post ID
da_DK: arrangørens indlægs-ID

en: the organizer post name
da_DK: arrangørens post navn

en: the venue post ID
da_DK: stedets post-ID

en: the venue post name
da_DK: navnet på arrangementsstedets post

[ctx: the-events-calendar]
en: %1$s address: This represents the address of the %2$s %3$s.
da_DK: %1$s adresse: Dette repræsenterer adressen på %2$s %3$s.

[ctx: the-events-calendar]
en: %1$s name: This represents the name of the %2$s %3$s.
da_DK: %1$s navn: Dette repræsenterer navnet på %2$s %3$s.

[ctx: the-events-calendar]
en: %1$s website title: This represents the website title of the %2$s %3$s.
da_DK: %1$s hjemmeside-titel: Dette er titlen på hjemmesiden for %2$s %3$s.

en: three months
da_DK: tre måneder

en: three weeks
da_DK: tre uger

en: timezone settings
da_DK: tidszoneindstillinger

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
da_DK: for at ændre hvordan den aktuelle tid bliver vist i din kalender.

en: to create your own free Google Maps API key.
da_DK: for at oprette din egen gratis Google Maps API key.

en: to learn more about using it with The Events Calendar
da_DK: for at lære mere om at bruge den sammen med The Events Calendar

en: today
da_DK: i dag

en: two months
da_DK: to måneder

en: two weeks
da_DK: to uger

en: unknown
da_DK: ukendt

en: unknown date
da_DK: ukendt dato

en: upcoming
da_DK: kommende

en: updated
da_DK: opdateret

en: venue
da_DK: sted

en: venues
da_DK: lokaliteter

en: version data missing from override
da_DK: versionsdata mangler i tilsidesættelse

en: warning-icon
da_DK: advarselsikon

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
da_DK: prøver igen %s

en: you can modify this setting here.
da_DK: du kan ændre denne indstilling her.
